Centrum Paderewskiego w Kąśnej  Dolnej  - podsumowania i plany
Nowy logotyp Centrum Paderewskiego, którego autorem jest tarnowski artysta plastyk Piotr Barszczowski

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej - podsumowania i plany

        Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zorganizowało w poniedziałek, 12 marca 2018 roku, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie konferencję prasową, podczas której zaprezentowany został nowy logotyp instytucji, omówione zostały najważniejsze przedsięwzięcia roku 2017 i plany na rok 2018.
Z dziennikarzami spotkali się Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasz Gaj.
        Pan Roman ŁucarzStarosta Tarnowski przypomniał, że: „Od marca ubiegłego roku Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co przyczyniło się do tego, że ta instytucja jest bardziej znana w całej Polsce, bo znalazła się w elitarnej grupie 43 jednostek kultury z całej Polski, które są współprowadzone przez MKiDN. Również dofinansowanie podmiotowe, które Centrum Paderewskiego otrzymuje, przyczynia się do tego, że również propozycje dla melomanów, a także dla wielbicieli innych stylów muzyki, będą w tym roku na tyle atrakcyjne, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
        Również to, co robimy w Kąśnej Dolnej ostatnio, zasługuje na podkreślenie, bo oddaliśmy piękną drogę dojazdową, która dla mnie jest dziełem symbolicznym, bo wpisało się ono w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeden z mężów stanu, który miał tak duży wpływ na odzyskanie niepodległości, został uhonorowany piękną drogą dojazdową i możemy się tym dzisiaj pochwalić. Inne działania, które na terenie dawnej posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego podejmujemy, to remont Domu Pracy Twórczej – elewacja, okna, dach. Będziemy też prowadzić inne inwestycje, aby ta jednostka stała się „perełką kulturalną” powiatu tarnowskiego”.
        Starosta Tarnowski podkreślił także wielki wkład pracy Dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, który nie tylko potrafi proponować i organizować ciekawe wydarzenia artystyczne, ale także jest dobrym gospodarzem – pisze ciągle nowe wnioski i stara się na różne sposoby, aby także otoczenie dworu ciągle piękniało.

        Pan Łukasz Gaj - dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, przede wszystkim mówił o wydarzeniach artystycznych zaplanowanych na 2018 rok, ale także krótko podsumował działalność placówki w 2017 roku, podkreślając: „Był to wyjątkowy rok, nie tylko dlatego, że podpisaliśmy umowę o współprowadzeniu Centrum przez Ministerstwo Kultury, choć to był pierwszy krok, a oprócz inwestycji wymienionych przez Pana Starostę, chcę dodać jeszcze dwie kolejne, bardzo ważne z punktu widzenia melomanów. Wykonanie klimatyzacji w Letniej Sali Koncertowej, która dzięki temu może powoli przekształcać się w całoroczną, bo ten system nie tylko pozwala schładzać, ale także ogrzewać w okresach jesienno-wiosennych tę salę. Dzięki temu Festiwal „Viva Polonia” możemy śmiało organizować w tej Sali. Drugą inwestycją jest kawiarnia „Maestro”, otwarta w ubiegłym roku podczas „Mistrzowskich Wieczorów w Kąśnej”. Działalność kawiarni wznowimy wraz z rozpoczęciem sezonu koncertowego i będzie ona czynna od 21 kwietnia, aż do 10 listopada, czyli do zakończenia sezonu koncertowego”.
W 2017 roku Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zorganizowało 61 artystycznych przedsięwzięć, w których wystąpiło 694 artystów. Odwiedziło Centrum 17 tysięcy melomanów i osób, które chciały zwiedzić dwór i jego otoczenie. Ta liczba każdego roku jest większa.

        Później pan dyrektor Łukasz Gaj mówił o repertuarze, który został zaplanowany na 2018 rok z myślą o melomanach i wszystkich zwiedzających Centrum.
„Inauguracja sezonu artystycznego odbędzie się 21 kwietnia i wystąpi wówczas Mateusz Ziółko ze swoim zespołem. Jest to znakomity polski artysta, zwycięzca popularnego programu „The Voice of Poland” oraz zwycięzca konkursu „SuperDebiuty” w Opolu. W Kąśnej zaprezentuje się ze swoim autorskim programem, a także wykona covery muzyki światowej.

        W maju, po raz drugi, odbędą się „Warsztaty z Mistrzami – Tydzień Talentów”. Jest to festiwal przeniesiony z listopada na maj. 14 maja odbędzie się Recital Inauguracyjny znakomitej polskiej pianistki Beaty Bilińskiej. Artystka ta z wielkim powodzeniem występuje nie tylko w Polsce, ale także na świecie, Pani Beata Bilińska grać będzie utwory Mistrza Paderewskiego, a także poprowadzi lekcje z uczniami z naszych szkół muzycznych, którzy zakwalifikują się do udziału w Warsztatach.
W ramach „Tygodnia Talentów” 18 maja odbędzie się w Sali Lustrzanej w Tarnowie tradycyjny koncert zatytułowany „Tarnowskie Talenty”, podczas którego wystąpią wyróżnieni uczniowie tarnowskiej szkoły muzycznej.
20 maja, na zakończenie, wielka gratka dla melomanów, bo wystąpią wyśmienici, znani skrzypkowie Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz z towarzyszeniem pianisty Roberta Morawskiego. Ojciec z Synem wykonają m.in. najpopularniejsze duety skrzypcowe oraz poprowadzą warsztaty z młodymi adeptami sztuki wiolinistycznej.
Zaplanowaliśmy także, po raz pierwszy, zajęcia warsztatowe na puzonie.
Tak w ogólnym zarysie przedstawia się majowy „Tydzień Talentów”.

        W czerwcu odbędzie się IV Przegląd Pieśni Kresowej. Gościem honorowym oraz przewodniczącym jury tego konkursu będzie Krzesimir Dębski - znakomity, znany artysta, którego nie trzeba przedstawiać.
8 czerwca odbędą się prezentacje konkursowe i koncert laureatów. Tego dnia Krzesimir Dębski poprowadzi także wykład dla młodzieży, podczas którego będzie opowiadał o Wołyniu i o książce, którą napisał „Nie wszystko jest w porządku. Wołyń. Moja rodzinna historia”. Książka jest bardzo ciekawa i zachęcam do lektury.
9 czerwca, wraz z Anną Jurksztowicz i zespołem, Krzesimir Dębski w Sali Koncertowej Centrum Paderewskiego przedstawi swoje najbardziej znane kompozycje muzyki filmowej i rozrywkowej.
28 lipca zaplanowaliśmy koncert PIANO.PL” w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, pianistów jazzowych Włodzimierza Nahornego, Marcina Wasilewskiego i Piotra Orzechowskiego oraz jednego z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych – Atom String Quartet. Artyści wystąpią w Letniej Sali Koncertowej.

         Od 23 do 25 sierpnia odbędzie się XII Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro 2018”. Ten Festiwal jest doskonale znany naszym melomanom, a w tym roku program przedstawia się następująco:
23 sierpnia – George Bizet – opera „Carmen” w wersji koncertowej. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych na scenach świata oper, a w Kąśnej Dolnej wystąpi czołówka polskich solistów.
24 sierpnia wystąpi Szymon Nehring – fortepian i Kwintet Śląskich Kameralistów, a w programie znajdzie się Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Ten koncert to wyraźny ukłon Centrum Paderewskiego w stronę obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szymon Nehring należy do światowej czołówki pianistów młodego pokolenia. Jest jednym z najlepszych chopinistów. 21 lutego w 85-tą rocznicę ostatniego koncertu w Carnegie Hall Ignacego Jana Paderewskiego – Carnegie Hall zorganizowało koncert, w którym brał udział Szymon Nehring jako gość specjalny, ale podczas tego koncertu wystąpił również inny polski pianista – Marek Bracha, który wystąpił w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w ubiegłym roku. Bardzo się cieszę, że Szymon Nehring będzie koncertował w Centrum Paderewskiego.
25 sierpnia odbędzie się koncert zatytułowany „Maraton Niepodległy. 100 Lat Polskiej Muzyki”.
Wystąpi czołówka polskich solistów i kameralistów, a w programie znajdą się utwory skomponowane w czasie ostatnich 100 lat przez polskich kompozytorów. To kolejny ukłon w stronę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        W październiku zapraszamy na recital Piotra Machalicy pod tytułem „Mój ulubiony Młynarski”. Piotr Machalica przedstawi najpopularniejsze kompozycje Wojciecha Młynarskiego w swoich, bardzo ciekawych aranżacjach. Utwory okraszone będą różnymi anegdotami z życia tego legendarnego artysty.

        W listopadzie zaplanowaliśmy drugą odsłonę Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”. To będzie centrum obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Paderewskiego.
4 listopada, na inaugurację – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny w programie patriotycznym.
10 listopada po raz pierwszy w Centrum Paderewskiego wystawiona zostanie opera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Jedyne polskie dzieło operowe, które zostało wystawione w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Kąśnej Dolnej dzieło zostanie wykonane także w wersji koncertowej.
Pomiędzy 4 a 10 listopada będziemy prezentować spektakl dla młodzieży – podobnie jak w ubiegłym roku. W tym roku spektakl będzie poświęcony architektom Polski Niepodległej i kierujemy go do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”.

        Pan dyrektor Łukasz Gaj przedstawił w ogólnym zarysie artystyczne plany na bieżący rok. U góry strony zamieściłam nowe logo Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Znak identyfikujący tę instytucję zaprojektował tarnowski artysta-plastyk Piotr Barszczowski. Myślę, że ten logotyp Państwu także kojarzyć się będzie z klawiaturą fortepianu – instrumentem Ignacego Jana Paderewskiego, dworem i łąką przed dworem. Ruszy nowy system sprzedaży biletów, ma powstać także nowa strona internetowa Centrum Paderewskiego i wówczas także ruszy internetowa sprzedaż biletów. Organizatorzy przewidują, że wszystko zacznie działać w drugiej połowie tego roku. Kilka zmian zostało jeszcze zaplanowanych, aby poprawić komfort Sali Koncertowej, oraz w otaczającym dwór parku. Zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Centrum Paderewskiego, które jest gospodarzem obiektu, pragną, aby jak najwięcej osób przyjeżdżało do Kąśnej Dolnej posłuchać muzyki, ale także odpocząć. Podobnie było w czasach, kiedy mieszkał w Kąśnej Dolnej Ignacy Jan Paderewski. Gościnność jego obejmowała także sąsiadów ze wsi, którzy często mieli sposobność przysłuchiwać się grze Mistrza, gdy ćwiczył na fortepianie wystawionym przed dworem. Tu także zorganizowane zostały wspólne z gospodarzami dożynki.
Warto śledzić kalendarz koncertowy Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, bo jest on bardzo różnorodny i każdy znajdzie coś dla siebie.