Jasnogórska Muzyka Dawna w wykonaniu Orkiestry Historycznej

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA
Musica Claromontana

O. Amandus Ivanschiz urodziła się w 1727 roku. Nie jest powszechnie znana dokładna data jego urodzenia. Wiadomo jedynie, ze został ochrzczony 24 grudnia 1727 roku w austriackim Wiener Neustadt.
Od najmłodszych lat był bardzo pobożny. Wiele czasu spędzał na modlitwie i służbie przy ołtarzu w kościele cystersów. Tam również pobierał lekcje gry na organach. W 1742 roku wstawiła się do zgromadzenia Paulinów i przyjął imię Amandus.
Zmarł niezwykle wcześnie - w wieku 31 lat.
Twórczość muzyczna tego kompozytora dzieli się na dwie grupy: twórczość wokalno - instrumentalna i twórczość instrumentalna.

Simfonia in G została napisana na następującą obsadę ; dwoje skrzypiec, altówki i bas. Kompozycja posiada czteroczęściową , klasyczną budowę cyklu.

"Oratorium Primum" zostało zachowane na terenie Węgier. Utwór rozpoczyna Entroduzione ( wstęp instrumentalny), który ma budowę podobną do pierwszych części symfonii o. Amanda. Dalej następują po sobie: recytatyw, aria a due oraz końcowy chór. Wszystkie oratoria powstały w ostatnich latach życia kompozytora na zamówienie Jezuitów z Grazu.

"Missa Solemnissima S. Ottilae Virginis, Allatissae ex C" jest najdłuższą mszą Ivanschitza. Należy ona do rozbudowanych mszy kantatowych, co oznacza, że części stałe ( Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei) zostały w opracowaniu rozdzielone na kilka zamkniętych muzycznie arii, ansambli i chórów.

Wszystkie kompozycje zostały zarejestrowane w wykonaniu :
Marzena Michałowska - sopran
Piotr Olech - alt/ countratertenor
Łukasz Nowak - tenor
Andrzej Zawisza - bas

Marzena Michałowska ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2006 roku jest wykładowcą na wydziale Wokalno - Aktorskim tejże uczelni. Jest laureatką wielu nagród. W dorobku fonograficznym ma 17 albumów płytowych

Piotr Olech ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno - Aktorskim akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Jest także absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Operą Narodową w Brnie, a także z polskimi i zagranicznymi filharmoniami.

Łukasz Nowak jest absolwentem wydziału Wokalno - Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych

Andrzej Zawisza ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu. Studiował też w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Swój warsztat wokalny kształcił pod kierunkiem M. Lawson i E. Kirkby. Jako wokalista współpracował z wieloma zespołami chóralnymi.

Całość nagrania współtworzy wraz z solistami Orkiestra Historyczna prowadzona przez Martynę Pastuszkę (koncertmistrza) oraz Marcina Świątkiewicza.

Martyna Pastuszka zainteresowała się wykonawstwem historycznym w 2001 roku. Od 2004 roku jej osobowość artystyczną kształtował zespół Arte dei Suonatori oraz znakomici artyści, z którymi współpracowała.
obecnie współpracuje z Arte dei Suonatori ( w Polsce), orkiestrą Le Cercle de l'Harmonie (we Francji) oraz z Le Concert Lorrain w Metz.
Od 2010 roku jest koncertmistrzem orkiestry Capella Cracoviensis.
W 2012 roku założyła wraz z Arturem Malke Orkiestrę Historyczną.

Marcin Świątkiewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klawesynistów młodego pokolenia. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. Kształciła się w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.
W 2015 roku został Laureatem Paszportu Polityki.

Orkiestra Historyczna została założona przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej.
Orkiestra realizuje ambitne programy , współpracując z szerokim gronem artystów zagranicznych. Zespół bardzo szybko zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach oraz estradach w Polsce i za granicą.
To świetna płyta, którą powinni mieć w swoich zbiorach nie tylko miłośnicy muzyki dawnych epok.

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA Musica Claromontana

SPIS UTWORÓW:

I. SINFINIA IN G części:

 1. Allegro assai
 2. Andante
 3. Menuet
 4. Allegro assai

II. ORATORIUM PRIMUM części:

 1. Entroduzione
 2. Recitativo
 3. Aria
 4. Chorus

III. MISSA SOLEMIS S.OTTILIAE VIRGINIS

 1. Kyrie
 2. Christe
 3. Kyrie
 4. Gloria
 5. Laudamus te
 6. Qui tollis
 7. Quoniam
 8. Credo
 9. Et incarnatus
 10. Et resurrexit
 11. Et expecto
 12. Et vitam
 13. Sanctus
 14. Benedictus
 15. Agnus Dei
 16. Dona nobis

Marzena Michałowska - sopran

Piotr Olech - alt

Łukasz Nowak - tenor

Andrzej Zawisza - bas

Orkiestra Historyczna

Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz - prowadzenie zespołu

Musicon
Reżyser nagrania ; Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja