23. Mielecki Festiwal Muzyczny - YASMIN LEVY (Izrael)

KONCERT FINAŁOWY - YASMIN LEVY (Izrael)
4 października 2020, godz. 19.00
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK/Kino Galaktyka
retransmisja koncertu nagranego w Izraelu specjalnie na potrzeby 23. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

Zwieńczeniem 23. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego miał być koncert Yasmin Levi. Artystka cieszy się wielką popularnością na świecie, a o jej koncert w ramach 23. MFM telefonicznie dopytywali się fani artystki, również spoza Mielca. Niestety, wokalistka pochodzi z Izraela, który nie tylko zamknął swoje granice, ale też 18 września, wprowadził zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Tym samym Yasmin Levi nie może opuścić kraju i koncertować w Mielcu. Specjalnie dla publiczności 23. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego artystka - wraz z zespołem swoich muzyków - nagrała w Izraelu te utwory, które miała wykonać w Mielcu. Ten koncert będziemy więc mogli retransmitować w kinie „Galaktyka” DK SCK. Retransmisja odbędzie się 4 października, o godz. 19, a więc w terminie przewidzianym programem 23. MFM. Bilety na retransmisję w cenie 20 zł będzie można kupić w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 14, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

Yasmin Levy

Izraelska pieśniarka urodziła się w Baka, starej części Jerozolimy, ale jej przodkowie wywodzą się z hiszpańskiej Andaluzji. Ojciec Yasmin, Jicchak Lewi był pionierskim badaczem długiej i bogatej historii muzyki ladinom, zajmował się także historią i kulturą sefardyjskich Żydów, z dziedzictwa muzycznego tej kultury czerpie również Yasmin, która już od najmłodszych lat interesowała się muzyką. W jej piosenkach mocno pobrzmiewają też akcenty flamenco. Ta andaluzyjsko-żydowska mieszanka w muzyce Yasmin tworzy spójną całość, którą zachwyca się publiczność na całym świecie. Wokalistka wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie - Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Yasmin Levy, jako jedna z nielicznych artystek, była kilkukrotnie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.

Pieśniarka ma na swoim koncie kilka płyt: „Romance &Yasmin”, „La Juderia”, „Mano Suave”, „Sentir”, „Libertad”. Jej najnowszy projekt to „Tango”. Pierwszy album Romance & Yasmin z 2000, otrzymał nominację w kategorii „najlepszy debiut” World Music Award - magazynu muzycznego fRoots i programu BBC Radio 3. Drugi album - La Judería (hiszp.: „Dzielnica żydowska”), zawiera m.in. popularne piosenki z filmu Vengo. W 2006 otrzymała kolejną nominację w kategorii „Culture Crossing”, a w 2007 w kategorii „Mid East & North Africa”. Jak mówi sama artystka: Zaczynałam jako piosenkarka ladino, zanim świat wiedział, czym jest ladino. Cudownie, że udało się tchnąć w te utwory nowe życie i dać im rozpoznawalność. Nie jestem jednak tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, a pieśniarką world music, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają. To już nie tylko ladino, ale także flamenco, tango, muzyka Bliskiego Wschodu.

„23. Mielecki Festiwal Muzyczny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”