Letnie Koncerty w Świątyniach Krosna - Finał

27 sierpnia 2017 – Bazylika Mniejsza Fara – 20.00
Koncert Państwowej Orkiestry Mozartowskiej z Żiliny
Paweł Przytocki - dyrygent
Iwona Socha, sopran

W programie: utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta

SLOVAK SINFONIETTA ŽILINA jest jedną z najbardziej znanych profesjonalnych orkiestr w Europie Wschodniej. Została założona w 1974 roku jako jedyna orkiestra kameralna "klasycznej" na Słowacji. Od tamtej pory orkiestra osiągnęła znaczącą pozycję i międzynarodową renomę.
Jego 34 członków to absolwenci największych czeskich i słowackich uczelni muzycznych.
Szczególne międzynarodowe uznanie zyskała, kiedy została zaproszona na festiwal w Salzburgu jako oficjalna orkiestra tego prestiżowego festiwalu. Wkrótce koncertowała na "Praskiej Wiośnie" i na głównych festiwalach w całej Europie, w tym w Wiedniu Festwochen, festiwalu wiosennym i festiwalu Haydna w Wiedniu, muzycznych tygodniach Sofii, Festa Musica Pro w Asyżu, Festiwalu w Katalonii w Hiszpanii, Festiwalu de Bonaguil we Francji, Music in Old Kraków, Festiwal Wiosny w Budapeszcie, Bratysława Music Festival, Melos Ethos Bratislava, Mozartfest Schwetzingen, Festiwal de Manaus w Brasilii, Festiwal van Vlaanderen, Aspekte Salzburg, Festiwal Johann Strauss w Wiedniu, Festiwal NCPA w Pekinie i wiele innych.

Iwona Socha, sopran, solistka Opery Krakowskiej.
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.
W swoim repertuarze posiada liczne pieśni, arie oratoryjne i operowe oraz partie sceniczne. Koncertuje w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Słowacja) Dokonała także nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.
Współpracuje z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju - Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu.
Jest laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka Operowa 2013.

Paweł Przytocki – dyrygent - krośnianin, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie. Był stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga.
Przytocki współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im. Janacka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniaczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu, New Haifa Symphony Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de Bogota, Jerusalem Symphony Orchestra, Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz. Przytocki występował z polskimi orkiestrami wielokrotnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych:
Od roku 2005 jest dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2008- 2012 Paweł Przytocki był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.