Filharmonia Podkarpacka zaprasza
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent fot. Wojciech Mateusiak

Filharmonia Podkarpacka zaprasza

19 marca 2021 r., piątek, godz.19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK– dyrygent

W programie:
K. Kurpiński – Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie”
W. A. Mozart – Symfonia „Haffnerowska” D – dur KV 385
P. Czajkowski - Uwertura - Fantazja „Romeo i Julia”

             Koncert rozpocznie barwna Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie” (1819) będąca mozaiką motywów z całego dzieła, które uwidaczniają jego narodowych charakter. Ta popularna swego czasu opera Kurpińskiego, utrwalona została wiązanką melodii na fortepian Stanisława Moniuszki pt. „Wspomnienia z opery „Zamek na Czorsztynie” . Temat operowy pojawi się również w Symfonii „Haffnerowskiej” (1782) Mozarta, powstałej na bazie serenady, skomponowanej dla zaprzyjaźnionej z Mozartem rodziny Haffnerów. W ostatniej części Symfonii rozbrzmiewa melodia oparta na arii z mozartowskiej opery – singspielu „Uprowadzenie z seraju”. W krainę wielkich namiętności poprowadzi słuchaczy Uwertura - Fantazja „Romeo i Julia” (1868) Czajkowskiego, zainspirowana dramatem Williama Szekspira. Miłość i nienawiść - to dwa główne tematy dzieła, które przedstawił kompozytor z właściwym sobie mistrzostwem w operowaniu orkiestrą symfoniczną.

Wejście do budynku Filharmonii Podkarpackiej jest równoznaczne z akceptacją „Regulaminu bezpieczeństwa publiczności podczas imprez organizowanych w okresie epidemii COVID - 19”, dostępnego na stronie internetowej Filharmonii Podkarpackiej, który będzie bezwzględnie przestrzegany przed i w trakcie każdego wydarzenia.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo, prosimy o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy zostawić przed wejściem na koncert.

Prosimy o wyrozumiałość!

 

Biuro Koncertowe

Filharmonii Podkarpackiej im.Artura Malawskiego w Rzeszowie

tel. + 48 17 862 85 07

www.filharmonia.rzeszow.pl