Michał Buczkowski & Aleksander Wilgos Opus 1

Płyta ta jest owocem wspólnych zainteresowań muzycznych skrzypka Michała Buczkowskiego oraz gitarzysty Aleksandra Wilgosa. Nagranie jest konsekwencją ich poszukiwań i pasji, radości odkrywania nowych brzmień i kolorów, tak niezwykłych we współgraniu skrzypiec i gitary.

Andaluza i Oriental pochodzą z cyklu 12 Tańców hiszpańskich Enerique Granadosa na fortepian z 1890 roku. Utwory te są stylizacją tańców hiszpańskich. Elementy folkloru są kanwą na której powstały charakterystyczne, ale i samodzielne stylistycznie utwory.
Większość kompozycji na płycie w podobny sposób czerpie z muzyki ludowej pochodzącej z kraju kompozytora: "Pieśń kurpiowska" Karola Szymanowskiego - z muzyki polskiej, "Duety" Beli Bartoka - z węgierskiej, a "Suite Maximo" Diego Pujola - z argentyńskiej. "Spiegel im Spiegel" Arvo Pärta wyróżnia się stylistycznie, należy do nurtu minimal music, utwór skomponowany jest przy użyciu bardzo ograniczonego materiału muzycznego i minimalnych środków kompozytorskich.
Znaczną część płyty stanowią utwory, które nie były w oryginale napisane na skrzypce i gitarę. Niektóre z nich, w tym "Pieśń kurpiowska" Szymanowskiego i "Duety" Bartoka, po raz pierwszy zostały nagrane w takim składzie.

Michał Buczkowski - laureat prestiżowego stypendium Rządu belgijskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiował w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Mirosławy Pawlak. Studia te ukończył w 2005 roku. Następnie kontynuował edukację w klasie prof. Roberta Szredera w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w Holandii. W roku 2007 jako stypendysta odbył studia w klasie skrzypiec prof. Kati Sebestyen w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli.
W czerwcu 2011 roku Michał Buczkowski ukończył z wyróżnieniem studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie prof. Zygmunta Marka Kowalskiego.

Aleksander Wilgos - koncertuje jako solista oraz kameralista.
Ważnym momentem w jego edukacji były studia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (2008 - 2010) u prof. Carlo Marchione, który zaraził go pasją do tworzenia transkrypcji. Podstawą jego pracy doktorskiej było kilkanaście transkrypcji. Jest laureatem wielu nagród na konkursach gitarowych. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz stypendium "Młoda Polska"
Aleksander Wilgos jest nauczycielem gry na gitarze. Od kilku lat pracuje jako asystent prof. Marcina Zalewskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Spis utworów:
Enrique Granados - "Andaluza", Taniec hiszpański nr 5 na fortepian, transkrypcja na flet i gitarę; Y Rivoal, G. Lambert
Enrique Granados - "Oriental", Taniec hiszpański nr. 3 na fortepian, transkrypcja A. Wilgos

Karol Szymanowski - "Pieśń kurpiowska "Zarzyjze, kuniu" na głos i fortepian, transkrypcja na skrzypce i fortepian P. Kochański, transkrypcja na skrzypce i gitarę A. Wilgus

Arvo Pärt - "Spiegel im Spiegel " na skrzypce i fortepian transkrypcja A. Wilgos

Bela Bartok - 44 Duety na dwoje skrzypiec, wybór, transkrypcja A. Wilgos:
Ruska pieśń
Bajka
Smutek
Piosenka do tańca
Pieśń żniwna
Pizzicato
Taniec transylwański

Maximo Diego Pujol - "Suite Buenos Aires" na flet (skrzypce) i gitarę
I Pompeya
II Palermo
III San Telmo
IV Microcentro

Wykonawcy: Aleksander Wilgos - gitara, Michał Buczkowski - skrzypce

DUX 1421

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja