Filharmonia Podkarpacka zaprasza
Lorenzo Di Bella - fortepian Fot. mat. Filharmonia Podkarpacka

Filharmonia Podkarpacka zaprasza

AB 11 stycznia 2019r., PIĄTEK, GODZ. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
KRISTIAN ALEXANDER - dyrygent
LORENZO DI BELLA - fortepian

W programie:

K.M. von Weber - Uwertura do opery "Oberon"
L. van Beethoven - III Koncert fortepianowy c - moll op. 37
M. Musorgski/M. Ravel - Obrazki z wystawy

Po efektownej Uwerturze do opery "Oberon" zabrzmi III Koncert fortepianowy Beethovena. Wystarczy posłuchać Larga, aby przekonać się, że jest to utwór uduchowiony - klasyczna elegancja łaczy się tutaj z uczuciową ekspresją bliską epoce romantyzmu. Bogactwo efektów barwowych przyniosą Obrazki z wystawy autorstwa Modesta Musorgskiego, jednego z najzdolniejszych kompozytorów rosyjskich XIX - stuleci. Utwór napisany został w oryginale na fortepian, ale świetne pomysły kolorystyczne tkwiące w partii zainspirował Maurice'a Ravela do zorkiestrowania całego cyklu. Dziesięć miniatur nawiązuje tytułami do obrazów autorstwa Wiktora Hartmanna, które stały się dla Musorgskiego impulsem do napisania dzieła.

„Lorenzo Di Bella jest niezwykle utalentowanym pianistą, genialnym wirtuozem, ekscytującym i wyrafinowanym muzykiem. Uczyłem go przez trzy lata. Zawsze podziwiałem jego wielkie umiejętności techniczne oraz silną osobowość artystyczną, a przede wszystkim jego pragnienie „mówienia” do publiczności...”
Lazar Berman

Laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku zdobył I Nagrodę i Złoty Medal na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. V. Horowitza w Kijowie.
W 2006 roku były prezydent Włoch, C. A. Ciampi przyznał mu nagrodę Sinopoli, na cześć słynnego dyrygenta orkiestry Giuseppe Sinopoli’ego, który zmarł w 2001 roku.
W ostatnich latach odnosił sukcesy na Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto (Festival of Two Worlds), w Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Olimpico w Vicenzy, Teatro delle Muse w Ankorze, Auli Michelangeli’ego w Bolzano, na Festiwalu im. F. Liszta w Utrechcie, Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH), Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, Hamburgu, Berlinie, Pradze, Krakowie, Sarajewie, Montrealu, Pekinie, Szanghaju, Denver (Międzynarodowa Akademia Pianistyczna Stanu Kolorado), na Società dei Concerti w Mediolanie i w Audytorium Parco della Musica w Rzymie, gdzie grał z Orkiestrą Symfoniczną Akademii św. Cecylii prowadzoną przez Jamesa Conlona.

Lorenzo Di Bella zaczął grę na pianinie w wieku pięciu lat. Był dobrze zapowiadającym się uczniem. Ukończył Conservatorio Rossini w Pesaro. Przez kolejne pięć lat uczęszczał na kursy Franco Scala i Lazara Bermana w Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imola, które ukończył w 2002 roku. W czerwcu 2004 roku skończył studia na Akademii Muzycznej Św. Cecylii w Rzymie razem z Sergio Perticaroli z najwyższą oceną na dyplomie.
Jego intensywna działalność muzyczna pozwoliła mu na współpracę z wieloma orkiestrami takimi jak Orkiestra Filarmonica Marchigiana, Orkiestra Symfoniczna z Pescary , Orkiestra Pomeriggi Musicali z Mediolanu , Orkiestra Symfoniczna z San Remo , Filharmonia z Bacău, Orkiestra Narodowa z Porto , Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy, Orkiestra Symfoniczna z Nancy, SudWestDeutsche Philharmonie , Orkiestra Symfoniczna z Villingen-Schwenningen , Philharmonisches Kammerorchester z Berlina, Orkiestra Filharmonii Morawskiej, Orkiestra Zachodnich Czech oraz Filharmonia Nowy Świat (New World Philharmonic).

Lorenzo Di Bella jest bardzo aktywny jako profesor gry na pianinie w Wyższej Szkole Muzycznej G. Braga w Teramo, a także jako dyrektor artystyczny Accademia Pianistica delle Marche w Recanati (Włochy). Jest on również założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Pianistycznego Civitanova Classica, Festiwalu Muzycznego Mugellini oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego La Palma d’Oro w San Benedetto del Tronto (Włochy).

Kristian Alexander jest założycielem - dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem orkiestry The Kindred Spirits Orchestra, założycielem - dyrektorem muzycznym Międzynarodowej Akademii Muzycznej, założycielem - dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki współczesnej Markham Contemporary Music Festival oraz założycielem - dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Muzycznego (Toronto). Był także założycielem – dyrektorem muzycznym orkiestry symfonicznej Mozarteum Symphony Orchestra w Sofii (Bułgaria), pierwszej prywatnej organizacji artystycznej w Europie Wschodniej specjalizującej się w wykonywaniu i nagrywaniu utworów Mozarta. Kristian Alexander prowadził Internationale Bach-Collegium i Gächinger Kantorei w Stuttgarcie, orkiestrę symfoniczną Cairo Symphony Orchestra, Hong Kong Oratorio Society and Orchestra, Krajową Teleradiową Orkiestrę Symfoniczną Mołdawii [National Teleradio Symphony Orchestra of Moldova], orkiestrę Kindred Spirits Orchestra, orkiestrę symfoniczną Windsor Symphony Orchestra, orkiestrę Opera de Montreal Orchestra, Royal Conservatory of Music Symphony Orchestra (Toronto), Orkiestry Kameralnej Oakville, Orkiestry Symfonicznej Guelph, Orkiestry Filharmonicznej Etobicoke, Orkiestry Symfonicznej Vaughan i Orkiestry Symfonicznej Mozarteum w Sofii.

Kristian Alexander współpracował ze światowej sławy dyrygentami: Charlesem Dutoitem, Gustavem Meierem, Marinem Alsopem, Helmuthem Rillingiem, Johnem Morrisem Russellem, Nurhanem Armanem, Dávidem Aglerem i Nedialko Nedialkovem. Współpracował także z solistami André Laplante, Christiną Petrowską-Quilico, Jacquesem Israelievitchem, Ann Hobson Pilot i Jamie Parkerem. Nagrał kilka koncertów na żywo z International Bachakademie (Stuttgart), National Radio Broadcasting Company i National Television of Bułgaria. Kristian Alexander występował w wielu głównych salach koncertowych w Europie, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie, m. in.: Roy Thompson Hall, Sony Center for Performing Arts, Ettore Mazzoleni Hall i CBC Glenn Gould Studio w Toronto, Lieder Halle w Stuttgarcie, w Operze w Kairze, Sali Koncertowej Hong Kongu, Sali Bułgarii i Narodowym Pałacu Kultury w Sofii. Maestro Alexander wykonał również kanadyjskie i światowe premiery kilku współczesnych dzieł Johna Williamsa, Garry’ego Kuleshy, Briana Currenta, Larysy Kuzmenko, Daniela Friedmana, Kevina Lau, Jamesa Campbella, Constantine Caravassilisa, Heather Schmidt i innych. Maestro Alexander wykonał także kanadyjską premierę dzieła uznanego na całym świecie kompozytora Johna Williamsa „On Willows and Birches” oraz światową premierę Koncertu na harfę i orkiestrę Jamesa Campbella. W 2017 r. Maestro Alexander dyrygował wykonanie dzieł nagrodzonego Oscarem kompozytora A.R. Rahmana na pierwszym międzynarodowym koncercie będącym hołdem dla tego kompozytowa. Koncert ten odbył się w sali Sony Center for Performing Arts w centrum Toronto, która ma 3200 miejsc. Wszystkie bilety zostały wyprzedane. W 2018 roku wykonał głośmy debiut w Azji prowadząc Hong Kong Oratorio Society and Orchestra w sali koncertowej Hong Kong City Concert Hall.

Kristian Alexander mówi po angielsku, francusku, rosyjsku i bułgarsku i zna roboczo język włoski, niemiecki, czeski, łaciński, grecki i hebrajski. Oprócz stopnia magistra z dyrygentury orkiestrowej i chóralnej, teorii i historii muzyki, posiada różne stopnie z antropologii, psychologii, teologii i zarządzania z akademii i uniwersytetów w Toronto, Montrealu, Stuttgarcie i Sofii. Kristian Alexander był także mentorem dla wielu młodych muzyków i dyrygentów na różnych stanowiskach w International Baccalaureate Organization w Anglii, New Bulgarian University w Sofii, a także w Kanadzie w Atelier lyrique de l'Opéra de Montreal, Międzynarodowej Akademii Muzycznej, Kanadyjskim Konserwatorium Muzyki i Sztuki, Międzynarodowej Szkole Dwujęzycznej, Weldon Park Academy i London French School. Opublikował także artykuły na temat filozofii muzyki w najważniejszych czasopismach naukowych i pracach badawczych dla University of Toronto i University of Montreal. Kristian Alexander był związany z Orchestrą Kanadyjską, Amerykańską Federacją Muzyków, Amerykańską Ligą Orkiestry Symfonicznej, Conductors Guild [Gildią Dyrygentów], Przyjaciółmi Stowarzyszenia Glenn Gould, Międzynarodowym Centrum Biograficznym Muzyki (Austria), Międzynarodową Promocją Sztuki (Szwajcaria) i Interkulturelle Gesellshaft ( Niemcy). Jest także laureatem kilku nagród przyznanych przez Canada Arts Council, London City Council, L'Université de Montréal, Internationale Bachakademie (Stuttgart), Mozarteum Internationale Stiftung (Salzburg), Open Society Foundation (Nowy Jork) oraz Krajowej Akademii Muzycznej (Sofia).

Maestro Alexander jest również członkiem wielu kanadyjskich i międzynarodowych instytucji edukacyjnych. W 2007 r., wraz z dyrygentami Jorma Panula i Raffi Armenian, był doradcą i wykładowcą międzynarodowych warsztatów dla dyrygentów zorganizowanych przez Conductors Guild. Również w 2007 roku jego działania w roli przewodniczącego Międzynarodowej Konferencji Guild Conductors 2007 w Toronto spotkały się z niezwykłą uwagą kanadyjskich mediów. W 2006 roku został zaproszony do Nowego Jorku, by pełnić funkcję moderatora panelu znanych dyrygentów z Juilliard School, Pierre Monteux School for Conductors i Eastman School of Music. Od 2005 roku wykładał dyrygenturę, zaawansowaną interpretację, analizę, harmonię i kontrapunkt w Międzynarodowej Akademii Muzycznej,
a od 2003 r. do 2011 r. był głównym egzaminatorem i moderatorem międzynarodowej organizacji International Baccalaureate Organization (Londyn, Anglia). Oprócz tego uczył języków i interpretacji w Atelier lyrique de l'Opéra de Montreal, psychologii muzycznej na Uniwersytecie New Bulgarian University oraz muzyki instrumentalnej w Canadian Conservatory of Music i Arts, International Bilingual School (Toronto), Weldon Park Academy (Londyn) i London French School.

Maestro Alexander jest także autorem trzech prac badawczych: „Le Magnificat: trois lecture musicales. L'interprétation de la symbolique et de la forme textuelle dans les Magnificat de H. Schütz, de J. S. Bach i de W. A. Mozart” (dla Université de Montréal, 2005), „Utah Symphony i Utah Opera: a merger proposal” [Orkiestra Symfoniczna Utah i Opera Utah: propozycja połączenia] (dla University of Toronto, 2004) oraz „Mozart’s Davide penitente KV 469: Philosophical, aesthetical, formal, and conducting analysis” [Davide penitente KV 469 Mozarta: analiza filozoficzna, estetyczna, formalna i dyrygencka] (dla Krajowej Akademii Muzycznej, Sofia, 1994 r.). Jest także autorem dwóch publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych: „Typology of the form of the magnificat compositions” [Typologia formy utworów magnificatowych] (Instytut Muzykologii w Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, v. 1, 1997 r.) oraz „Energetic interactions between music text and sound: etude on philosophy of music” [Energetyczne interakcje pomiędzy tekstem muzycznym a dźwiękiem: etiuda na temat filozofii muzyki] (Instytut badań filozoficznych w Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, v. 3, 1996 r.).

Maestro Alexander był również zaangażowany w życie społeczności jako konsultant różnych organizacji zarządzania sztuką i organizacji rządowych, takich jak the City Council of London, the Boards of Directors of the Conductors Guild, London Arts Council, the Southern Ontario Music Chamber Institute, oraz the Kindred Spirits Orchestra. Z Maestro Kristian Alexander można się skontaktować przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowe informacje można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej: www.KristianAlexander.com.
Kristian Alexander

cytaty z prasy

„Interpretacja Maestro Alexandra była inspirująca, starannie dopracowana i dynamiczna, wrażliwa i zrównoważona, z pięknym wyrazem lirycznym i dramatyczną głębią.” Ahram, Kair

„Maestro Alexander utrzymywał znakomitą równowagę pomiędzy solistą a orkiestrą, raz dyskretną, wspierającą a innym razem wspólną.” Ahram, Kair

„Inspirujące prowadzenie orkiestry przez Maestro Alexandra stworzyło bogatą paletę barwnego dźwięku, który podkreślił unikalny styl każdego kompozytora.” Al Messa, Kair

“II Maestro Kristian Alexander ha diretto in maniera impeccabile.” Courriere Canadese

„Inspirujący dyrygent o silnej dyscyplinie i dbający o każdy szczegół - cechy, które ożywiają wspaniałe dzieła klasyczne wszystkich gatunków i stylów.” Markham Life

„Maestro Alexander to wspaniały muzyk o silnej wizji i ogromnej praktycznej wiedzy na temat orkiestry. Potrafi wydobyć odpowiedni dźwięk, odpowiedni styl ... Bardzo mi się podobała nasza współpraca.” André Laplante, pianista

„Kristian Alexander jest wybitnym dyrygentem. Jako solistka miałam swobodę gry, wiedząc, że i on i orkiestra zawsze mnie wesprą.” Christina Petrowska-Quilico, pianistka

„Kristian Alexander kieruje zespół w wyważony sposób, łącząc dbałość o szczegóły z inspiracją dla innych muzyków.”
Jacques Israelievitch, skrzypek, były koncertmistrz Toronto Symphony Orchestra

„Pełne ekspresji zachowanie pana Alexandra stanowiło wielką inspirację dla orkiestry.” Nurhan Arman, dyrektor muzyczny Sinfonia Toronto, dyrektor muzyczny Symphony New Brunswick.

„Byłem pod wrażeniem doskonałej techniki dyrygenckiej pana Alexandra i jego wyczucia zespołu i równowagi, a także wysokiego poziomu muzykalności i znajomości stylu historycznego na podium.” Dr. Phillip C. Posey, Dyrygent, Liberty symphony orchestra,

„Byłem pod wrażeniem zdolności pana Alexandra do przekazania jego interpretacji muzyki orkiestrze, jego podejście do partytury było logiczne, a jego prowadzenie muzyków było niekwestionowane.”
Adil S. Mehta, Dyrygent, California Chamber Ensemble, Los Angeles.

„Inspirująca, dbająca o szczegół interpretacja, wraz z pasjonującą grą, uwypukloną przez Maestro Kristiana Alexandra, była doskonała.” Daniel Friedman, kompozytor

„Jako asystent dyrygenta orkiestry i mistrz chóru, Alexander wiele pokazał.” Bemard Uzan, dyrektor artystyczny i generalny, Opera of Montreal.

„Pan Alexander podzielił się wiedzą na temat interpretacji w repertuarze pieśni operowych i artystycznych. Jego praca była bardzo cenna. Bardzo doceniamy jego liczne kompetencje.”
Chantal Lambert, dyrektor programowy, Opera of Montreal.

„Pan Kristian A. Alexander prowadził z wielkim entuzjazmem Gächinger Kantorei i Bach-Collegium Stuttgart.” Dr Helmuth Rilling, dyrektor muzyczny Internationale Bach-Collegium i Gáchinger Kantoréi w Stuttgarcie.

Orkiestra symfoniczna Mozarteum pod batutą pana Kristiana A. Alexandra wykazała głęboką wrażliwość na styl i interpretację Mozarta.”
Dr Nedialko Nedialkov, dyrygent, Opera w Sofii.