CARMINO - FADO - MUSIC OF PORTUGAL

21. Mielecki Festiwal Muzyczny ; V koncert - CARMINHO - FADO - Music of Portugal
24 sierpnia 2018 godz. 19.30
Park Oborskich ul. Legionów 73

bilety w cenie 40 zł (sektory A, B, C) i 30 zł (sektor D) - do nabycia w kasie kina “Galaktyka” (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele - godzinę przed seansem kinowym, środy – kasa nieczynna).W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych koncert zostanie przeniesiony do sali widowiskowej Domu Kultury SCK

Carminho to jedna z najbardziej znanych artystek fado na międzynarodowych scenach muzycznych. Urodziła się pośród dźwięku gitar i śpiewu fado, jest bowiem córką znanej piosenkarki fado - Teresy Siqueiro.
Carminho zaczęła śpiewać fado bardzo wcześnie. Jako 12-latka wystąpiła publicznie w Koloseum, ale nigdy nie sądziła, że muzyka stanie się jej zawodową drogą.
Podczas studiów na wydziale marketingu i reklamy w wolnych chwilach śpiewała w klubach fado. Już w tym czasie dostawała propozycje nagrania płyty, ale uważała, że choć muzyka towarzyszy jej od urodzenia, musi poczekać, bo śpiewanie wymaga dojrzałości, której jeszcze nie ma.
Momentem przełomowym była jej roczna podróż zagraniczna, w tym udział w misji humanitarnej. Wróciła gotowa na to, aby wyruszyć w kolejną, tym razem artystyczną podróż...
Maria do Carmo Carvalho Rebelo de Andrade (urodzona w 1984 w Lizbonie), bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Carminho, pierwszą płytę wydała w 2009 r. Album ,,Fado” szybko pokrył się platyną i stał się jednym z najbardziej uznanych albumów dekady. Debiutancka płyta osiągnęła wielki sukces, a Portugalczycy pokochali Carminho. Album zdobył też popularność na wyspach brytyjskich. W 2011 roku ,,Fado” uznano za najlepszy album brytyjskiego magazynu ,,Songlines". Kariera Carminho rozpoczęła się z rozmachem, wzbudzając od początku zainteresowanie w Europie. Wokalistka występowała w głównych stolicach europejskich, także na Womex 2011 w Kopenhadze. Carminho wspomagała starania Portugalii o wpisanie muzyki fado na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO. Wystąpiła wówczas z koncertem w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Wspaniały efekt dała współpraca z Pablo Alborán w ,,Perdoname". Wkrótce Carminho wdrapuje się na szczyty popularności w swojej ojczyźnie. W 2012 roku jej drugi album ,,ALMA" znalazł się na pierwszym miejscu listy sprzedaży płyt w Portugalii i osiągnął znaczące pozycje w kilku międzynarodowych rankingach.
Artystka koncertuje na całym świecie, a na jej trasie koncertowej znajdują się takie kraje jak: Finlandia, Szwecja, Peru, Chile, Argentyna, Kolumbia, Chiny, Indie, Łotwa, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Korea Południowa, Polska, Francja, Austria, Dania. Wokalistka dała też koncerty w Brazylii.
Popularność i sława pomogły jej spełnić wielkie marzenie: ponowne nagranie płyty ,,Alma” z udziałem Miltona Nascimento, Chico Buarque i Nano Caymmy. Jej popularność w Brazylii zaowocowała kolejnymi koncertami: w Rio de Janeiro, São Paulo i innych miastach.
W 2013 roku, w związku z osiągnięciem przez jej kolejną płytę statusu platynowej, Carminho uznano za najbardziej znaną zagranicą gwiazdę muzyczną, a namacalnym dowodem jej popularności w ojczyźnie były dwie prestiżowe nagrody.
Zafascynowana Brazylią coraz ściślej współpracowała z muzykami tego kraju, co zapewniło jej tam wielką popularność. W 2016 roku, na zaproszenie rodziny jednego z największych kompozytorów na świecie, nagrała ,,Carminho Canta Tom Jobim". Wokalistka zagrała z zespołem, który towarzyszył Jobimowi przez ostatnie dziesięć lat jego twórczości. Twórczość Jobima, twórcy bossa novy, znana jest powszechnie w Polsce.
Carminho śpiewająca muzykę Toma Jobima podbiła serca fanów, a jej kolejna płyta pokryła się platyną.
Wokalistka odbywa światową trasę z muzyką z albumów ,,Canto" i ,,Carminho Canta Tom Jobim”.
Jest uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i innowacyjnych piosenkarek fado swojego pokolenia. Można ją uznać za artystkę łączącą, ponieważ jej eklektyczna twórczość pokazuje dziedzictwo zarówno tradycyjnego, jak i współczesnego fado, jak również zagłębia się w inne gatunki, takie jak brazylijska muzyka popularna.