LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH KROSNA - 15 sierpnia 2023

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w Letnich Koncertach w Świątyniach - cyklu koncertów odbywających się w kościołach krośnieńskiej starówki. W sezonie letnim odbędą się trzy wydarzenia z udziałem wybitnych artystów, z muzyką kameralną - zarówno instrumentalną, jak i wokalną - na żywo. W murach równie zachwycających, co gościnnych kościołów zabrzmią zabytkowe, kościelne organy, flet czy wokal sopranistki.

Wstęp: wolny

W czerwcu zaprosiliśmy do udziału w dwóch wydarzeniach: inauguracyjnym recitalu organowym w wykonaniu estońskiej artystki Kadri Ploompuu, który odbył się w Kościele Farnym oraz koncercie organowo-kameralnym. Na organach Kościoła oo. Kapucynów grał Dariusz Bąkowski-Kois, a towarzyszył mu Wiesław Suruło, który zagrał na flecie. W sierpniu - tradycyjnie - odbędzie się Koncert Maryjny. W Kościele oo. Franciszkanów wystąpią sopranistka Joanna Kurek oraz Jakub Kapała - grający na organach.

Termin: 14 sierpnia 2023, godz. 18.15
Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów

Joanna Kurek - sopran
Jakub Kapała - organy

Jakub Kapała - w 2022 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dr hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. Studiował również w klasie prof. Wolfganga Zerera w Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niemcy) w ramach programu Erasmus+ (2020-2021). Odnosi liczne sukcesy w ramach konkursów organowych, a do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się m.in. zajęcie I miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017), II miejsca na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam (Poznań 2018), II miejsca na IV Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym Vox Polonica Petropolitana (Petersburg, Rosja 2019), I miejsca i zdobycie nagrody specjalnej na IX Międzynarodowym Konkursie im. Hermanna Schroedera (Trewir, Niemcy 2021) oraz otrzymanie nagrody specjalnej na XII Międzynarodowym Konkursie im. Michaela Tariverdieva (Kaliningrad, Rosja 2021). Występował jako solista w prestiżowych miejscach, jak Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze (Niemcy), Katedra św. Kwintyna w Hasselt (Belgia), De Duif w Amsterdamie (Holandia), Bazylika Mariacka w Krakowie, Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie, Bazylika Farna w Poznaniu. Jego dokonania artystyczne były nagradzane stypendiami. Obecnie jest organistą Bazyliki NSPJ (oo. Jezuitów) w Krakowie.

RCKP 14 sierpnia 2023 Jakub Kapała 800

Joanna Maria Kurek - mezzosopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (studia I stopnia) w klasie prof. Małgorzaty Ratajczak oraz klasy prof. dr hab. Zdzisława Madeja (studia II stopnia). Magister sztuki - absolwentka Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie dr hab. Macieja Tworka). Studiowała także na Akademii Muzycznej w Pradze. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie fortepianu. Przygodę ze śpiewem rozpoczęła od śpiewu w tarnowskim Dziewczęcym Chórze Katedralnym Puellae Orantes. Obecnie nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej I stopnia. Bierze czynny udział w wielu wydarzeniach muzycznych na terenie całej Polski (koncerty, projekty muzyczne, projekty edukacyjne, koncerty kameralne i operowe).

RCKP 14 sierpnia 2023 Joanna Maria Kurek 800

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fuga sopra il Magnificat BWV 733

Max Reger (1873-1916) /w 150. rocznicę urodzin/
Geistliche Lieder op. 137
IV. Am Abend
V. O Herre Gott, nimm du von mir
VI. Christ, deines Geistes Süßigkeit

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) /w 200. rocznicę urodzin/
Pièces diverses pour orgue
III. Sortie
IV. Capriccio

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Panie, gdy serce drży

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
Religiöse Gesänge op. 157
II. Ich bin des Herrn
V. Nachgebet
VI. Ave Maria

Jacques-Nicolas Lemmens
Pièces diverses pour orgue
VII. Fuga
VIII. Mélodie
IX. Sortie

Franz Schubert (1797-1828)
Ave Maria D. 839

Jacques-Nicolas Lemmens
Pièces diverses pour orgue
XIII. Benedicamus Domino (Fughetta)

Anton Dvořák (1841-1904)
Biblické písně op. 99
IV. Hospodin jest můj pastýř
V. Bože! Bože! Píseň novom