Wspomnienia z "Bravo Maestro" - "Carmen"
Wykonawcy opery "Carmen" dziękują oklaskującej ich gorąco publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej Stodoła w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej fot. Kornelia Cygan / Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Wspomnienia z "Bravo Maestro" - "Carmen"

        Dokładnie przed tygodniem (23 sierpnia) o tej porze, byliśmy pełni wrażeń po Inauguracji XII Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”. Większość publiczności, która wypełniła Salę Koncertową Stodoła, znajdującą się obok dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej już udała się do swoich domów, ale część jeszcze gratulowała wykonawcom i organizatorom wspaniałego spektaklu.
        Na pierwszy festiwalowy wieczór pan Łukasz Gaj – Dyrektor Festiwalu i Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, zaplanował koncertową wersję uwielbianej na całym świecie opery „Carmen” Georges’a Bizeta. Tymczasem byliśmy na prawdziwym spektaklu, bo wszyscy wykonawcy partii solowych nie tylko znakomicie śpiewali, ale także popisali się wielkimi umiejętnościami aktorskimi. Wprawdzie nie było chóru i orkiestry, ale orkiestrę zastąpiła rewelacyjna pianistka - Mirella Malorny, a w klimat poszczególnych aktów wprowadzała publiczność z wdziękiem i swadą wyjątkowa znawczyni tematu – Regina Gowarzewska.
        Długo zastanawiałam się kogo można wyróżnić z solistów i szczerze mówiąc, nie potrafię tego zrobić. Pomimo, że są solistami takich scen operowych, jak Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Opera Wrocławska czy Opera Krakowska, stworzyli wspaniały zespół, który zachwycił publiczność i wszyscy byli w znakomitej formie. Brawa i owacje na stojąco trwały bardzo długo po zakończeniu spektaklu. Szczerze żałuję, że odbył się tylko jeden spektakl „Carmen” w Kąśnej Dolnej, bo bardzo chętnie obejrzałabym drugi. Minął tydzień, byłam już na innych koncertach, ale wrażenia z inauguracji są ciągle żywe.

Oto wspaniali wykonawcy partii solowych:
Iryna Zhytynska – Carmen
Tomasz Kuk – Don José
Iwona Socha – Micaëla
Jacek Jaskuła – Escamillo
Paula Maciołek – Frasquita
Monika Kordybarska – Mercédés
Krzysztof Kozarek – Le Remendado
Michał Kutnik – Le Dancaïre

Proponuję Państwu obejrzenie fotorelacji z tego niezapomnianego wydarzenia. Autorem wybranych przeze mnie zdjęć, udostępnionych mi przez organizujące Festiwal „Bravo Maestro” Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jest pani Kornelia Cygan.

Zofia Stopińska