LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH KROSNA

LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH
Bartosz Jakubczak - organy
Jarosław Sereda - saksofon
Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 20 lipca 2018, godzina 18.00 (po wieczornej mszy świętej)

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w wyjątkowym cyklu koncertów kameralnych. 20 lipca zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Jakubczakiem i Jarosławem Seredą.

Wstęp wolny

Program
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja c-moll BWV 562 (org. solo ) 6’

Jean-Baptiste Loeillet (1680-1730)
Sonata (sxf alt. i org.) 8’
I Andante
II Allegro
III Lento
IV Giocoso

John Stanley (1712-1786)
II Voluntary in a z cyklu Ten Voluntaries for the Organ or Harpsichord (1752) (org. solo ) 4’

Johann Sebastian Bach
Jesus bleibet meine Freude chorał z kantaty Herz und Mund Tat und Leben BWV 147 (sxf alt. i org.) 4’

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Preludium chorałowe Zeuch ein zu deinen Toren 5’

Guy de Lioncourt (1885-1961)
Trois Mélodioes Grégoriennes (sxf alt. i org.) 5’
I Clémens rector
II Puer natus est
III Pascha nostrum

Marian Sawa (1937-2005)
Regina Poloniae (org. solo ) 8’

Ryo Noda (*1948)
Maï (sxf alt.) 8’

Charles Koechlin (1867-1950)
Le repos de tityre (sxf sopr.) 3’30’’

Cécile Chaminade (1857-1944)
Meditation (sxf sopr. i org.) 5’

Bartosz Jakubczak
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, a w 2003 roku – studia podyplomowe (stypendium im. Georga Soltiego) z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Davida Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię m.in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody Henry W. Richards Prize przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę Petera Hurforda.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Marie-Claire Alain, Jamesa Davida Christiego, Ulrika Spang-Hanssena, Kei Koito, Susan Landale, Jona Laukvika, Ludgera Lohmanna, Haralda Vogla oraz Wolfganga Zerera. Wziął także udział The McGill Summer Organ Academy w Montrealu.
W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii m.in. The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Festival, London Organ Forum, International Organ Festival at St Albans, a także koncertów w Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech.
W roku akademickim 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. Bartosz Jakubczak jest regularnie zapraszany do prezentacji wykładów podczas ogólnopolskich sesji naukowych m.in. przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie czy Akademie Muzyczne w Krakowie i Katowicach. Od 2004 roku pracuje w Katedrze Organów i Klawesynu UMFC, początkowo na stanowisku asystenta, a obecnie adiunkta. Stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w 2009 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na podstawie rozprawy „Chorał gregoriański w wybranych utworach organowych Charlesa Tournemire’a”. W 2015 roku Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku przyznała mu stopień doktora habilitowanego.
W styczniu 2015 roku decyzją Senatu Royal Academy of Music w Londynie, Bartosz Jakubczak otrzymał tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music – ARAM). Przynależność do Akademii przyznawana jest jedynie tym absolwentom uczelni, którzy wyróżnili się w swojej profesji oraz wnieśli znaczący wkład w dziedzinę, którą się zajmują.

Jarosław Sereda
Urodził się w 1967 w Krośnie. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu st. wykł. Mariana Laty. Doskonalił swoje umiejętności pod czujnym okiem i uchem st. wykł. Bernarda Steuera z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wirtuoz saksofonu, który w swojej prawie 30-letniej karierze muzycznej otrzymał wiele odznaczeń i nagród. Między innymi w 1993 roku otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej i Francuskiej w Dusznikach Zdroju, a w 2002 roku - dyplom Wojewody Podkarpackiego za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2013 roku został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury. Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej trzykrotnie przyznał mu nagrody za szczególny wkład w rozwój edukacji w Polsce. Szczególnym wyróżnieniem jego działalności jest otrzymanie w 2006 roku statuetki „Piękniejsza Polska” przyznawanej przez Media Corporation. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr”.
Jest doświadczonym pedagogiem i cenionym nauczycielem w krośnieńskim Zespole Szkół Muzycznych, gdzie pracuje od 1991 roku. Swoją pracę traktuje jako misję, której efekty znajdują oddźwięk w licznych sukcesach odnoszonych przez jego uczniów. Prowadził także zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Prekursor utworów światowej sławy kompozytorów, m.in Bogusława Schaeffera, Barbary Buczkówny, Joanny Stępalskiej-Spix, Barbary Zawadzkiej, Andrei Pensado, Mateusza Bienia, Krzysztofa Kostrzewy, Marcelego Kolaski czy Krzesimira Dębskiego.
W latach 2012, 2014 i 2016 był jednym z jurorów w Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku, w 2013-2016 w Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku, a w 2017 w Gorlickim Konkursie Instrumentów Dętych.
Doskonale czuje się również z batutą w ręku. Od 1998 do 2009 i od 2011 do 2014 roku był kapelmistrzem orkiestry dętej w Miejscu Piastowym. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy występował w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Ukrainie czy Słowacji.
Poprzez muzykę wyraża emocje, których nie da się opisać słowami, a magicznymi dźwiękami saksofonu maluje obrazy rzeczywistości od baroku do współczesności. Saksofony przygotowuje mistrz Krzysztof Gubała z tarnowskiej firmy Jarmuła Music.
Nieustannie poszukuje nowych wyzwań. Przez lata dał się poznać także jako aktor krośnieńskich teatrów amatorskich kompozytor i dziennikarz sportowy.
/tekst, zdjęcia nadesłane przez artystów/