W kręgu opery i baletu
Katarzyna Oleś - Blacha - sopran fot. Ryszard Kornecki

W kręgu opery i baletu

AB 9 lutego 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
DAVID GIMENEZ - dyrygent
KATARZYNA OLEŚ-BLACHA - sopran

W programie:
K. Szymanowski - Pieśń Roksany z opery Król Roger
G. Puccini - Manon Lescaut. Intermezzo, La Bohème. “Quando me´n vo” , La Rondine. “Ch´il bel sogno di Doretta”
G. Verdi - I Vespri Siciliani. “Mercè dilette amiche”, La Traviata. “È strano...sempre libera”
M. de Falla - La Vida Breve
M. de Falla - Trójgraniasty kapelusz /Suite II/
N. Rimsky-Korsakov - Capriccio Espagnol

Katarzyna Oleś – Blacha

Artysta muzyk, sopran koloraturowy. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany. Kunszt wokalny doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i interpretacyjnych u tak znamienitych pedagogów i śpiewaków, jak Paul Esswood, Anne Raynolds, Lioba Braun, Christian Elssner, Ryszard Karczykowski.

Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali m. in. w 2010 r. otrzymała III nagrodę w kategorii głosów żeńskich na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 2012 roku została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka”. W lipcu 2014 roku została Laureatką nagrody: „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz promocji kultury.

Solistka Opery Krakowskiej, gdzie debiutowała w 2001 r. partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.

Za szczególnie ważne w dorobku artystki należy uznać role: Rozyna („Cyrulik sewilski” Rossiniego), Gilda („Rigoletto” Verdiego), Roksana („Król Roger” Szymanowskiego), Fiorilla („Turek we Włoszech” Rossiniego), Zerbinetta („Ariadna na Naksos” R.Straussa), Violetta („La Traviata” G. Verdiego), Olimpia, Antonia, Giulietta, Stella („Opowieści Hoffmanna” J.Offenbacha), Norma („Norma” V.Belliniego) oraz najczęściej wykonywana przez nią partia Królowej Nocy („Czarodziejski flet” Mozarta). Partią Łucji („Lucia di Lammermoor” G.Donizettiego) debiutowała w Operze Narodowej w Warszawie.

Współpracuje z teatrami operowymi w Polsce i zagranicą. Z zespołami Oper w Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie odbyła kilkakrotnie tournée po Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii, goszcząc w takich salach, jak: Festspiel und Kongresshaus w Bregenz, Theater am Aegi w Hannoverze, Philharmonie w Berlinie, Philharmonie w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie.

Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą.

W kręgu zainteresowań artystycznych Katarzyny Oleś – Blacha znajduje się również muzyka oratoryjno – kantatowa i kameralna. Dowodem na to są liczne koncerty (m.in. Kraków, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Katowice, Stuttgart, Wolfsburg, Innsbruck, Linz, Hannover, Berlin, Monachium, Regensburg, Fulda, Graz, Strasburg, Szanghaj, Al Kuwait).

Dokonała szeregu nagrań dla potrzeb Polskiego Radia i Telewizji, w tym w 2005 r. niezwykle rzadko wykonywanego „Koncertu na sopran i orkiestrę” Z. Kasserna, który wielokrotnie prezentowano w programie II Polskiego Radia.

Pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi klasę śpiewu solowego. We wrześniu 2006 roku został jej nadany tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych – wokalistyki, a w lipcu 2014 roku tytuł doktora habilitowanego. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki.

David Giménez

Urodzony w Barcelonie, David Giménez uczył się w klasie fortepianu i w klasie kompozytorskiej w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Później, specjalizował się w dyrygenturze w Hochschulefür-Musik w Wiedniu pod kierunkiem Karla Österreichera oraz w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie [Royal Academy of Music in London] pod kierunkiem Sir Colina Davisa.

Zadebiutował w 1994 r. z Orkiestrą Hannover NDR. Później występował na całym świecie prowadząc wiodące orkiestry i solistów w takich salach koncertowych jak Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel, Vienna Konzerthaus, Tokyo’s Suntory Hall, oraz Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku. W czasie swojej kariery, David Giménez dyrygował takimi orkiestrami jak Filharmonia Wiedeńska [Vienna Philharmonic], the London Symphony, the Philharmonia, Münchner Philharmoniker, Orchestre de Paris oraz Filarmonica della Scala. Pojawiał się również z takimi solistami jak Yoyo Ma i Antonio Meneses. Obecnie jest pierwszym dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonicznej w Bukareszcie i uzyskał tytuł dyrygenta laureata Orquestra Simfònica del Vallès w Barcelonie.

Opera stanowi ważną część harmonogramu występów Maestro Giméneza. Wykonał szeroki repertuar operowy w Teatro alla Scala, Vienna Staatsoper, Royal Opera House Covent Garden, w Operze w Zurychu, Berlin Deutsche Oper, Théâtre du Champs Elysées, Washington Opera, Barcelona’s Gran Teatre del Liceu, Madrid’s Teatro Real i w Operze w Sydney.

Mając wyjątkowe rozumienie głosu, David Giménez regularnie współpracuje z takimi śpiewakami jak José Carreras, Plácido Domingo, Anna Netrebko, Kiri Te Kanawa, Roberto Alagna, Angela Gheorghiu, Bryn Terfel, Erwin Schrott i Diana Damrau.

Dodatkowo, Maestro Giménez regularnie zasiadał w jury konkursu kompozytorskiego Królowej Zofii w Madrycie.

Ostatnio David Giménez pojawił się, między innymi, na podium Monachijskiej Orkiestry Symfonicznej, Brucknerhaus Linz Symphony, Vienna Volksoper Orchestra, Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Filharmonicznej Seulu, Orkiestry Filharmonicznej Tokyo i Orkiestry Chińskiej Opery Narodowej. W swoim rodzinnym kraju, Maestro Giménez dyrygował takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmoniczna Barcelony, Orkiestra Filharmoniczna Realu i Orquesta Sinfónica de Bilbao.

W zakresie opery, otworzył ostatnio sezon w Operze w Barcelonie (Gran Teatre del Liceu) serią koncertów na cześć Giuseppe Verdiego i został dyrektorem muzycznym nowej opery El Juez, skomponowanej przez Christiana Kolonovitsa, która miała swoją światową premierę w Bilbao i na Festiwalu Erl w Austrii. Maestro Giménez zadebiutował również ze swoją operą w nowym Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i w Theater an der Wien.

W obecnym sezonie, David Giménez pojawi się, między innymi na podium dyrygując Królewską Orkiestrą Filharmoniczną [Royal Philharmonic], Radio Symphonie Orchester Wien, Aalborg Symphony, Orkiestrą Filharmoniczną Sofii, Moskiewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną – Rosyjską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmoniczną Bukaresztu i Orkiestrą Symfoniczną Shenzhen. Ważnymi wydarzeniami będzie również kilka światowych koncertów na tournee pożegnanym José Carrerasa.

Nagrania Maestro Davida Giméneza obejmują dzieła dla wytwórni Decca, BMG Classics, Koch-Schwann, Erato i Discmedi.