Kacper Żaromski - swoją muzyką zdobył Moskwę.

Od 12 do 19 listopada 2016 roku odbywał się w Moskwie XX Międzynarodowy Konkurs-Festiwal „Musica Classica”, w którym brał udział Kacper Żaromski - uczeń V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie. Organizatorami konkursu były: Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gnesinych w Moskwie i Narodowy Instytut Muzyki im. Schnitke w Moskwie. W konkursie uczestniczyło ok. 200 muzyków z Rosji, Chin, Białorusi, Ukrainy i Polski.
Nauczycielem Kacpra jest Dorota Skibicka. Na konkursie wykonywał on utwory M. Ravela, S. Rachmaninowa i A. Skriabina. Efektem tego występu jest I miejsce, tym cenniejsze, że Kacper był najmłodszym uczestnikiem w swojej grupie i konkurował głównie ze studentami akademii muzycznych. Na koncercie laureatów wykonał brawurowo Etiudę–Obraz D-dur op. 39 nr 9 S. Rachmaninowa. Wyjazd ten mógł zostać zrealizowany dzięki dofinansowaniu go przez Prezydenta Miasta Krosna - mgr. inż. Piotra Przytockiego oraz Dyrektora Naczelnego KPB w Krośnie mgr. inż. Stanisława Materniaka.
Była to niezwykła podróż do kraju wielkich kontrastów. Zobaczenie tego kraju było bardzo inspirującym doświadczeniem i myślę, że pomoże mi w zrozumieniu dzieł rosyjskich kompozytorów. – powiedział Kacper Żaromski. – Cieszy mnie sukces Kacpra, a także fakt, że mięliśmy możliwość poznania bogactwa kultury i doświadczenia niezwykłej życzliwości tamtejszych ludzi. – dodaje Dorota Skibicka.

Jest to już drugi, spektakularny sukces Kacpra na międzynarodowym konkursie pianistycznym. W lipcu ubiegłego roku zdobył on II miejsce, gdzie I nie przyznano, na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, a także Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu F. Chopina w Warszawie dla zwycięzcy konkursu.
Sukces ten zaowocował przyznaniem pianiście, po raz drugi Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - najwyższego wyróżnienia, jakie może otrzymać uczeń szkoły artystycznej.