XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Finał
Organy w nawie głównej Bazyliki oo Bernardynów w Leżajsku fot. Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Finał

BAZYLIKA OO.BERNARDYNÓW W LEZAJSKU

PONIEDZIAŁEK 29 LIPCA 2019 r. godz. 19.00

Wykonawcy:

prof. Andrzej Chorosiński - organy

Michał Chorosiński - słowo

Program:

J.S.Bach (1685-1750) /A.Vivaldi - Koncert a moll BWV 593 części: Allegro-Adagio-Allegro 

Adam Mickiewicz - Epilog „Pan Tadeusz”

Fryderyk Chopin(1810-1849) - Nokturn Es dur Op. 9, nr 2 /Transkr. E.Lemare

Zygmunt Krasiński - PSALM DOBREJ WOLI

Alexandre Guilmant(1837-1911) - Lamentatio 

Juliusz Słowacki - ROZMOWA Z PIRAMIDAMI

Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Elegia

Cyprian K. Norwid -EPOS – NASZE

Mieczysław Surzyński - Iprowizacje n.t. „Święty Boże”

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI 

           Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

          Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie.

          Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.

          W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.

           W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem miast Frombork, Jelenia Góra, Kłodzko i Polanica Zdrój przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach), Niemczech, Kanadzie i Japonii. Wraz z organistą Bazyliki Św. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

MICHAŁ CHOROSIŃSKI

Ur. w Warszawie w roku 1975. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu pt. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu.

          Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m.in. Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem. Był gościnnym aktorem Teatru Słowackiego, Teatru Ludowego, Teatru Stu w Krakowie, Teatrów w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan”. Dużą popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”.