Fryderyk Chopin - Pieśni
Fryderyk Chopin - Pieśni okładka płyty

Fryderyk Chopin - Pieśni

FRYDERYK CHOPIN - PIEŚNI

Całe nagranie jest zainspirowane wizją artystyczną młodego pianisty - Błażeja Kwiatkowskiego. Kolejną ciekawostką jest instrument na którym gra - fortepian marki Broadwood z 1847 roku ( na takim instrumencie grywano w czasach Fryderyka Chopina). Brzmienie tego fortepianu podkreśla zwłaszcza pieśni w tonacjach minorowych nadając im rzewnego brzmienia. Ciekawie brzmią również fragmenty staccatowe, co daje ekspresji bitewnym rytmom.

Dźwięk Broadwooda posiada krótki rezonans, co lokuje te pieśni jakby w pustej przestrzeni, a taką jest dla nas przeszłość w której powstały. Same kompozycje pozostają dla nas niezapomniane i kochane szczerze, czego dowodem jest ta płyta. Wykonawcami "Pieśni" F. Chopina są: Justyna Reczeniedi (sopran); Elżbieta Nowatorska - Leśniak ( sopran); Marcin Bronikowski ( baryton) oraz Błażej Kwiatkowski (fortepian)

Justyna Reczeniedi (sopran) - doktor nauk w dziedzinie wokalistyki. Była ostatnią uczennicą niezapomnianej Bogny Sokorskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 2004 roku w operze "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta ( partia Fiordiligi) w Warszawskiej Operze Kameralnej i jest związana z tą sceną. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Współpracuje z reżyserem Maciejem Michalskim, prekursorem łączenia współczesnego obrazu z klasycznym śpiewem w formie wideoklipu.

Elżbieta Nowotarska - Leśniak (sopran) studiowała śpiew na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie oraz na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach wokalnych u m.in  Fedory Barbieri, Teresy Żylis - Gary, Iriny Gavrilovici. Obecnie jej opiekunem artystycznym jest Jagna Sokorska - Kwika

Marcin Bronikowski ( baryton) ukończył Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie trąbki. Tam też rozpoczął prywatną naukę śpiewu u wybitnej śpiewaczki Jadwigi Dzikówny. W 1992 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium w Sofii (klasa prof. Rusko Ruskova) Następnie doskonalił się w Accademia Rossiniana w Pesaro pod kierunkiem Alberto Zeddy oraz w mediolańskiej La Scali u Carlo Bergonziego.

Artysta zadebiutował w wieku 24 lat na scenie Opery Narodowej w Sofii jako Figaro w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego.

Jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie partią Fandiniego w "Kopciuszku" G. Rossiniego.

Błażej Kwiatkowski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego. W ramach wymiany programu Erasmus, kształcił się w Konserwatorium im. J. Haydna w Eisenstadt pod kierunkiem Stanisława Tichonowa . Obecnie jest słuchaczem III roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod opieką artystyczno - naukową prof. Waldemara Andrzejewskiego

Wszystkie "Pieśni" Fryderyka Chopina powstały do wierszy znanych kompozytorowi poetów.  o dziełach tych nikt poza rodakami nie słyszał. Dopiero w roku 1857 Juliuszowi Fontanie (przyjacielowi Chopina) udało się doprowadzić do edycji 17 pieśni w Berlinie, u A. M. Schlesingera. W 1859 roku nakładem firmy Gebethner i Wolff ukazały się w Warszawie, bez "Śpiewu z mogiły" wstrzymanego przez cenzurę, jako "Zbiór śpiewów polskich z towarzyszeniem fortepianu kompozycji Fryderyka Chopina"

Ostatecznie liczbę "Pieśni" ustalono na 20 utworów. Ich wydanie znalazło się, jako tom XVII, w tak zwanej złotej serii "Dzieł wszystkich" F. Chopina publikowanych przez PWM i Instytut Fryderyka Chopina w 1951 roku. Stało się podstawą wielu wykonań koncertowych i nagrań płytowych.

FRYDERYK CHOPIN

PIEŚNI/SONGS

Elżbieta Nowatorska-Leśniak - sopran

Justyna Reczieniedi - sopran

Marcin Bronikowski - Baryton

Błażej Kwiatkowski - fortepian

1. Piosenka litewska WN NE 38

2. Hulanka WN NE 32

3. Życzenie WN NE 21

4. Moja pieszczotka WN NE 51

5. Czary WN NE 31

6. Dumka(Nie ma czego trzeba) WN NE 57

7. Gdzie lubi WN NE 22

8. Precz z moich oczu WN NE 33

9. Śliczny chłopiec WN NE 54

10. Mazur ( z albumu Vaclava Hanki) WN NE 17 a

11. Wojak WN NE 34

12. Poseł WN NE 30

13. Smutna rzeka WN NE 39

14. Nie ma czego trzeba WN NE 57

15. Wiosna WN NE 52

16. Pierścień WN NE 50

17. Śpiew z mogiły - Leci liście z drzewa WN NE 49

18. Narzeczony WN NE 40

19. Dwojaki koniec WN NE 58

20.  Z gór, gdzie dźwigali ( Melodia) WN NE 61

DUX, DUX 1282, 2016

reżyser nagrania, montaż i mastering - Katarzyna Rakowiecka - Rojsza / Sarton

Płytę poleca Anna Stopińska - Paja