Karol Szymanowski. We mgłach.

Chcę Państwu zaproponować oryginalne nagranie liryki wokalnej z muzyką Karola Szymanowskiego.  Płyta ta zawiera wszystkie utwory z czterech pierwszych opusów pieśni ( 2, 5, 7, 11), powstałych we wczesnym okresie twórczości kompozytora. Poza popularnymi utworami jak "Daleko został cały świat"; "Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza" i "Łabędź" większość z prezentowanych tu pieśni rzadko pojawia się na estradach koncertowych.

Słychać w nich wyraźny wpływ wielkich kompozytorów XIX wieku, choć dominujący jest charakterystyczny indywidualny rys twórczości kompozytora odznaczający się oryginalną emocjonalnością.

Nagranie zostało zrealizowane przez dwójkę artystów : Rafała Majznera (tenor) oraz Katarzynę Rzeszutek (fortepian).

Rafał Majzner edukację wokalną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie w klasie Teresy Markiewicz. W 2003 roku ukończył studia wokalne  na Wydziale Wokalno - Aktorskim  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Eugeniusza Sąsiadka. Jest  dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1998, 2003).

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w kraju  i za granicą.

Rafał Majzner to wieloletni solista Opery Wrocławskiej z którą wykonał 500 przedstawień..

Występował w większości krajów w Europie.

Katarzyna Rzeszutek jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Doskonaliła swoje umiejętności na mistrzowskich kursach pianistycznych.

W polu jej szczególnych zainteresowań znajduje się muzyka wokalna oraz nurt wykonawstwa muzyki dawnej. W latach 2009 -2012 była członkiem zespołu Esemble de la cour. Od 2013 roku jest członkiem Zespołu Instrumentów Historycznych. Towarzyszy śpiewakom w międzynarodowych  i ogólnopolskich konkursach wokalnych, otrzymując wielokrotnie nagrody za akompaniament.

DUX 1369 Karol Szymanowski. We mgłach

Spis utworów:

Sześć pieśni na głos i fortepian op.5

Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza na głos i fortepian op. 5

Łabędź na głos i fortepian op. 7

Cztery pieśni na głos i fortepian op. 11

Reżyser nagrania i montaż : Aleksander Dowsilas

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja