Víkingur Ólafsson • Reflections

premiera 12 marca 2021

VÍKINGUR ÓLAFSSON PREZENTUJE “REFLECTIONS”
NOWY ALBUM Z OPRACOWANIAMI UTWORÓW Z PŁYTY “DEBUSSY • RAMEAU“

Album Debussy · Rameau Víkingura Ólafssona, nagrany dla Deutsche Grammophon, trafił na szczyty amerykańskich i brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej, a także uplasował się wysoko na niemieckich listach przebojów muzyki pop, kiedy ukazał się na początku 2020 roku. Teraz artysta prezentuje Reflections, nowy album z opracowaniami przygotowanymi przez Ólafssona oraz innych artystów współczesnych, wśród których znalazła się także polska pianistka, kompozytorka i wokalistka Hania Rani – wraz z kilkoma niewydanymi wcześniej nagraniami muzyki Debussy’ego w wykonaniu islandzkiego pianisty.

Inauguracja projektu Reflections miała miejsce 25 września 2020 wraz ze światową premierą opracowania kompozycji Debussy’ego, La Damoiselle élue, autorstwa Hani Rani, której partytura osadza wzniosłą muzykę Debussy'ego w medytacyjnym, elektroakustycznym pejzażu dźwiękowym.

Na płycie Reflections znajdują się również opracowania autorstwa samego Ólafssona oraz innych przełomowych artystów, w tym islandzkiego wokalisty i autora piosenek Helgi Jónssona, islandzkiego duetu Hugar, postrockowego minimalistycznego zespołu Balmorhea z Teksasu oraz Christiana Badzury, wiceprezesa A&R New Repertoire w Deutsche Grammophon. Przeplatają się z nimi niewydane wcześniej nagrania Ólafssona – Pour le piano Debussy’ego oraz wybór utworów z preludiów tego kompozytora, z których dwa – Bruyères i Canope – zostały nagrane zarówno na pianinie, jak i fortepianie Steinwaya, aby zaoferować słuchaczom kontrastujące ze sobą wrażenia.

„Chciałem zmierzyć się z pewnymi dziełami z innej perspektywy, wyobrazić je sobie na nowo i zaprosić innych kompozytorów do opracowania elementów tych niezwykłych utworów,” wyjaśnia Ólafsson. „Bardzo się cieszę, że wytwórnia Deutsche Grammophon zgodziła się kontynuować ze mną tę twórczą rozmowę z Debussym, Rameau i niektórymi z najbardziej kreatywnych muzyków współczesnych.”

Oryginalny album Víkingura Ólafssona, Debussy · Rameau (2020), przekroczył już 21 milionów odtworzeń, zwiększając łączną liczbę odtworzeń muzyki Ólafssona do 125 millionów, co sprawiło, że Daily Telegraph okrzyknął go „nową supergwiazdą klasycznego fortepianu”. Album spotkał się z fantastycznym odbiorem słuchaczy, ale zyskał również szerokie uznanie krytyków, w tym takich tytułów, jak: Diapason d’Or, The Sunday Times (Album Tygodnia), Gramophone (Editor’s Choice) czy BBC Music Magazine (Płyta Miesiąca), a także zdobył nagrodę 2020 OPUS KLASSIK za nagranie solowe roku (fortepian).

Niezwykła oryginalność i potężna muzyczna wiarygodność Víkingura Ólafssona sprawiły, że w ciągu zaledwie kilku lat szturmem podbił świat muzyki, stając się jednym z budzących największe zainteresowanie współczesnych artystów. Międzynarodowy sukces albumu Debussy · Rameau poprzedziły inne: wielokrotnie nagradzanego albumu Johann Sebastian Bach oraz jego siostrzanego wydawnictwa, Bach Reworks, z opracowaniami autorstwa tak różnorodnych artystów, jak Peter Gregson, Hildur Guðnadóttir, Ryuichi Sakamoto i Skúli Sverrisson. Ten sam motyw inspiracji towarzyszy jego kolejnemu albumowi Reflections, gdzie Ólafsson i inni współcześni kompozytorzy celebrują twórczość dwóch francuskich mistrzów, przekładając ich język muzyczny na współczesny idiom.

Víkingur Ólafsson rewitalizuje muzykę klasyczną” – The Economist

Spis utworów:

1. Bruyères (home session)

2. La damoiselle élue [Hania Rani Rework (After Claude Debussy)]

3. Canope (Home Session)

4. Footsteps

5. Muse d'eau

6. L'entretien des muses - Hugar Rework [(After Jean-Philippe Rameau)]

7. K.A.H.D.

8. Reflection

9. Pour le piano, L.95: 1. Prelude

10. Pour le piano, L.95: 2. Sarabande

11. Pour le piano, L.95: 3. Toccata

12. Drowned Haiku (Clark Rework)

13. Debussy: Canope

14. La Cupis - Balmorhea Rework [(After Jean-Philippe Rameau)]

15. Badzura: K.A.H.D. - Home Session *eAlbum only*

16. Debussy: Bruyères

 

Classics & Jazz Department

UNIVERSAL MUSIC POLSKA Sp. z o.o.

ul. Czerniakowska 87a

00 – 718 Warszawa