Muzyczny Festiwal w Łańcucie - Krzysztof Jabłoński
Krzysztof Jabłoński - fortepian fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Muzyczny Festiwal w Łańcucie - Krzysztof Jabłoński

K 18 maja 2019 r., godz. 18:00, SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – fortepian
RITA SHEN – fortepian

W programie:
F. Chopin. J. Brahms, A.Dvorak
Cena: 50 zł

Krzysztof Jabłoński - pianista
Uczył się pod kierunkiem Janiny Butor. Studia ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1997 roku uzyskał także tytuł doktora. W 2006 roku odebrał z rąk prezydenta RP tytuł profesora.
Laureat 3. nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) oraz szeregu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Mediolanie (1980), Palm Beach (1988), Monzy (1988), Dublinie (1988), Nowym Jorku (1989), Calgary (1992) oraz Złotego Medalu w Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1989).
Od ponad 30 lat jest aktywny jako solista i kameralista. Występuje na estradach Europy, obu Ameryk, Azji, Izraela. Wykonywał recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej. Występował m.in. z takimi zespołami, jak: 18th Century Orchestra, Berner Symphonie-Orchester, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Düsseldorfer Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Jenaer Philharmonie, Festival Orchestra of the Grand Teton Music Festival, Helsinki Philharmonic, Lahti Symphony Orchestra, Tokyo Philharmonic Orchestra, Kirishima Festival Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR oraz pod batutami tej miary mistrzów, co: Valery Gergiev, Andrzej Boreyko, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Frans Brueggen, Witold Rowicki, Antoni Wit i Jan Krenz.
Muzyka kameralna należy do pasji Jabłońskiego, a wśród artystów, z którymi współpracował, są m.in.: Tsuyoshi Tsutsumi, Arto Noras, Konstanty A. Kulka, Tomasz Strahl, Teng Li, Tamaki Kawakubo, Jing Zhao, Roberto Díaz i Daniel Gaede. Jest także pianistą Kwintetu Warszawskiego. Romantyczna natura Jabłońskiego kształtowała przez lata jego muzyczny smak i zainteresowania. Obok najbardziej znanych dzieł literatury fortepianowej, sięga także do mniej znanych pozycji jak koncerty fortepianowe Ferdinanda Riess’a, Henry’ego Litolff’a i Ernő Dohnányi’ego. Był zapraszany do współpracy z baletem, operą oraz do udziału w realizacjach spektakularnych, multimedialnych projektów, jak wykonania: Prometeusza Skriabina z Düsseldorfer Symphoniker, baletu Fortepianissimo do choreografii Lorki Massine’a w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz oryginalnej, fortepianowej wersji dramatu lirycznego Debussy’ego Peleas i Melizanda. Był specjalnym gościem słynnego Balu w Operze Wiedeńskiej, gdzie wykonywał muzykę Chopina. Zagrał dla wielotysięcznej publiczności wraz z Grant Park Orchestra pod batutą Krzysztofa Urbańskiego w Jay Pritzker Pavilion w Millennium Park w Chicago. W 2013 roku, podczas charytatywnego Clean Baltic Sea Concert w Helsinkach wykonał koncert Czajkowskiego pod batutą Gergieva z Helsinki Philharmonic Orchestra. Koncert został zarejestrowany przez telewizję fińską, był również transmitowany na żywo w internecie. Swój jubileusz 30-lecia pracy artystycznej rozpoczął w Tokio wykonaniem Koncertu e-moll Chopina z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyrygent: Tatsuya Shimono, 2015), koncert ten powtórzył w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Jubileuszowy rok zakończył wykonaniem Koncertu g-moll Saint-Saënsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Patricka Fournillier. Artysta dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach.
Ma w dorobku wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i Polsce. W ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina w redakcji prof. Janusza Ekiera zarejestrował komplety etiud, preludiów, impromptus, a także Wariacje i Krakowiaka z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Wraz z Kwintetem Warszawskim nagrał kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego, a z Tomaszem Strahlem oraz Konstantym A. Kulką - komplet dzieł kameralnych Chopina. W 2016 roku otrzymał zaszczytną propozycję zarejestrowania kompletu dzieł Chopina na fortepianach współczesnych oraz historycznych. On sam nazywa to przedsięwzięcie „projektem życia”, ale planuje zakończyć te nagrania w okresie 3-4 lat.
Jest regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów, kursów mistrzowskich oraz udziału w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym konkursów Chopinowskich w Warszawie, Toronto, Miami, Tokio oraz Foshan w Chinach. W latach 2004- 2017 był profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczy także w Mount Royal University w Calgary oraz University of Calgary.