Andris Nelsons & Gewanhausorchester - Bruckner Symphony No.3

ANDRIS NELSONS

Andris Nelsons jest Dyrektorem Muzycznym Boston Symphony Orchestra, a obecnie również dyrygentem lipskiej Gewandhausorchester (od sezonu 2017/18). Piastujacy stanowiska w cieszących się wielką renomą instytucjach, dwukrotny laureat nagrody Grammy zalicza się do wąskiego grona najznakomitszych dyrygentów na świecie. Od zeszłego roku, Nelsons nagrywa wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Dziś, wraz ze swoją nową orkiestrą, maestro rusza w długą, fascynującą podróż po krainie dźwięków słynnych symfonii Antona Brucknera.

O CYKLU BRUCKNEROWSKIM

To nowe, ambitne, długofalowe przedsięwzięcie nagraniowe zbiega się w czasie z produkcję pierwszego, pełnego cyklu dzieł Szostakowicza, nad którym Nelsons od lat pracuje z Boston Symphony. Projekt ten został dotychczas uhonorowany dwiema nagrodami Grammy, a także wieloma innymi wyróżnieniami. Cykl brucknerowski zostaje zainaugurowany w maju 2017 roku. Rozpocznie się wykonaniem III Symfonii.

III SYMFONIA BRUCKNERA

Andris Nelsons wprowadza do świata Brucknera młodzieńczą energię, płynność i świeży impuls, co nadaje tym dziełom nowego, nieznanego jeszcze charakteru. Czyni to z olbrzymim respektem dla monumentalnych współbrzmień, charakterystycznych dla muzyki Brucknera. Nelsons uważa III Symfonię za dzieło, w którym kompozytorowi udało się przemówić własnym, unikalnym językiem. Dziś stanowi to o jego wielkiej wartości, w czasach kompozytora, odbiór Symfonii był jednak zgoła inny: "Jej wiedeńska premiera była katastrofa, a Bruckner bardzo to przeżył. Pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Borykał się z niezrozumieniem(...)".

"Aby grać Brucknera, trzeba przezwyciężyć własne ego (...) kompozytor zaprasza słuchacza na mistyczną ścieżkę, swoistą pielgrzymkę, która ma zbliżyć go do Boga". - Andris Nelsons

O GEWANDHAUSORCHESTER

Lipska Gewandhausorchester cieszy się światową sławą jednej z najlepszych orkiestr brucknerowskich. Jej początki sięgają lat 80-tych XIX wieku. Ówczesna orkiestra, pod batutą Artüra Nikischa, wzięła udział w Światowej premierze VII Symfonii. Tradycja przetrwała do dziś. Dlatego też, to właśnie VII Symfonia otworzy inauguracyjny koncert Andrisa Nelsonsa w lutym 2018 roku. Gewandhaus będzie wtedy obchodzić 275 rocznicę działalności!

O BRUKNERZE & WAGNERZE

Bruckner podziwiał Ryszarda Wagnera. To jemu zadedykował swoją III Symfonię. Włączając wybrane dzieła instrumentalne Wagnera do cyklu Symfonii Brucknera, Nelsons chciał pokazać podobieństwa i różnice między kompozytorami. Mówi się, że obaj panowie mieli zgoła odmienne charaktery.