ENESCU POULENC SCHONBERG TUUR Works for violin and piano

Wspólna płyta rodzeństwa Mari i Mihkela Poll prezentuje muzykę skrzypcową pierwszej połowy XX wieku. Oprócz tego zarejestrowano jeszcze dwa utwory estońskiego kompozytora Erkiego - Svena Tüüra, skomponowane w późniejszym okresie.

George Enescu (1881 - 1955) był wielkim kompozytorem - wirtuozem. Miał niesamowity talent do gry na skrzypcach i fortepianie. Urodził się w północno - wschodniej Rumunii. Muzyka z którą miał styczność od najmłodszych (folklor rumuński i słowiański, muzyka cygańska, arabska oraz żydowskie melodie ludowe) jak i wpływy francuskiego impresjonizmu znalazły odzwierciedlenie w twórczości kompozytora.

II Sonata skrzypcowa powstała w 1826 roku. jej premiera odbyła się w 1927 roku w Oradei, ale to występ z 1930 roku w Paryżu stał się legendarny - Enescu wykonał partię skrzypiec a Alfred Cortot - partię fortepianu.
Utwór został wydany drukiem w 1933 roku z dedykacją dla Franza Kneisela - amerykańskiego skrzypka urodzonego w Rumunii.

Francis Poulenc (1899 - 1963) był członkiem sławnej grupy francuskich kompozytorów - Grupa Sześciu (Les six). Inspirację czerpał od wielu kompozytorów, którzy byli dla niego wzorem : Debussy, Ravel, Satie, Bach, Mozart i Strawiński. W muzyce Poulenca można znaleźć połączenie subtelnej palety kolorystycznej, neoklasycznej formy oraz miejskiej motoryki.

Sonata skrzypcowa jest trzecim dziełem kompozytora tego gatunku, jednak z dwóch poprzednich wersji nie był zadowolony i zniszczył je.
Sonata została napisana dla wschodzącej gwiazdy wiolinistyki Ginette Neveu, która dokonała premiery w 1943 roku. Gdy N. Neveu zginęła w wypadku lotniczym w 1949 roku, Poulenc dokonał korekty utworu i stworzył ostateczną wersję, dedykowaną poecie Federico Garcii Lorce, który zginął podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Fantazja na skrzypce i fortepian Arnolda Schönberga ( 1874 - 1951) powstała w 1949 roku w Los Angeles. Kompozytor wyemigrował wówczas z nazistowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych przez Paryż. Jej premiera odbyła się w 75 urodziny kompozytora. Sam proces tworzenia był ciekawy w tym, że Schönberg najpierw skomponował partię skrzypiec, a tydzień później partię fortepianu.
Tworząc strukturę utworu, kompozytor wzorował się na Fantazji fortepianowej c - moll KV 475.

Erkki - Sven Tüür ( ur. 1959) jest obecnie jednym z najbardziej znanych estońskich twórców. W drugiej połowie lat 70 znajdował się pod wpływem progresywnego rocka, ale inspiracją była dla niego minimalistyczna twórczość Philippa Glassa. Tüür studiował grę na perkusji i flecie w szkole Muzycznej im. Georga Otsa w Tallinie, założył zespół rockowy In Spe oraz kontynuował studia na wydziale kompozycji w Konserwatorium w Tallinie u profesora Jaana Raatsa. Pobierał również lekcje u kompozytora Lapo Sumery oraz studiował na wydziale muzyki elektronicznej w Karlsruhe Hochschule fur Music.

Estońska skrzypaczka Mari Poll w 2012 roku nagrała swój debiutancki album dla wytwórni płytowej EMI w ramach serii wydawniczej EMI Digital Debiut.
Jest absolwentką Royal College of Music w Londynie, gdzie uczyła się u Jana Repko oraz następnie u Radu Blidara. Ukończyła również Norweską Akademię Muzyczną w zakresie gry solowej w klasie Petera Herresthala.
Prowadzi kursy wykonawstwa w Royal College of Music oraz jest zatrudniona jako asystentka w klasach Jana Repko oraz Petera Herresthala.

Poll Mihkel studiował w Estońskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w klasie profesora Ivariego IIji. Niedawno uzyskał na tej uczelni tytuł doktora Sztuk Muzycznych. Studiował również w Guildhall School of Music and Drama u prof. Ronana O'Hory. Pianista wydał debiutancką płytę pod tytułem "20-th Century Piano" dla wydawnictwa Ondine. Jego druga płytę wydała wytwórnia DUX.

Spis utworów:
George Enescu - Sonata na skrzypce i fortepian nr.3 Op. 25 części:
1. Moderato malinconico
2. Andante sostenuto e misterioso
3. Allegro con brio, ma non troppo mosso

Francis Poulenc - Sonata na skrzypce i fortepian , PF 119 części:
1. Allegro con fuoco
2. Intermezzo. Ties lent et calme.
3. Presto tragico

Arnold Schönberg - Fantazja na skrzypce i fortepian Op. 47

Erkki - Sven Tüür:
1. Conversio na skrzypce i fortepian
2. Köielkond na skrzypce i fortepian

Mari Poll - skrzypce
Mihkel Poll - fortepian
DUX, DUX 1383, 2017
Reżyser nagrania, montaż - Enno Maemets, Viive Maemets

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja