Album "QUO VADIS" - dwie nominacje do Fryderyka

Album z oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego został nominowany przez Akademię Fonograficzną do nagrody "Fryderyk 2017" w dwóch kategoriach : Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W obu kategoriach nominowano po 5 albumów płytowych.

Album z "Quo vadis" jest w sprzedaży od 7 lutego 2017 roku. Warto podkreślić, że jest to pierwsze studyjne nagranie "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego.  Album został przygotowany z okazji Roku Nowowiejskiego.

W nagraniu udział wzięli: Aleksandra Kurzak - sopran (Ligia), Artur Ruciński - baryton (Apostoł Piotr), Rafał Siwek - bas (Przywódca Pretorianów), Sebastian Szumski - baryton (Kantor), Arkadiusz Bialic - organy, a także Górecki Chamber Choir przygotowany przez Włodzimierza Siedlika oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Oparte na motywach najsłynniejszej polskiej powieści oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, premierę miało w 1909 roku w Amsterdamie, a do 1939 roku doczekało się około dwustu wykonań w salach koncertowych całego świata, stając się, mimo niezwykłych wymagań w dziedzinie obsady, jednym z najpopularniejszych dzieł tego rodzaju w okresie międzywojennym. Feliks Nowowiejski, urodzony w warmińskim Barczewie organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego, twórca ponad setki różnorodnych dzieł muzycznych, w tym - być może najsławniejszej - melodii do "Roty", jest patronem Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej w Olsztynie. W jubileuszowym roku swego patrona (140.rocznica urodzin), zespół postanowił przypomnieć jego najsłynniejsze dzieło oratoryjne. Pieczołowicie dobrana obsada, świetne przygotowanie orkiestry i udział krakowskiego chóru Górecki  Chamber Choir, gwarantowały powodzenie tego projektu.

Nagranie zrealizowano w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej w Olsztynie w sierpniu i listopadzie 2016 roku. Wydawcą albumu jest DUX  (DUX 1327/1328). Reżyserami nagrania są: Małgorzata Polańska i Marcin Guz.