NOCĄ  UMÓWIENI - Koncert Przemyskiej Orkiestry Kameralnej
Przemyska Orkiestra Kameralna fot. Maciej Weryk

NOCĄ UMÓWIENI - Koncert Przemyskiej Orkiestry Kameralnej

           Dnia 3 maja w Sali Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się wyjątkowy koncert poetycko-muzyczny, zatytułowany „Nocą umówieni”, w którym wspaniała poezja ubrana została w muzyczne szaty młodej kompozytorki Katarzyny Szklarz.
        „Nocą umówieni” to lekko przekształcone, pierwsze słowa jednego z wykorzystanych w projekcie wierszy Bolesława Leśmiana – „Nocą umówioną”. Noc kojarzy nam się z magią, głębią, oczekiwaniem. W nocy wszystko jest możliwe, w nocy wszystko odbieramy wyraźniej, intensywniej. Poezja kojarzy nam się z nocą, gdy zatrzymujemy się po dniu pracy czy nauki, gdy oddajemy się swobodnie myślom i uczuciom. Gdy uwalniane są zmysły.
        Tematyka wybranych przez autorkę wierszy skupiona jest wokół najistotniejszej wartości w życiu człowieka – miłości. Miłości ukazanej przez różnych poetów w różnych aspektach. Pojawiają się także treści filozoficzne oraz dowcip i gorzki humor.
        Jak mówią twórcy i wykonawcy tego projektu – „Połączenie fantastycznych tekstów: Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana wraz z autorską muzyką, daje nowy, świeży, być może łatwiej przyswajalny odbiór myśli i uczuć zawarty w wierszach – to nasz cel.
Chcemy również propagować twórczość polskich poetów, a zwłaszcza tych często zapomnianych – jak Halina Poświatowska czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska”.

        Organizujące to wydarzenie Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu stara się wspierać młodych twórców i wykonawców muzyki. Tak też było tym razem. Wykonawcami byli: Katarzyna Guran – śpiew, Wojciech Sałapa – fortepian i Przemyska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem artystycznym Aleksandry Czajor.
        Zasiadająca przy pulpicie kompozytorka Katarzyna Szklarz jest skrzypaczką – absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Barbary Śliwickiej-Wysockiej. Katarzyna Szklarz interesuje się wykonawstwem muzyki współczesnej (dokonała kilku prawykonań utworów Grzegorza Majki) oraz muzyką folklorystyczną – przez lata współpracowała z zespołem muzyki celtyckiej Banshee.
Aktualnie studiuje muzykoterapię w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz pracuje jako nauczyciel gry na skrzypcach w szkołach muzycznych I stopnia. Przygodę z komponowaniem rozpoczęła jako dziecko – początkowo pisząc muzykę do własnych tekstów, później sięgając po wybitne teksty polskich poetów.
Zdobyła wyróżnienie w konkursie na muzykę do tekstów Joanny Kulmowej, organizowanym przez Filharmonię Krakowską i Akademię Muzyczną w Krakowie, a jej utwór został wykonany w Filharmonii.

        Przemyślanie doskonale znają solistkę, która pochodzi z przemyskiej Rodziny Guranów o wielkich tradycjach muzycznych. Katarzyna Guran jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Przemyślu w klasie skrzypiec i w klasie śpiewu dr hab. Olgi Popowicz. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie wspaniałej śpiewaczki Ewy Wolak.
Uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, gdzie pracowała pod kierunkiem znakomitych profesorów, wśród których byli m.in.: Jerzy Artysz, Igor Kuszpler, Christian Elsner czy Ingrid Kremling.
Koncertowała z Orkiestrami Filharmonii: Podkarpackiej, Krakowskiej, Wrocławskiej i Lubelskiej, z Zakopiańską Orkiestrą Klimatyczną, Capellą Thoruniensis, Capellą Cracoviensis oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną.
Brała udział w Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwalu Misteria Paschalia w Jaśle, Muzyka w Starym Krakowie, występowała na Przemyskiej Jesieni Muzycznej i podczas Salezjańskiego Lata Muzycznego oraz na wielu innych festiwalach.
W 2010 roku zadebiutowała w koncertowym wykonaniu „Parsifala” Ryszarda Wagnera, pod batutą Gabriela Chmury, jako jedna z Kobiet Kwiatów. W 2012 roku wystąpiła w Operze Krakowskiej w „Czarodziejskim flecie” – Wolfganga Amadeusza Mozarta w roli Papageny. W tym samym 2012 roku nagrała płytę z utworami skomponowanymi przez młodych kompozytorów krakowskich.
Od 2014 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym „IWIA”, gdzie występuje w spektaklach i rewiach operetkowych.
        Solistce towarzyszyła Przemyska Orkiestra Kameralna, działająca pod skrzydłami Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, która niedawno świętowała 15-lecie działalności. Zespół tworzą muzycy związani z Przemyślem – nauczyciele szkół muzycznych i studenci. Koncertmistrzem i dyrygentem orkiestry jest wybitny skrzypek Piotr Tarcholik. Miłośnicy muzyki klasycznej z Przemyśla z pewnością pamiętają znakomite koncerty tego zespołu z udziałem tak wspaniałych solistów, jak: Krzysztof Jakowicz, Piotr Pławner, Kevin Kenner, Waldemar Malicki, Iwona Hossa, Katarzyna Wiwer, Arkadiusz Krupa, Mariusz Pędziałek, Klaudiusz Baran czy Bartosz Bryła.
Przemyska Orkiestra Kameralna ma na swoim koncie także sukcesy zagraniczne, a jej działania na rzecz upowszechniania muzyki w tym środowisku są nie do przecenienia.
        Tym razem Przemyska Orkiestra Kameralna wystąpiła pod dyrekcją Aleksandry Czajor – wyśmienitej skrzypaczki i kameralistki – absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dra Piotra Tarcholika. Później Aleksandra Czajor doskonaliła swoje umiejętności m.in. w Holandii i Austrii – na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Aktualnie robi doktorat w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Aleksandra Czajor jest współzałożycielką i liderką kwartetu smyczkowego o nazwie „Airis Quartet”, który należy do wiodących zespołów kameralnych w Polsce i coraz bardziej cenionych za granicą.
Zespół ten ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach – m.in. w Krakowie, Wiedniu, w Holandii i na Malcie. Współpracuje z wybitnymi wykonawcami i kompozytorami – m.in. z mistrzem Krzysztofem Pendereckim.
„Airis Quartet” dokonał także wielu nagrań. Pozostałe członkinie zespołu dołączyły także do składu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, bo są inicjatorkami projektu „Nocą umówieni”.
        Realizatorką i koordynatorką tego projektu była pani Magdalena Betleja – skrzypaczka i prezes Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.
Koncert odbył się dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek.
Sala wypełniona była po brzegi publicznością, która na zakończenie długo i gorąco oklaskiwała zarówno wykonawców, jak i kompozytorkę Katarzynę Szklarz. To był wspaniały wieczór, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy wybrali się na ten koncert.