Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej przeszły do historii
Krakowski Chór Akademicki Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka podczas występu w Katedrze Rzeszowskiej fot.. Bartosz Bereś

Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej przeszły do historii

        Uroczystym koncertem organowym i kameralnym, w niedzielę 19 sierpnia zakończył się w Rzeszowskiej Katedrze 27. Festiwal "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa". Tegoroczna edycja festiwalu obfitowała w wydarzenia artystyczne najwyższej próby twórczej i wykonawczej.
Przez dwa wakacyjne miesiące odbyło się 8 koncertów w Rzeszowie oraz 6 podczas cyklów towarzyszących: 4 jako "Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie" i 2 pod nazwą "Koncerty organowe w Bazylice Jezuitów w Starej Wsi".
Gościliśmy znamienitych artystów z Niemiec, Rosji, Włoch, USA i oczywiście całą plejadę wykonawców polskich.

        Każdy z koncertów był różnorodny pod względem prezentowanego repertuaru, obsady wykonawczej i artystycznych kreacji. Sporo było w tym roku muzyki polskiej: chóralnej, solowej wokalnej i instrumentalnej, poczynając od najstarszych zabytków muzycznych z wieku XVI, aż po kompozycje współczesne. Podczas większości koncertów rozbrzmiewała muzyka Johanna Sebastiana Bacha, bez której trudno wyobrazić sobie koncert organowy. Po raz pierwszy mieliśmy okazję wysłuchać muzykę hiszpańską, południowo-amerykańską, dzieła kompozytorów rosyjskich oraz niezwykle bogate brzmienie instrumentarium perkusyjnego. Cudownie brzmiały w doskonałych akustycznie przestrzeniach sakralnych dźwięki waltorni, skrzypiec, a niezwykle uroczyście i monunentalnie kwartet złożony z najlepszych polskich puzonistów na zakończenie festiwalu. A cóż powiedzieć o wspaniałych solowych kreacjach wokalnych, których także nie zabrakło w tym roku....

        Cieszę się bardzo, że znów znakomicie dopisała frekwencja podczas wszystkich koncertów. W kościele św. Krzyża na przykład trzeba było zaczekać kilkanaście minut z rozpoczęciem koncertów, gdyż dostawiano dodatkowe ławki dla tłumnie przybyłej publiczności. Cieszy bardzo spora liczba osób młodych, uczestniczących w festiwalowych koncertach. Na pewno festiwal ma już swoją stałą publiczność, która z roku na rok wzbigaca się o nowych sympatyków sztuki muzycznej w jej wymiarze sacrum.

        Wyrażam wdzięczność gospodarzom rzeszowskich kościołów: katedry, św. Krzyża i Wniebowzięcia NMP w Zalesiu, księdzu rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Rzeszowskiej i mediom katolickim Diecezji Rzeszowskiej, za okazywaną naszemu festiwalowi życzliwość, pomoc i zaangażowanie przy realizacji tego ważnego dla kultury Rzeszowa i całego Podkarpacia wydarzenia kulturalnego.

        Nie moglibyśmy kontynuować blisko już trzydziestoletniej tradycji festiwalu, gdyby nie uzyskał on finansowania z budżetu Gminy Miasta Rzeszów, Województwa Podkarpackiego oraz rzeszowskiej firmy paliwowej Watkem. Dzięki mecenatowi tych podmiotów jest możliwe zachowanie bezpłatnego wstępu na wszystkie festiwalowe koncerty. Dostępność sztuki staje się więc znaczącą wartością naszych koncertów.

        Z nadzieją mówię do zobaczenia i do usłyszenia podczas przyszłorocznej, jak Bóg pozwoli, 28 edycji festiwalu muzyki organowej i kameralnej w pięknych rzeszowskich kościołach. Z pewnością powrócimy do koncertów w bazylice Bernardynów, która w tym roku, poddana pracom remontowym wewnątrz, nie mogła stać się przestrzenią dla muzyki. Marzy mi się możliwość włączenia do festiwalowego kalendarza także innych pięknych rzeszowskich świątyń, jeśli tylko stan techniczny i brzmieniowy znajdujących się w ich przestrzeni organów umożliwiłby wykonywanie artystycznej muzyki organowej. Perspektywa dla ubogacania i rozwoju duchowego poprzez sztukę pozostaje wciąż nieograniczona....

dr hab. Marek Stefański - dyrektor artystyczny Festiwalu