IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Młody Wirtuoz
Jakub Depczyński - laureat Grand Prox IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Młody Wirtuoz" Sanok 2018 na scenie PSM w Sanoku fot. z telefonu komórkowego

IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Młody Wirtuoz

         IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „MŁODY WIRTUOZ” odbył się 5 i 6 lutego 2018 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku.
Organizatorem tego wydarzenia jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury i stanowi ono część projektu Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic...”.

        Celem konkursu jest prezentacja osiągnięć artystycznych i motywacja do dalszego rozwoju uczniów. Prezentacje konkursowe oceniało jury składające się z grona pedagogicznego, skupionego przy Mistrzowskiej Szkole Pedagogiki Fortepianowej pod przewodnictwem prof. Viery Nosiny i prof. Andrzeja Tatarskiego. Ponieważ w tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 180 uczestników, przesłuchania odbywały się w trzech grupach wiekowych. Pracami jury grupy I kierowała pani Lyudmila Zakopets - wybitny pedagog fortepianu z Ukrainy, w Grupie II przewodniczyła prof. Viera Nosina, a w Grupie III prof. Andrzej Tatarski. Dzięki takiej organizacji i niezwykłemu zaangażowaniu w realizację tego przedsięwzięcia pani Oksany Drozdowskiej - nauczycielki fortepianu z PSM I i II stopnia w Sanoku, wszystko przebiegało w atmosferze profesjonalizmu i życzliwości.
Uczestnikom Konkursu w poszczególnych grupach, przyznane zostały tytuły laureata „Złotego Wirtuoza”, „Srebrnego Wirtuoza” lub „Brązowego Wirtuoza”.

        Na zakończenie IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” Sanok 2018, 6 lutego odbyła się miła uroczystość , która rozpoczęła się koncertem Kariny Ter-Gazarian (Rosja) – laureatki Grand Prix w 2017 roku.

Później laureaci tegorocznej edycji Konkursu otrzymali nagrody i dyplomy z rąk Jurorów i prof. Jarosława Drzewieckiego – Przewodniczącego Rady Programowej Forum i Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury.

        Aby podkreślić bardzo wysoki poziom Konkursu i uhonorować uczestników, którzy zdaniem Jurorów zaprezentowali się najlepiej, niektórym laureatom „Złoty Wirtuoz”, zostały przyznane w poszczególnych grupach specjalne wyróżnienia za wykonanie utworu i te osoby zostały zaproszone do występu w Koncercie Laureatów” IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” Sanok 2018.

Oto wykonawcy i utwory w wykonaniu wyróżnionych uczestników:

1. Anna Zimowska - M.Rejino - Nokturn
2. Wojciech Gazda - T. Szeligowski - Sonatina C-dur cz. I
3. Roksana Ochel - J. Garścia - Wulkan Fuji
4. Sofiia Demydas - J. Szczurowski - Toccata
5. Kornelia Walczak - J. Garścia - Zimowy ogród z sikorką
6. Julia Niedzielska - P. Czajkowski - Trepak
7. Julia Wójcik - E. Rocherolle - Le Salon de Musique
8. Dominika Wrembel - L. Różycki - Preludium A-dur
9. Miłosz Kawałek - L. Bas - Miotła Baby Jagi
10. Duet: Mateusz Mazurek, Gustaw Siepioła - M. Mier - Downtown Blues
11. Eryk Koszela - S. Kisielewski -Toccata
12. Juliusz Łukasik - H. Villa-Lobos - O Polichinelo
13. Kinga Paszek - A. E. Ginastera - Danza de la moza donosa
14. Bartosz Kurdybacha - W. Lutosławski - Bukoliki nr 4, 5
15. Jakub Depczyński - F. Chopin - Nokturn e-moll op. 72 nr 1

Jakub Depczyński otrzymał także Grand Prix IX Międzynarodowego Konkursy Pianistycznego „Młody Wirtuoz” i został zaproszony do wykonania koncertu na zakończenie przyszłorocznego Konkursu w Sanoku.
Gratuluję wszystkim uczestnikom i nauczycielom fortepianu, którzy młodzież do Konkursu przygotowali.

Autor: Zofia Stopińska
Więcej informacji na stronie www.interpiano.pl