Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej - inauguracja

Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej to wydarzenie muzyczne upamiętniające postać wybitnej pianistki związanej z Jarosławiem, Marii Turzańskiej, które rokrocznie gromadzi wirtuozów muzyki poważnej światowego formatu.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha.

26 lutego 2022, godz. 18:00, Sala Lustrzana (Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu)
Inauguracja festiwalu

Koncert ClaroNegro Clarinet Quartet

Andrzej Ruciński
Agnieszka Dąbrowska-Kras
Konrad Szumański
Kinga Puścizna

Bilet normalny: 30 zł
Bilet ulgowy: 20 zł

ClaroNegro Clarinet Quartet

Zespół powstał w 2019 roku, z pasji do gry kameralnej tworzących go artystów. Głównym obszarem zainteresowania zespołu jest muzyka hiszpańska- poszukiwanie i interpretacja nieznanych w Polsce dzieł, ich popularyzacja. Nazwa zespołu, pochodzi właśnie z języka hiszpańskiego- oznacza, w wolnym tłumaczeniu- „czysta czerń” (nawiązuje do barwy drewna klarnetowego). Jednak oprócz niej, w repertuarze zespołu znajduje się także znana literatura na kwartet klarnetowy, (m. in. Paul Harvey i Jean Francaix), jak i aranżacje – transkrypcje utworów muzyki klasycznej
i rozrywkowej (Felix Mendelssohn-Bartholdy, Gordon Jacob, Scott Joplin, Astor Piazzola). ClaroNegro przyświeca idea poszukiwania nowych kierunków, brzmień i rozwiązań kameralnych.


Andrzej Ruciński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Andrzeja Godka (2012). Współpracuje ze znanymi orkiestrami w Polsce, takimi jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Straussowska Orkiestra Obligato, Opera Krakowska oraz Krakowska Opera Kameralna. Od 2015 roku koncertuje w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i za granicą (m. in. Music Verain w Wiedniu, Kultur Palace z Dreźnie, Nikolaisaal w Poczdamie) z orkiestrą „Polish Art Philharmony”. Prowadzi klasę klarnetu w Szkole Muzycznej I stopnia w Gdowie i w Świątnikach Górnych. Jako solista i kameralista jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w projektach ministerialnych przy współpracy Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Agnieszka Dąbrowska-Kras

W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2020 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na macierzystej uczelni. Jest laureatką wielu pierwszych nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno jako solistka jak i kameralistka, m.in. we Włoszech, w Grecji, na Słowenii, Ukrainie. Brała udział w licznych projektach artystycznych oraz koncertowała w wielu miejscach w Polsce jak i za granicą. Od 2012 roku stale współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów i współzałożycielem Stowarzyszenia Artystycznego Face of Music. Laureatka wielu stypendiów, w tym Programu Stypendialnego Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Konrad Szumański

Student klarnetu w klasie dra hab. Piotra Laty na Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z FMF Youth Orchestra, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Małopolską Orkiestrą Kameralną (także jako solista) oraz Cracow Youth Chamber Orchestra. Do jego największych sukcesów zaliczyć można zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Giovani in crescendo” (Pesaro 2021) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Ars Astra” (Moskwa 2021).

Kinga Puścizna

Laureatka konkursów międzynarodowych, m.in. II miejsca na Moscow International Music Competition (2021), II i III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „Finalis”
w Białymstoku (2017,2018), czy wyróżnień – Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2016,2019) i Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznej „Pro Bohemia”
w Ostravie (2018). Realizuje się solowo, w duecie (Duo Linetti), a także kameralnie występując na scenach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Absolwentka licencjatu na Akademii Muzycznej
im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie dr hab. Piotra Lato, absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego
i mgr Adriana Jandy.