„Letnie Koncerty w Świątyniach” Krosno 2021 - Inauguracja
Nicolò Sari - organy fot. z archiwum artysty

„Letnie Koncerty w Świątyniach” Krosno 2021 - Inauguracja

Recital organowy
Nicolò Sari (Wenecja, Włochy)
Termin: 19 czerwca 2021 (sobota), godz. 16.00
Miejsce: Bazylika Mniejsza Fara

Nicolò Antonio Sari - wenecjanin, ukończył z najwyższymi laurami studia z zakresu organów i kompozycji w Konserwatorium B. Marcellego w Wenecji, gdzie pobierał nauki u takich profesorów jak Elsa Bolzonello Zoya czy Roberto Padoin. Jest zdobywcą licznych nagród na międzynarodowych konkursach organowych, m.in. drugiej (pierwszej nie przyznano) na konkursie J.P. Sweelincka w Amsterdamie, pierwszych na konkursach w St. Julien du Sault (Francja), w Pistoi, Fano Adriano, Muzzana del Turgnano, Varzi oraz dalszych wyróżnień na konkursach w Grazu czy Borca di Cadore. Koncertuje intensywnie w kraju i za granicą zarówno jako solista, jak i występując z zespołami, np. z orkiestrą weneckiego teatru La Fenice, Orkiestrą Kameralną Rawenny oraz Orkiestrą Kameralną Padwy i Veneto. W 2012 ukończył z wyróżnieniem uzupełniające studia organowe w Konserwatorium A. Pedrollo w Vicenzy (gdzie pracował pod kierunkiem Roberto Antonello), a w 2014 w zakresie klawesynu (kl. Patrizia Marisaldi). Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Gaetano Callido, a także organistą weneckich kościołów San Trovaso oraz Santa Maria dei Carmini.

Program:
Johann Christian Rinck (1770-1846), Concertstück, Sześć wariacji nt. Corellego
Johann Sebastian Bach (1685-1750), Passacaglia in c BWV 582, Liebster Jesu wir sind hier BWV 731
Eugène Gigout (1844-1925), Scherzo E-dur
Camille Saint-Saëns (1835-1921) /w 100. rocznicę śmierci/, Fantazja Es-dur
Vincenzo Petrali (1830-1889), Adagio per l’Elevazione
Marco Enrico Bossi (1861-1925), Stunde der Freude op. 132 nr 5

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w cyklu koncertów w kościołach krośnieńskiej starówki - V Międzynarodowym Festiwalu „Letnie Koncerty w Świątyniach” Krosno 2021.

Jak co roku serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty w Świątyniach”, odbywającego się w centrum Krosna w sezonie letnim. Piąta edycja cyklu koncertów w świątyniach Krosna to niepowtarzalna okazja dla Melomanów, aby zakosztować dźwięków najpiękniejszych krośnieńskich organów znajdujących się we wspaniałych historycznych wnętrzach naszych zabytkowych kościołów, a także kontemplować piękno muzyki kameralnej - instrumentalnej i wokalnej. Usłyszymy muzykę dawną - francuską, niemiecką, angielską, hiszpańską, dzieła wielkiej epoki romantyzmu, jak również utwory zaliczane do klasyki XX stulecia. W ramach Festiwalu zabrzmią organy solo i jako instrument towarzyszący, wystąpi studencki zespół kameralny, usłyszymy także wielkie gwiazdy wokalnej estrady. Zapraszamy zatem do wspólnego przeżywania piękna sztuki muzycznej rozbrzmiewającej w zabytkowych wnętrzach, do zgłębiania jej różnorodności oraz eksplorowania głębi jej emocjonalnego przekazu - zaprasza profesor Dariusz Bąkowski-Kois (opiekun artystyczny festiwalu).

Przed każdym koncertem (ok. 15-10 minut) Łukasz Stachurski - kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie odkryje przed publicznością jedną z tajemnic każdego z kościołów krośnieńskiej starówki. Podczas każdego z koncertów obecny będzie tłumacz języka migowego.

Dodatkowe informacje: wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS.
Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Współorganizatorzy: Katedra Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Gmina Miasto Krosno, Parafia pw. Trójcy Świętej w Krośnie, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krośnie, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krośnie
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.