Inauguracja 68. Sezonu Artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej
David Gimenez - fortepian fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Inauguracja 68. Sezonu Artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

14 października 2022 r. ,piątek, godz.19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
DAVID GIMÉNEZ – dyrygent
ROBERTO PROSSEDA – fortepian

W programie:
G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka
W. A. Mozart – XXVII Koncert fortepianowy B – dur KV 595
L. van Beethoven – IV Symfonia B –dur op. 60

BILETY DOSTĘPNE W KASIE BILETOWEJ ORAZ ONLINE

      Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny otworzy arcydzieło energii, rytmu, motoryczności i kolorystyki dźwiękowej – uwertura do Sroki złodziejki Rossiniego. Po niej usłyszymy Koncert fortepianowy B-dur KV 595, napisany w ostatnim roku życia Mozarta, kiedy jego kariera solowa praktycznie nie istniała, od trzech lat nie napisał żadnego koncertu, wydawca żądał od niego prostszych dzieł dla wiedeńskiej publiczności, a cesarz Leopold II nie zaszczycił go żadnym zamówieniem. Muzyka przemawia tu jednak subtelnością i łagodnością, nad którą unosi się duch rezygnacji, jak w części środkowej, która jest pełna zadumy i melancholii.

     Czwarta Symfonia Beethovena to z kolei dzieło przesycone czystą radością, o doskonałej i błyskotliwej orkiestracji, wyraźnie kontrastowe wobec Trzeciej i Piątej. Nie ma ona żadnego programu filozoficznego ani poetyckiego, o niczym nie opowiada i niczego nie maluje – jest to idealny przykład tego, co romantycy nazywali „muzyką absolutną”. Kontrasty nastrojowe, idące w parze z genialną wyobraźnią dźwiękową i formotwórczą inwencją stanowią najważniejsze atuty tej symfonii. Tym niezwykle efektownym programem przywita Państwa Maestro David Giménez jako główny gościnny dyrygent Filharmonii Podkarpackiej.

 DAVID GIMÉNEZ
Urodzony w Barcelonie, David Giménez studiował grę na fortepianie i kompozycję w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Następnie specjalizował się w dyrygenturze w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Karla Österreichera oraz w Royal Academy of Music w Londynie u Sir Colina Davisa. Od swojego debiutu z orkiestrą NDR w Hanowerze w 1994 roku występował na całym świecie, prowadząc najznakomitsze orkiestry i solistów w takich salach, jak Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel, Wiener Konzerthaus, Suntory Hall w Tokio oraz w nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. W trakcie swojej kariery David Giménez dyrygował takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, londyńska Philharmonia Orchestra, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orchestre de Paris i Orkiestra Filarmonica della Scala. Obecnie David Giménez jest honorowym dyrygentem Orquestra Simfònica del Vallès w Barcelonie.
Opera zajmuje ważne miejsce w harmonogramie występów Maestro Giméneza. Wykonywał on szeroki repertuar operowy w takich teatrach, jak La Scala, Wiener Staatsoper, Royal Opera House Covent Garden, Zurich Opera House, Berlin Deutsche Oper, Théâtre du Champs-Elysées, Washington Opera, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie czy Sydney Opera House. Dzięki wyjątkowemu rozumieniu sztuki wokalnej Maestro Giménez regularnie współpracuje z takimi śpiewakami jak José Carreras, Plácido Domingo, Anna Netrebko, Roberto Alagna, José Cura, Bryn Terfel, Joseph Calleja i Charles Castronovo.
Maestro Giménez zasiadał również w jury konkursu wokalnego im. Verdiego w Parmie, Światowego Konkursu Operowego „Operalia” oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Królowej Zofii w Madrycie. W 2022 roku został głównym gościnnym dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a także dyrektorem artystycznym festiwalu „Sounds of Oradea” w Oradei w Rumunii.
W tym sezonie Maestro Giménez dyrygował między innymi Królewską Orkiestrą Filharmoniczną w Londynie, Belgijską Orkiestrą Narodową, Orchestra dell´Arena di Verona, Orchestra della RAI Torino, Orchestre de L´Île de France w Paryżu oraz Orquestra de Barcelona. W dziedzinie wykonawstwa muzyki operowej David Giménez otworzył niedawno sezon Gran Teatre del Liceu w Barcelonie serią koncertów w hołdzie Giuseppe Verdiemu i powierzono mu prawykonanie nowej opery El Juez, skomponowanej przez Christiana Kolonovitsa, która miała swoją światową premierę w Bilbao oraz na Festiwalu w Erl w Austrii. Maestro Giménez zadebiutował tą operą również w nowym Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i Theater an der Wien. Do jego ostatnich osiągnięć można zaliczyć takie produkcje operowe jak Traviata, Lunatyczka i Carmen (Sofia Opera i Las Palmas Opera). Maestro Giménez wystąpił również na kilku koncertach, które odbyły się w ramach pożegnalnej światowej trasy koncertowej José Carrerasa, a także podczas niedawnego tournée Roberto Alagni we Francji i Belgii.
Nagrania Maestro Davida Giméneza obejmują utwory realizowane dla takich wytwórni płytowych jak Decca, BMG Classics, Koch-Schwann, Erato i Discmedi.

ROBERTO PROSSEDA
Roberto Prosseda zyskał ostatnio światowy rozgłos dzięki nagraniom wszystkich utworów fortepianowych Felixa Mendelssohna na 10 płytach CD (2005 – 2014) oraz kompletu sonat fortepianowych Mozarta (2015-2018), zrealizowanym dla firmy Decca. Regularnie występuje z najważniejszymi światowymi orkiestrami, takimi jak Londyńska Orkiestra Filharmoniczna, Nowa Filharmonia Japońska, Państwowa Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Akademii Santa Cecilia, Filarmonica della Scala, Brukselska Orkiestra Filharmoniczna, holenderska Residentie Orkest, Holenderska Orkiestra Symfoniczna, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, Staatskapelle Weimar, Orkiestra Filharmonii w Calgary, Królewska Orkiestra Filharmoniczna w Liverpoolu oraz Orkiestra Gewandhaus w Lipsku. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak David Afkham, Marc Albrecht, Christian Arming, Harry Bickett, Riccardo Chailly, Pietari Inkinen, Yannick Nézet-Séguin, George Pehlivanian, Dennis Russell Davies, Tugan Sokhiev, Jan Willem de Vriend, Jurai Valčuha.

Z orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Riccardo Chailly’ego Roberto Prosseda nagrał zrekonstruowany przez Marcella Bufaliniego III Koncert e-moll Mendelssohna, wydany przez wytwórnię Decca w 2009 roku. We Włoszech Roberto jest stałym gościem najważniejszych instytucji organizujących koncerty, w tym Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie, Teatro alla Scala w Mediolanie, Musical Union w Turynie, teatru operowego La Fenice w Wenecji, Instytutu Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Teatro Municipale w Bolonii.

Roberto Prosseda jest szczególnie cenionym interpretatorem utworów fortepianowych Mozarta, Schuberta, Schumanna, Chopina, którym to kompozytorom poświęcił swoje najnowsze nagrania. Od 2011 roku występuje publicznie z koncertami wykonywanymi na fortepianie pedałowym, odkrywając na nowo i prezentując różne utwory Charlesa-Valentina Alkana oraz koncert Charlesa Gounoda na ten instrument i orkiestrę z Filharmonią Toscaniniego w Parmie, który ponownie wykonał z Berliner Symphoniker, Staatskapelle z Weimaru, Filharmonią w Lahti oraz Holenderską Orkiestrą Symfoniczną. Dla wytwórni Hyperion Roberto Prosseda nagrał płytę z czterema kompozycjami na fortepian pedałowy i orkiestrę Charlesa Gounoda, która była światową premierą tych utworów. Wykonawcy partii solowych w tym nagraniu towarzyszy Orkiestra Szwajcarskiego Radia Włoskiego pod dyrekcją Howarda Shelleya.

Roberto Prosseda prowadzi również badania w dziedzinie muzyki. Jest współautorem trzech filmów dokumentalnych, poświęconych Mendelssohnowi, Chopinowi i Lisztowi w reżyserii Angela Bozzoliniego, wyprodukowanych przez RAI Educational i dystrybuowanych przez Euroarts. Redagował liczne cykle radiowe dla Radia Watykańskiego i RAI 3 (m.in. o Aldo Clementim); jest także autorem tomu Lezioni di Musica – il Pianoforte (Przewodnik po muzyce fortepianowej, wyd. Curci 2013). Roberto Prosseda jest prezesem włoskiego Stowarzyszenia Associazione Mendelssohn, koordynatorem artystycznym międzynarodowych wystaw Cremona Musica oraz dyrektorem artystycznym Ascoli Piceno Festival i Patmos Chamber Music Festival.

                                          Roberto Prosseda - fortepian, fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej                             

Filharomia Proseda Roberto 800