Chopin i Strauss pod batutą Marka Pijarowskiego
Marek Pijarowski - dyrygent fot. Antoni Hoffmann / arch. Filharmonii Podkarpackiej

Chopin i Strauss pod batutą Marka Pijarowskiego

AB 16 marca 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MAREK PIJAROWSKI - dyrygent
LAUREAT I MIEJSCA MIĘDZYNARODOWEGO PODKARPACKIEGO KONKURSU CHOPINOWSKIEGO
KACPER ŻAROMSKI - fortepian

W programie:
F. Chopin – Koncert fortepianowy f – moll op. 21
R. Strauss– Poemat symfoniczny "Życie Bohatera" op. 40

Wirtuozeria, romantyczność, narodowa nuta i specyficzny rodzaj ekspresji ujawniający osobowość kompozytora – to wszystko odkryje przed słuchaczami Koncert f- moll (1829) Chopina ze słynną część druga, Larghetto, którą pisał kompozytor pod natchnieniem pierwszej miłości. Młodzieńcze dzieło wielkiego Polaka zestawiono z dojrzałą kompozycja Ryszard Straussa - wybitnego niemieckiego kompozytora późnego romantyzmu, który zachował siły twórcze aż do późnego wieku. Żył 85 lat, a tworzył ponad 65. Do historii przeszły przede wszystkim jego opery i wielkie poematy symfoniczne - dzieła, w których uderza bogactwo tematów, umiejętność malowania stanów duszy bohaterów i znakomita, barwna instrumentacja. „Życie bohatera” (1898), to poemat symfoniczny Straussa, w którym pojawiają się cytaty z jego wcześniejszych utworów tego gatunku. Dzieło utrzymane w „bohaterskiej” tonacji Es-dur w sposób metaforyczny opowiada historię życia herosa.

Kacper Żaromski jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krośnie w klasie fortepianie Doroty Skibickiej.
Jest laureatem ponad 30 pianistycznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w tym :
I nagrody na konkursie Musica Classica w Moskwie, II miejsca (I nie przyznano) na VII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, , I miejsca w III Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie, I miejsca i nagrody dla najlepszego Polaka na XIV Międzynarodowym Konkursie „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie, I miejsca i nagrody Filharmonii Podkarpackiej na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie, I miejsca w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym dla uczniów szkół muzycznych I i II st. w AM Katowicach, II miejsca w XIX Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu.
Swoją grę doskonalił na wielu kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem takich mistrzów jak: Eugen Indjic, Kevin Kenner, Orla McDonagh, Philippe Giusiano, Tomas Ungar, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Tatarski, Aleksiej Orłowiecki, Andrzej Jasiński, Wiera Nosina, Mirosław Herbowski, Andrzej Pikul, Karol Radziwonowicz.
Regularnie koncertuje w kraju i za granicą m.in. we Lwowie, Moskwie, Budapeszcie, Katowicach, Krakowie, Dusznikach-Zdroju, Antoninie, Warszawie, Gdańsku.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna, dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest również objęty opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci .

Marek PIJAROWSKI
Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem, nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską — początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W grudniu 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej.
Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
W 1977 roku uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Karajan, Bernstein, Solti czy Abbado.
W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu — obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej.
Marek Pijarowski był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.
Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Nieprzerwanie od 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry, m.in.: Orkiestrę Filharmonii Narodowej (w Niemczech), Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (w Hiszpanii i we Francji), Orkiestrę Sinfonia Varsovia (w Hiszpanii), Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (we Francji). Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA).

W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.