Filharmonia Podkarpacka zaprasza - Koncert symfoniczny
JOSÉ FERREIRA LOBO – dyrygent fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka zaprasza - Koncert symfoniczny

21 kwietnia 2023r., piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARONII PODKARPACKIEJ
JOSÉ FERREIRA LOBO – dyrygent

W programie:
E. Granados – Intermezzo z opery Goyescas
I. Albeniz – Suita hiszpańska op. 47
J. Turina – Tańce fantastyczne
M. de Falla – II Suita z baletu Trójgraniasty kapelusz

Koszt udziału: 30 zł
Koszt udziału (ulgowy): 20 zł

 


Program zapowiada utwory hiszpańskich kompozytorów oparte na narodowym folklorze. Zabrzmi m.in Intermezzo z opery „Goyescas”Enrique Granadosa (1867 – 1916), napisanej na motywach suity fortepianowej o tym samym tytule, która inspirowana była obrazami wybitnego malarza hiszpańskiego – Francisco Goi. Południowy temperament połączony z impresjonistycznym brzmienie znajdziemy w Suicie hiszpańskiej Isaaca Albeniza (1860 – 1909), kompozytora i pianisty – jednego z najwybitniejszych wirtuozów swojej epoki, pochodzącego z katalońskiego miasta Camprodon. Twórczość tego kompozytora stałą się inspiracją dla Joaquin Turiny (1882 – 1949), którego Trzy tańce fantastyczne, napisane w oryginale na fortepian, to programowe obrazy dźwiękowe nawiązują do powieści Hiszpana José Más, z której cytaty zamieścił kompozytor w partyturze kompozycji. Znajdziemy tu stylizację aragońskiej joty, andaluzyjskiego farruca i baskijskiego zortziko. Usłyszymy także Suitę z baletu „Trójgraniasty kapelusz” późnoromantycznego kompozytora – Maneulla de Falli (1876 – 1946), który podobnie jak poprzednicy łączył wyrafinowaną francuską kolorystykę, z żywiołowymi rytmami rodzinnej Andaluzji. Co ciekawe elementy ludowej muzyki hiszpańskiej sąsiadują tym utworze z reminiscencjami muzyki Domenico Scarlattiego (1685 – 1757) – włoskiego mistrza baroku, który przez kilkadziesiąt lat przebywał na dworze królewskim w Hiszpanii.

José Ferreira Lobo

Jego kariera obejmuje prowadzenie oper i koncertów w Afryce Południowej, Brazylii, Niemczech, Austrii, Chinach, Korei Południowej, na Cyprze, w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Egipcie, Francji, Holandii, Anglii, Grecji, Czechach, na Słowacji, Litwie, w Meksyku, Polsce, Rumunii, Rosji, Kazachstanie, Szwajcarii, Turcji, Kolumbii, Wenezueli, Argentynie, Urugwaju przy współpracy z takimi znanymi formacjami jak m.in. Manchester Camerata, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Litwy, Orkiestra w Cannes, Orkiestra Symfoniczna w Galicji, Orkiestra Symfoniczna w Izmirze, Orkiestra Filharmonii Czeskiej, Orkiestra Symfoniczna w Stambule, CRR Orchestra w Stambule, Beijing Television Radio Orchestra (Orkiestra Telewizji i Radia w Pekinie), Claudio Santoro National Theater Symphony Orchestra (Orkiestra Symfoniczna Teatru Narodowego im. Cláudio Santoro), Netherlands National Radio Orchestra (Holenderska Narodowa Orkiestra Radiowa), Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Meksyku, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Orkiestra Muzeum Ermitrażu w Petersburgu, Orkiestra Symfoniczna Tonhalle w Zurychu, Słowacka Orkiestra Symfoniczna, Warszawska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii w Montevideo, Narodowa Orkiestra w Atenach, Classical Players (Klasyczni wykonawcy) z Seulu, Orkiestra Symfoniczna w Rzymie, Orkiestra Symfoniczna w Berlinie. Współpracował także z portugalskimi orkiestrami: Madera, Algarve, Porto i Portugalska Orkiestra Symfoniczna.

Współpracował z takimi znanymi artystami jak Krzysztof Penderecki, José Carreras, Julia Hamari, Katia Ricciarelli, Eteri Lamoris, Régis Pasquier, Aiman Mussakajaieva, Patricia Kopatchinskaya, Adriano Jordan, Roger Pascal, Moura Limpany, Svetla Vassileva, Vinci de Oliveira Bello, Fiorenza Cossotto i innymi wybitnymi międzynarodowymi interpretatorami.

Wystąpił w kilku najważniejszych salach koncertowych na świecie. Był zapraszany do jury prestiżowych międzynarodowych konkursów. Pełnił rolę dyrygenta w czasie światowych premier dzieł francuskich, portugalskich, szwajcarskich i tureckich kompozytorów. Jego bogaty repertuar obejmuje dzieła klasyczne i romantyczne, a także współczesne z naciskiem na reżyserię operową.

Autor zwycięskiego projektu I konkursu na utworzenie regionalnych orkiestr organizowanym przez państwo portugalskie. Utworzył North Orchestra (Orkiestra Północy) (1992 r.).

Nagrywał dla Portuguese Radio Television (Portugalskie Radio i Telewizja), Radio Broadcast i Radio Suisse Romande z Northern Orchestra (Orkiestra Północna). Opublikował także kilka nagrań audio i wideo.

Autor i dyrektor artystyczny projektu Opera w dziedzictwie – osiągnięcia operacyjne w odniesieniu do sklasyfikowanego dziedzictwa UNESCO.

Biuro Koncertowe