AccoChameleon - Wiesław Ochwat / Maciej Zimka

Zachęcamy Państwa do sięgnięcia po płytę zatytułowaną „AccoChameleon”, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Opus Series. To płyta nagrana z nie tylko z myślą o tych, którzy lubią akordeonowe brzmienia, ale dla szerokiego grona odbiorców.

Bardzo celne są słowa, które polecają krążek, a zamieszczone zostały na stronie Opus Series i dlatego pozwalamy sobie je zacytować. 

„AccoChameleon” to autorski projekt duetu akordeonowego, składającego się z wybitnych artystów młodego pokolenia – Macieja Zimki i Wiesława Ochwata (wykładowców Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie), których wspólna pasja zaowocowała założeniem zespołu. Duet od ponad sześciu lat popularyzuje nowoczesne oblicze muzyki akordeonowej poprzez prezentacje transkrypcji klasycznych utworów orkiestrowych, jak również prawykonania dzieł muzyki współczesnej.

Koncepcja projektu pokazuje akordeony jako instrumenty wszechstronne, na których da się wykonać muzykę orkiestrową i wywodzi się od pojęcia znakomitego polskiego kompozytora Zbigniewa Bargielskiego, który definiuje akordeon jako muzycznego kameleona. Jest to bardzo trafna opinia, odnosząca się do bogactwa brzmieniowego akordeonu i jego specyficznej właściwości, jaką jest zdolność dopasowania się do różnych obsad instrumentalnych, zarówno jednorodnych, jak i niejednorodnych.

Materiał płytowy składa się w całości z kompozycji orkiestrowych muzyki klasycznej: J. S. Bach: III Koncert Brandenburski G-dur BWV1048, E. Grieg: Suita nr 1 Peer Gynt op. 46 oraz M. Musorgski (w transkrypcji orkiestrowej Maurica Ravela) Obrazki z Wystawy. Artyści udowadniają, że akordeon potrafi przybierać różne barwy oraz znakomicie udaje inne instrumenty, a zróżnicowany repertuar bardzo dobrze komponuje się w jedną całość.

            Johann Sebastian Bach Brandenburg Concerto No. 3 BWV 1048

 1. Allegro
 2. Adagio
 3. Allegro

  Edvard GriegSuite No. 1 Peer Gynt Op. 46
 4. Morning Mood
 5. Death of Ase
 6. Anitra’s Dance
 7. In the Hall of the Mountain King

  Modest Mussorgsky / Maurice RavelPictures at an Exibition
 8. Promenade
 9. Gnomus
 10. Promenade
 11. Il vecchio castello
 12. Promenade
 13. Tuileries
 14. Bydlo
 15. Promenade
 16. Ballet of Unhatched Chicks
 17. Samuel Goldenberg und Schmuyle
 18. Limoges. Le marche
 19. Catacombae (Sepulcrum romanum)
 20. Con mortuis in lingua mortua
 21. The Hut on Hen’s Legs (Baba Yaga)
 22. The Great Gate of Kiev
 • Wiesław Ochwat: akordeon
 • Maciej Zimka: akordeon
 • Ewa Guziołek-Tubelewicz, Łukasz Bereza: mix
 • Ewa Guziołek-Tubelewicz: mastering
 • Natalia Wija: styling
 • Adam Golec: photo
 • Ewa Bogula: tekst
 • Agnieszka Grochowicz: tłumaczenie
 • Łukasz Pawlak: projekt graficzny