Won-Sook Hur piano

BEETVOVEN - Diabelli Variations

RYU - Suite for Piano

W 1819 roku Diabelli zlecił pięćdziesięciu kompozytorom, działającym na terenie Cesarstwa Austriackiego,  napisanie po jednej wariacji na temat walca swojego autorstwa. Wśród kompozytorów, których zaprosił do realizacji swojego projektu znaleźli się niekwestionowani geniusze : Liszt (który miał 11 lat), Schubert i Beethoven.

Beethoven był bardzo sceptycznie nastawiony do tego projektu i nie chciał wziąć w nim udziału.

Rok później Beethoven ofiarował Diabellemu swoje Wariacje czym wywołał ogromne zdziwienie środowiska muzycznego.

Wydane w 1823 roku jako opus 120 "Veranderungen" (bo tak właśnie ten cykl został nazwany przez kompozytora) powstały w rok po ostatniej jego Sonacie op. 111. Wariacje Diabellego ukoronowały całą twórczość fortepianową kompozytora.

Na nagraniu zrealizowanym przez wytwórnię Dux mamy okazję posłuchać tego monumentalnego cyklu beethovenowskich wariacji w  wykonaniu jednej z najbardziej znanych koreańskich pianistek Won - Sook Hur.

Jej występy są uznawane przez krytyków muzycznych jako "gładkie fale".

Artystka urodziła się w Seulu. Po ukończeniu kolegium muzycznego na Uniwersytecie Narodowym w rodzimym mieście, kontynuowała studia na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

W 1988 roku Won -  Suk Hur została profesorem na wydziale muzycznym Uniwersytetu Hoseo w Korei..

Z powodzeniem łączy pracę dydaktyczną z aktywną karierą solistki i kameralistki.

W roku 2014, nakładem wytwórni Dux, ukazała się płyta z utworami Rachmaninowa, Francka, Ravela i Lee (światowa premiera)

Oprócz utworu Beethovena na krążku jest jeszcze współczesne dzieło - światową premierę ma Suita młodego koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu.

Urodzony w 1970 roku jest kompozytorem i pianistą z Południowej Korei.

Studiował kompozycję  na Narodowym Uniwersytecie w Seulu pod kierunkiem Kang Suk - hi. Naukę kompozycji kontynuoawał na Krakowskiej Akademii Muzycznej u Krzysztofa Pendereckiego.

Skomponowana w 2013 roku Suite per Pianoforte jest ciekawą "wycieczką w przeszłość".

Kompozytor sięga do technik barokowych, zestawiając w niej formy taneczne i inne gatunki popularne w tym czasie jak fuga toccata, czy chorał, nawiązując do bogatego repertuaru twórców z XVI i XVII wiek, z Bachem na czele.

Spis utworów:

Ludwig van Beethoven -  33 wariacje C - dur na temat walca Antona Diabellego op. 120

Jeajoon Ryu - Suite per pianoforte

Won - Sook Hur - fortepian

DUX, DUX 1312, 2017

Reżyser nagrania - Małgorzata Polańska

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja