Pożegnanie lata - Koncert na rzeszowskim rynku
Aleksandra Szymańska - sopran i Jakub Kołodziej - tenor fot. Dawid Rojek

Pożegnanie lata - Koncert na rzeszowskim rynku

         W słoneczną niedzielę 7 października 2018 roku z estrady na rzeszowskim rynku niosły się po okolicznych uliczkach i placach czarowne dźwięki najpiękniejszych arii i duetów z popularnych operetek i musicali.
        Wykonawcami tego uroczego, pełnego poetycko-muzycznych nastrojów koncertu byli młodzi, świetnie się zapowiadający śpiewacy Rzeszowskiego Teatru Muzycznego Olimpia”: Aleksandra Szymańska - sopran i Jakub Kołodziej - tenor. Towarzyszyła im przy fortepianie Aneta Czach, a swym kunsztem tanecznym ubarwiał ich występy sympatyczny duet Monika Jurewicz i Kamil Chmiel z Klubu Tańca Towarzyskiego „Dżet” Rzeszów - Boguchwała.
        Koncert, który miałem zaszczyt prowadzić, mienił się złotojesiennymi barwami, choć jeszcze w nastroju kończącego się lata, które w tym roku wcale nie chce ustąpić miejsca smętnej jesieni. Licznie zgromadzona na rzeszowskim rynku publiczność chętnie poddawała się urokom neapolitańskich, hiszpańskich i meksykańskich piosenek („O sole mio”, „La Paloma”, „Besame muchio”), przedwojennych polskich szlagierów („Odrobinę szczęścia w miłości”, „Tango Milonga”, „Jesienne róże”), cudownych melodii operetkowych z „Księżniczki czardasza” E. Kálmána („Jakże mam ci wytłumaczyć”), „Wesołej wdówki” F. Lehára („Usta milczą, dusza śpiewa”) czy polskiej operetki morskiej „Panna Wodna” J. Lawiny-Świętochowskiego („Morze, szumiące, kołyszące szumem fal”). Dopełniały nastroju melodie z popularnych musicali: „Człowiek z La Manczy” Joe Dariona („Śnić najpiękniejszy ze snów”) czy „Romeo i Julia” Janusza Stokłosy („Twych oczu blask”).
        Nie brakło piosenek o Rzeszowie - „Nocą w Rzeszowie” do słów rzeszowskiej poetki Barbary Śnieżek i „Jesienna ballada” z moim tekstem i muzyką, które odważyłem się zaśpiewać z towarzyszeniem fortepianu. A już do popularnej ballady Leonarda Cohena „Tęsknij za kolejnym dniem” włączyła się cała muzykalna rzeszowska publiczność.
        Koncert zorganizowany przez Estradę Rzeszowską, dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów, odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który przybył wraz z małżonką i przekazał artystom piękny kosz kwiatów.
        Bisy i gorąca atmosfera koncertu dają nadzieję na kolejne spotkania z muzyką w wykonaniu utalentowanych artystów Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”, który coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Rzeszowa.

                                                                                                                                                        Andrzej Szypuła