30 lat Centrum Paderewskiego - Uroczystości jubileuszowe

24-26 lipca, godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła w Kąśnej Dolnej

Początek
28 lutego 1990 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia instytucji upowszechniania kultury muzycznej pod nazwą Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, zobowiązując tym samym Wojewodę Tarnowskiego do utworzenia instytucji. Ten stosowną decyzję wydał niemal natychmiast, bo 19 marca – z mocą obowiązującą od 1 marca. Instytucji powierzono majątek w postaci dworu, przyległych do niego zabudowań oraz otaczającego go parku. Powołano pierwszego dyrektora – stanowisko to objął Andrzej Gozdek, którego w kolejnym roku zastąpił Włodzimierz Siedlik.

Rok 1992 przyniósł kilka ważnych zmian instytucjonalnych. 11 sierpnia Centrum zostało wpisane do Rejestru Instytucji Kultury, uzyskując na tej podstawie osobowość prawną. Niespełna dwa miesiące później – 30 września, Wojewoda Tarnowski wydał zarządzenie w sprawie nadania pierwszego statutu instytucji, który definiował podstawowe cele działalności: a) upowszechnianie muzyki i kultury muzycznej, popularyzowanie twórców i wykonawców dzieł muzycznych, b) edukacja kulturalna i wychowanie aktywnego odbiorcy muzyki, c) upowszechnianie wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim. Cele te w niemal niezmienionej formie przyświecają instytucji do dziś.

Na przestrzenni lat, pod okiem kolejnych dyrektorów – Anny Knapik, Krystyny Szymańskiej i Łukasza Gaja, zmieniały się zarówno otoczenie kąśnieńskiego dworku, jak i akcenty w działalność Centrum. Jednak filary pozostały te same. Dzięki temu Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – dziś instytucja współprowadzona przez Powiat Tarnowski i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest jednym z najciekawszych ośrodków kulturalnych w skali kraju, cieszącym się sympatią melomanów i sentymentem artystów.

Wielokrotnie koncertowały tu legendy polskiej sceny kameralnej: Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Stefan Kamasa, Ewa Pobłocka, Waldemar Malicki czy Vadim Brodski. Nazwiska można by mnożyć. Występ w Kąśnej stał się także ważną pozycją w życiorysach przedstawicieli młodszej generacji, którzy obecnie kształtują oblicze polskiej kultury muzycznej – dość wymienić takich artystów, jak Rafał Blechacz, Katarzyna Duda, Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz, Rafał Kwiatkowski czy Leszek Możdżer.

Centrum Paderewskiego może pochwalić się również trzema wspaniałymi festiwalami, które na stałe wpisały się w kalendarz artystyczny całej muzycznej Polski. Są to liczący już niemal czterdzieści lat Tydzień Talentów, uwielbiane przez melomanów Bravo Maestro czy stosunkowo młody, ale już cieszący się ogromną popularnością festiwal Viva Polonia!

Jubileusz
Podczas lipcowych uroczystości odbędą się wyjątkowe wydarzenia podsumowujące dorobek działalności Centrum. Inauguracją obchodów, a zarazem kluczowym ich momentem będzie zaplanowana na 24 lipca Gala Trzech Dekad z udziałem sław polskiej kameralistyki, związanych z Kąśną od zarania. Na estradzie kąśnieńskiej stodoły wystąpią: Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz i Robert Morawski. Galę poprowadzą Anna Woźniakowska i Jan Popis.

Pozostałe dwa dni – 25 i 26 lipca upływać będą również pod znakiem spotkań z doskonałymi artystami i muzyką na najwyższym poziomie. 25 lipca melomanów czeka wyczekiwane spotkanie z Waldemarem Malickim, który wykona program zatytułowany „Historia Muzyki według Waldemara Malickiego”. Pianiście towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy w składzie: Paweł Wajrak (skrzypce), Angelina Kierońska (skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka), Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela) i Szymon Frankowski.

Finał jubileuszu – 26 lipca, to występ austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, laureata II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Koncerty rozpoczną się o godzinie 18.00.

Tegoroczny jubileusz stał się ponadto wdzięcznym pretekstem to wydania płyty zatytułowanej „Reminiscencje”. Występujący na niej muzycy koncertowali w Kąśnej wielokrotnie, stając się integralną częścią sztandarowych festiwali. Piotr Pławner, Mariusz Patyra, Tomasz Strahl, Robert Morawski i Klaudiusz Baran to nie tylko doskonali instrumentaliści, ale także przyjaciele Centrum Paderewskiego, którzy zawsze z życzliwością i aprobatą reagowali na nasze artystyczne pomysły.
Na płycie usłyszeć można między innymi Melodię op. 8 nr 3 Ignacego Jana Paderewskiego, Poloneza A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina, Kaprys op. 1 nr 24 Niccolo Paganiniego czy Czardasza Vittorio Montiego, kojarzącego się jak żaden inny utwór z finałem kultowego Maratonu Muzycznego.

Autorem jubileuszowej identyfikacji wizualnej jest znany tarnowski artysta-plastyk Piotr Barszczowski.

Partnerem Strategicznym Centrum Paderewskiego i Patronem Sali Koncertowej jest Grupa Azoty.

(inf. Centrum Paderewskiego)