Filharmonia Podkarpacka zaprasza
DOROTA MIŚKIEWICZ & TONINHO HORTA fot. arch. Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka zaprasza

 

BOOM: DOROTA MIŚKIEWICZ & TONINHO HORTA

BONS AMIGOS
Unikalne połączenie brazylijskiej energii i słowiańskiej wrażliwości. Najnowszy, międzynarodowy projekt Doroty Miśkiewicz i światowej gwiazdy latin jazzu, Toninho Horta!

17 września 2023r., niedziela, godz. 18:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DOROTA MIŚKIEWICZ – śpiew
TONINHO HORTA – gitara
MICHAEL PIPOQUINHA – bas
BODEK JANKE – perkusja

Koszt udziału: 60 zł

Koszt udziału (ulgowy): 50 zł

Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje – dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Przejawem tej sympatii jest m.in. wydana w 2008 roku płyta “Caminho”, której koloryt podkreśla południowe podejście do rytmu, nie tylko w sambach i bossanovach, ale i utworach zakorzenionych w jazzie.

Kilkanaście lat póżniej Dorota ponownie wyruszyła na południe. Tym razem dosłownie. Pojechała do Rio de Janeiro, gdzie nagrała płytę z ikoną bossanovy, jednym z największych wirtuozów gitary na świecie, Toninho Horta. Inspirację stylem jego gry podkreślał niejednokrotnie Pat Metheny, z którym Horta współpracował w latach 80. Zachwytów nie szczędzili mu także grający z nim przez lata Milton Nascimento, A.C. Jobim, Wayne Shorter, Herbie Hancock czy Keith Jarrett.

W mieście wiecznego słońca, podczas tygodniowej sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków Dorota i Toninho stworzyli wyjątkowy materiał, który ukaże się na płycie we wrześniu 2023 roku. Złożyły się na niego autorskie utwory Toninho Horta, należące do kanonu brazylijskiej kultury. Jak przystało na muzykę, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – będą to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i utwory bardziej poetyckie, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią. Niespodzianką będą także nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty pochodzących ze wspomnianej płyty „Caminho”.

Liderom na scenie towarzyszyć będą niezwykle charyzmatyczny basista – Michael Pipoquinha, uznawany za muzyczne objawienie Brazylii ostatniego dziesięciolecia i Bodek Janke –wszechstronny perkusista, „mistrz wielu dialektów”, zabierający słuchacza w podróż przez wszystkie kontynenty.

KONCERT KAMERALNY

17 września 2023r., niedziela, godz. 12:00
koncert kameralny

KWARTET PO 13 – tej w składzie:
Elżbieta Czajak – Pisowacka – skrzypce
Marzena Kościk – skrzypce
Grzegorz Pliś – altówka
Marta Pluta – wiolonczela
OSKAR JASIŃSKI – tenor

W programie muzyka polskich kompozytorów

Filharmonia koncdert familijny