Zaproszenie na koncert do Iwonicza Zdroju

        Chcemy Państwa zaprosić na bardzo interesujący koncert do Iwonicza Zdroju, który odbędzie się w niedzielę, 14 października 2018 roku, w Kościele Parafialnym pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu Zdroju w ramach XIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica”.
        Od początku głównym organizatorem Festiwalu jest Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu Zdroju, a dyrektorem artystycznym jest dr hab. Bartosz Jakubczak – znakomity organista i pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Program i wykonawców tego koncertu polecać będziemy Państwa uwadze wspólnie z dr Anną Marek Kamińską z Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

        Zofia Stopińska: Warto się do Iwonicza Zdroju wybrać w niedzielne popołudnie, chociażby dlatego, że to miejsce szczególne.

        Anna Marek-Kamińska: Iwonicz Zdrój jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych miejsc uzdrowiskowych na Podkarpaciu. W jesiennej, październikowej aurze wprost zachwyca. Koncert odbędzie się we wnętrzach Kościoła Parafialnego, gdzie proponowana przez nas muzyka zabrzmi z pewnością wyjątkowo.

        Proponujecie publiczności różnorodny program – od utworów solowych, aż po dzieła w wykonaniu zespołu chóralnego, wzbogaconego brzmieniem instrumentów.

        - Tak, ten niezwykły koncert skonstruowaliśmy tak, aby można było posłuchać śpiewu solowego, a solistką będzie znakomita sopranistka Jadwiga Kot, utworów na saksofon solo w wykonaniu Jarosława Seredy, który jest wybitnym mistrzem w grze na tym instrumencie. Usłyszą Państwo mój zespół wokalny „Unanime” a cappella, a także utwory, w których zespół „Unanime” będzie wzbogacony brzmieniem instrumentów perkusyjnych, saksofonu i organów.

         Większość wykonawców związanych jest z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

         - Wszyscy jesteśmy związani z Wydziałem Muzyki, bo większość z nas tutaj ukończyła studia, część pracuje aktualnie, a niektórzy niedawno byli pracownikami. Znamy się bardzo dobrze i może też dlatego tworzymy bardzo zgrany, doskonale rozumiejący się zespół.

        Program na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny i mało przystępny, ale tak naprawdę jest wręcz odwrotnie.

        - To prawda. Nazwiska kompozytorów i tytuły utworów mogą budzić niepokój, bo ktoś może pomyśleć, że trzeba być melomanem albo znawcą muzyki klasycznej, a jest wręcz przeciwnie. Ta muzyka przemówi do każdego, poszczególne utwory – nawet tych samych kompozytorów, różnią się od siebie. Jestem przekonana, że zachwycą Państwa wszystkie utwory, a rozpoczniemy koncert dziełami Karla Jenkinsa – najpierw zabrzmi „Cantate Domino” na oktet a cappella, później posłuchamy przepięknego „Ave Verum” na sopran i organy.
         Kolejne ogniwo stanowić będą: „Salut d’amour”, op.12 na saksofon i organy Edwarda Elgara, i „Pejzaże czasu jesieni” na saksofon solo Przemysława Ślusarczyka – to będzie prawykonanie światowe utworu.
        Usłyszą Państwo jeszcze trzy kompozycje James’a Whitborurna i tego kompozytora szczególnie polecam. Przedstawimy dwa krótkie jego utwory na zespół wokalny i tam-tamy „A Prayer of Desmond Tutu” i „Nunc Dimittis” . Niezwykłe w tych utworach jest zestawienie głosów z tam-tamami. Niewiele znam utworów, które są tak skonstruowane, że zespół wokalny i tam-tam wspaniale ze sobą współpracują.
Koronę koncertu stanowić będzie „Son of God mass” – msza zachwycająco piękna i bogata w różnorodne brzmienia, bo tekst będzie przekazywany przez zespół wokalny, a jego brzmienie będzie wzbogacone saksofonem i organami.

        Czy ten program został przygotowany specjalnie na ten koncert, czy był już wykonywany?

         - Program został rozbudowany na potrzeby tego koncertu, natomiast niektóre z tych utworów – Karla Jenkinsa i James’a Whitbourna, były już wykonywane m.in. w Krośnie, Lublinie, Rzeszowie i będziemy je wykonywać niedługo w Irlandii, bo jesteśmy tam zaproszeni.

        Jak słyszę brzmienie oktetu wokalnego „Unanime” pod Pani batutą, zawsze Was podziwiam i myślę, jak wspaniale może brzmieć tak niewielki „chórek”, pod warunkiem, że wszyscy są bardzo dobrymi śpiewakami.

         - To prawda. To jest świetny zespół do prowadzenia i do podróży koncertowych, ale praca z takim zespołem nie jest łatwa, bo muszą go tworzyć bardzo dobrze przygotowani do śpiewu wokaliści, ujednoliceni emisyjnie. Każdy musi być w formie, bo śpiewa tylko osiem osób, a często zdarza nam się śpiewać utwory ośmiogłosowe. Bardzo nam zależy na tym, aby każdy koncert był jak najlepszy. Bardzo dziękuję moim śpiewakom, że tak wytrwale pracują, bo mamy czasami miesiące, że trzeba przygotować dwa lub trzy różne programy i każdy wymaga zmiany emisji głosu, i sposobu wykonywania utworów. Wszyscy chcą pracować i bez problemu sobie ze wszystkim radzimy. Przez cały czas poszerzamy nasz repertuar i przygotowujemy nowe, różnorodne programy.
Jeszcze raz zapraszam serdecznie na koncert, który odbędzie się 14 października o godzinie 16:00 w Iwoniczu Zdroju.

PROGRAM:
Karl Jenkins (*1944) – Cantate Domino  - Zespół Unanime
Karl Jenkins – Ave Verum  - Jadwiga Kot - sopran, Maria Marek - organy
Edward Elgar (1857-1934) – Salut d'amour, op. 12 - Jarosław Sereda - saksofon, Maria Marek - organy
Przemysław Ślusarczyk (*1973) – Pejzaże czasu jesieni [VII] (1991) – prawykonanie światowe - Jarosław Sereda - saksofon
James Whitbourn (*1963) – A Prayer of Desmond Tutu - Zespół Unanime, Damian Sąsiadek - tam-tam, Ryszard Pich - organy
James Whitbourn – Nunc Dimittis - Zespół Unanime, Ryszard Pich - organy, Damian Sąsiadek - tam-tam
James Whitbourn – Son of God mass Zespół Unanime, Jarosław Sereda - saksofon, Ryszard Pich - organy, Jadwiga Kot - sopran

WYKONAWCY:
Jarosław Sereda - saksofon
Jadwiga Kot - sopran-solo
Maria Marek - organy
Ryszard Pich - organy
Damian Sąsiadek - tam-tam
Anna Marek-Kamińska - dyrygent
Skład zespołu:
Katarzyna Burkot - sopran
Jadwiga Kot - sopran
Maria Marek - alt
Anna Siciak - alt
Michał Kalista - tenor
Bartosz Tarnawski - tenor
Jakub Kiwała - bas
Michał Legowicz – bas

         Oktet wokalny Unanime powstał w 2012 r. Zespół tworzą głównie absolwenci rzeszowskich uczelni. Celem zespołu jest odkrywanie i celebrowanie tradycji chóralnych z całego świata, pogłębianie wiedzy i rozwijanie techniki wokalnej, niezbędnej do jak najlepszego wykonania zróżnicowanego repertuaru chóralnego. Zespół Wokalny Unanime bierze czynny udział w koncertach w Polsce i zagranicą, które cieszą się uznaniem nie tylko słuchaczy, ale także przychylnością krytyków. W swoim repertuarze posiada utwory o tematyce sakralnej od renesansu do muzyki współczesnej oraz utwory rozrywkowe. Zespół uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, koncertach i projektach artystycznych współpracując z instytucjami kultury na terenie całej Polski oraz zagranicą m.in otrzymując: III miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie w 2012 r., II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie – wrzesień 2012r., Złote Pasmo na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy) - grudzień 2012 r; Srebrną Strunę na Małopolskim Konkursie Chórów „ o złotą strunę ” w Niepołomicach – kwiecień 2013 r. oraz Brązowy Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cante” w Bielsku–Białej – październik 2013 r.
Oktet koncertował w krajach : Czechy (Praga) 2012, Słowacja 2013 r. (Żylina), Niemcy (2014 r.) Szwajcaria 2015 ( Bernio, Lucernie, Marly oraz na wysokości 2469 m n.p.m. na Przełęczy Świętego Bernarda.) Austria 2016 (Linz, Melk) Lwów ( 2017).Oktet w 2014 wydał płytę a capella „ Pomódlmy się w noc Betlejemską”, dzieł współczesnych kompozytorów oraz w roku 2016 płytę z muzyką polską „ Polonia”. 2018 r. płyta "Polska 100". Współpracuje obecnie z chórami z Anglii, Niemiec, Austrii, Słowacji, Szwajcarii, Czech, Ukrainy i Włoch. Zespół chętnie podejmuje współpracę z chórami z całego świata. Dyrektorem artystycznym zespołu jest dr Anna Marek-Kamińska.

        dr Anna Marek-Kamińska - urodziła się w Bielsku-Białej. Muzyka jest jej pasją od najmłodszych lat. Drogę edukacji muzycznej rozpoczęła mając 5 lat. Ukończyła Liceum Muzyczne w Krośnie w klasie fortepianu mgr Marii Skrabalak.
Jest absolwentką Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pasję dyrygowania zaszczepiła w niej pani prof. Maria Kochaj, następnie sztukę dyrygencką opanowywała pod czujnym okiem pani prof. Marty Wierzbieniec. Była stypendystką Universität für musik und derstellende Kunst w Wiedniu, gdzie w szczególności kształciła technikę dyrygencką. Ukończyła liczne kursy i warsztaty dla dyrygentów w Polsce i zagranicą. Jest także absolwentką Studiów Podyplomowych w Zakresie Chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W 2013 r. otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Obecnie prowadzi Zespół Wokalny Unanime, którego jest założycielką. Mimo krótkiego czasu stworzyła zespół, jaki nie istniał dotychczas w Rzeszowie. Prężnie rozwijający się ma na swoim koncie liczące się nagrody i wyróżnienia, zyskując poparcie u słuchaczy jak i u krytyków. Na uczelniach podkarpackich pracuje jako wykładowca emisji głosu, oraz nauczyciel edukacji muzycznej. Jest także pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia z dyrygentury i pracuje z zespołami wokalnymi.

         Jarosław Sereda - ur. w 1967 w Krośnie. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu st. wykł. Mariana Laty. Doskonalił swoje umiejętności pod czujnym okiem i uchem st. wykł. Bernarda Steuera z Akademii Muzycznej w Katowicach. Wirtuoz saksofonu, który w swojej prawie 30-letniej karierze muzycznej otrzymał wiele odznaczeń i nagród. Między innymi w 1993 roku otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej i Francuskiej w Dusznikach Zdroju, a w 2002 roku - dyplom Wojewody Podkarpackiego za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2013 roku został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury. Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej trzykrotnie przyznał mu nagrody za szczególny wkład w rozwój edukacji w Polsce. Szczególnym wyróżnieniem jego działalności jest otrzymanie w 2006 roku statuetki „Piękniejsza Polska” przyznawanej przez Media Corporation. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr”.
Jest doświadczonym pedagogiem i cenionym nauczycielem w krośnieńskim Zespole Szkół Muzycznych, gdzie pracuje od 1991 roku. Swoją pracę traktuje jako misję, której efekty znajdują oddźwięk w licznych sukcesach jakie odnoszą jego uczniowie. Od 2015 roku prowadzi także zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prekursor utworów światowej sławy kompozytorów takich jak Bogusława Schaeffera, Barbary Buczkówny, Joanny Stępalskiej-Spix, BarbaryZawadzkiej, Andrei Pensado, Mateusza Bienia, Krzysztofa Kostrzewy, Marcelego Kolaski czy Krzesimira Dębskiego.
W latach 2012 i 2014 był jednym z jurorów w Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku a w 2013 - 2016 w Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku.
Doskonale czuje się również z batutą w ręku. Od 1998 do 2009 i od 2011 do 2014 roku był kapelmistrzem orkiestry dętej w Miejscu Piastowym.
Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy występował w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Ukrainie czy Słowacji.
Często jest zapraszany na różnorodne festiwale, premiery i imprezy okolicznościowe.
Poprzez muzykę wyraża emocje, których nie da się opisać słowami, a magicznymi dźwiękami saksofonu maluje obrazy rzeczywistości od baroku do współczesności na saksofonach, które przygotowuje mistrz Krzysztof Gubała z tarnowskiej firmy Jarmuła Music.
Nieustannie poszukuje nowych wyzwań. Przez lata dał się poznać także jako aktor krośnieńskich teatrów amatorskich kompozytor i dziennikarz sportowy. W wolnych chwilach, których jak widać nie ma zbyt wiele, lubi dobrą książkę. Uwielbia również spacerować po plażach, słuchając szumu morskich fal