Wieczór z muzyką Wojciecha Kilara
Paweł Przytocki - dyrygent fot. Ireneusz Skąpski

Wieczór z muzyką Wojciecha Kilara

AB 15 grudnia 2023 r. ,piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent
ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian

W programie:
W. Kilar- Preludium chorałowe;
              II Koncert fortepianowy;
              Riff 62;
              Krzesany

Koncert wypełnią utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Wojciecha Kilara (1932-2013), który w Rzeszowie rozpoczynał swoją zawodową drogę. Tutaj rozbudzały się jego muzyczne zainteresowania i powstawały pierwsze próby kompozytorskie. „Te moje rzeszowskie wspomnienia –mówił kompozytor – są starymi historiami, ale dla mnie to najważniejsze momenty w życiu…Teraz widzę, że wszystko tutaj się zadecydowało.” Usłyszymy utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kilara. Zabrzmi Riff 62 na fortepian solo, zespół instrumentów dętych, dwie grupy perkusyjne i smyczki, z 1962 r. – awangardowa na tamte czasy kompozycja, zaprezentowana z wielkim sukcesem na festiwalu „Warszawska Jesień” (1962), dwie kompozycje inspirowane folklorem góralskim – Poemat symfoniczny Krzesany (1974) i Przygrywka chorałowa (1988) oraz II Koncert fortepianowy. Beata Bilińska, która dokonała prawykonania tego utworu napisała: „Można usłyszeć w tym koncercie powagę marsza żałobnego na początku, w drugiej zaś części motorykę szalenie energetycznego ostinata oktawowo – akordowego, które wymaga od pianisty niezwykłej wytrzymałości fizycznej. Trzecia część to wytchnienie dla pianisty i słuchacza. Słychać tu delikatne chóry anielskie. Trwanie długich dźwięków przypomina kołysanie i unoszenie się harmonii we wszechświecie. Najbardziej „ziemską” częścią jest część czwarta, przywołująca dźwięki kapeli góralskiej, jej żywiołowość, energia, wręcz prymitywna góralska melodia porywają do tańca. Wszystko zmierza ku końcowym dzwonom, triumfalnym fanfarom, co jest rodzajem wyzwolenia duszy i otwarcia się bram do świata wiecznego.”

Paweł Przytocki urodził się w Krośnie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w 1985r. w klasie Dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach dyrygenckich u Petera Eötvösa .W latach 1986 –1987 był również stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga.

Od 1988r. do 1991 r. był dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W roku 1990 debiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1995 do 1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od roku 2005 do 2009 Przytocki był dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonie 2005/2006 przygotował premierę „Spartakus” Chaczaturiana oraz prowadził spektakle „Oniegin” Czajkowskiego,”Traviatę” Verdiego,a także „La Boheme” Pucciniego. W sezonie 2006/2007 dyrygował premierą baletu „Oniegin” w choreografii Johna Cranko.W latach 2008- 2012 Paweł Przytocki był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Przytocki współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im. Janacka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu, New Haifa Symphony Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de Bogota, Jerusalem Symphony Orchestra, Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz, Jenaer Philharmonie. Przytocki występował z polskimi orkiestrami wielokrotnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Athens Festival/1987, Musikfest Stuttgart/1988, Flanders Festival /1989, La Chaise-Dieu Festival/ 1996, Kissinger Sommer/1998, Bratislava Musik Festival/1999, Augsburger Mozartsommer /2000, Prague Spring/2001,Wratislavia Cantans/2005. Artysta występował również w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy ,takich jak: Wiedeń (Musikverein), Berlin ( Konzerthaus), Bruksela (Palais des Beaux-Arts), Santiago (Teatro Municipal) Paryż (Théâtre du Châtelet), Hamburg (Musikhalle), oraz Bonn (Beethovenhalle).

Dokonał on również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny “La folia “(obok takich kreacji, jak V Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz Appasionata 1960 Światosława Richtera) jako przykład rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w muzyce.

Od roku 2008 Paweł Przytocki jest związany z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi swoją klasę Dyrygentury. We wrześniu 2017 objął funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im.Artura Rubinsteina w Łodzi.

Łukasz Trepczyński w 2009 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego.
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u K. Zimermana, V. Kraineva, J. C. Vanden Eyndena czy Dang Thai Sona.
Był wielokrotnym stypendystą, m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2003-2009, Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich w 2000 roku, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w latach 2001-2009 czy Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w latach 2003/2004.
Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Festiwalu Pianistyki Polskiej (Słupsk, 2007, 2020), IV Festiwalu Muzyki „Emanacje” (Lusławice, 2016), V Krakowskim Salonie Muzycznym (Kraków, 2021), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Młoda Praga” (Praga, 2010), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim (Mariańskie Łaźnie, 2009 i 2010), Warszawskim Festiwalu Chopinowskim Filharmonii Narodowej (Warszawa, 2005) czy Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales (Kielce, 1998 i 2002).

Koncertował w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Czechach, Włoszech, Rumunii czy na Litwie. W Polsce w filharmoniach: Narodowej, Bałtyckiej, Częstochowskiej, Łódzkiej, Podlaskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Opolskiej, Koszalińskiej, Słupskiej, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach. Występował również wielokrotnie w Dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie. Znaczną część dorobku artystycznego stanowią koncerty symfoniczne, w tym projekty z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Od 2015 roku wspólnie z Celiną Kotz oraz Maciejem Kułakowskim współtworzy Trio im. Wiłkomirskich.

Jest laureatem nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym: II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Żaganiu (1999); IV nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „EPTA” w Krakowie (2000); II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. W. Kędry w Łodzi (2002); I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (2004); V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2005); Nagrody dla najlepszego polskiego uczestnika na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007); II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2006); II nagrody na Konkursie Pianistycznym o Stypendium YAMAHA w Gdańsku (2008); II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (2008).

W 2009 roku wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej nagrał płytę w ramach projektu „Fryderyk Chopin – Młode Interpretacje 2009”. W roku 2016 wspólnie z Trio im. Wiłkomirskich zarejestrował tria fortepianowe Antona Areńskiego dla DUX. Nagranie to uzyskało nominację do International Classical Music Awards 2018.

Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Filharmonia 15.12.2023 Ł. Trepczyński fot.Michal Grocholski                                                         Łukasz Trepczyński - fortepian, fot. Michał Grocholski