Opera dziecięca "Calineczka" w Krośnie

Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej "Pro Musica" w Krośnie wystawiają operę dziecięcą "Calineczka" 11 czerwca 2017r. o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Opera dziecięca "Calineczka" autorstwa Andrzeja i Urszuli Mozgałów nauczycieli Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. "Pro Musica" w Krośnie, została napisana z myślą o młodych odbiorcach. W utworze kompozytor Andrzej Mozgała oscyluje wokół muzyki klasycznej i rozrywkowej. Opera składa się z dwóch aktów podzielonych na XVI scen: Kołysanka, Aria Ropuchy, Chór Ropuch, Taniec Ropuch, Aria Motyla, Taniec Kwiatów, Duet Calineczki i Chrabąszcza, Chór Chrabąszczy, Taniec Chrabąszczy, Aria Calineczki, Duet Myszy i Kreta, Taniec Calineczki, Bajka Myszki, Duet Alicji i Jaskółki, Taniec Elfów, Finał. Całość trwa ponad godzinę. Libretto oparte jest na baśni Hansa Christiana Andersena pod tym samym tytułem, jednakże postacie, sceny i fabuła nieznacznie odbiegają od bajki pisarza.

Pomysł wystawienie dzieła scenicznego, oprócz programowych zajęć w szkole muzycznej, w dużej mierze inspirowany jest wielkim sukcesem jaki przyniosła prezentacja opery "Alicja w Krainie Czarów" - była to pierwsza w Polsce opera Dziecięca! - również autorstwa państwa Mozgałów, którą Prywatna Szkoła Muzyczna "Pro Musica" w 2013 roku prezentowała dwukrotnie w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranica w Krośnie oraz dwukrotnie w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Projekt ten otrzymał wówczas rekomendację oraz wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także sporo publikacji w krajowych mediach i specjalną audycję w Radio Rzeszów. Prywatna Szkoła Muzyczna "Pro Musica" posiada spore doświadczenie w prezentacji dzieł scenicznych, ponieważ od początku swojej działalności tj. od 1989 roku cyklicznie dwa razy w roku koncertuje, prezentując muzyczne widowiska z okazji Nowego Roku i Dnia Matki. Za każdym razem angażowany jest bardzo szeroki aparat wykonawczy ( popisy solistów instrumentalistów, solistów wokalistów, orkiestra, chór i grupy taneczne ) i w zależności od okazji posiadają one wyreżyserowany przebieg, narrację oraz scenografię ściśle nawiązująca do tematyki ustalonej w tytule koncertu.

Gatunek muzyczny opera (wł. "dzieło") to sceniczna forma wokalno-instrumentalna, w której muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istotą formy muzycznej - opera - jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Tak też dzieje się w przypadku opisywanej "Calineczki". Jest fabuła - aktorzy (uczniowie Szkoły Muzycznej "Pro Musica"), sa arie śpiewane - młodzi soliści (klasa wokalistyki), są fragmenty baletowe (uczniowie grup tanecznych Pro Musica), są partie chóralne (Chór Pro Musica) a całość spina muzyczna narracja orkiestrowa (Orkiestra Pro Musica) oraz piękne kostiumy i scenografia.

Ze strony CEA Region Podkarpacki. Autor: Grzegorz Wójcikiewicz 07 czerwca 2017r.