Festiwal Viva Polonia w Kąśnej Dolnej
Łukasz Gaj - Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej inauguruje I Festiwal "Viva Polonia! Ku okrzepieniu serc" fot. Witold Baran / Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna

Festiwal Viva Polonia w Kąśnej Dolnej

    Zofia Stopińska: Z Panem Łukaszem Gajem – Dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej rozmawiamy o rozpoczynającej się pierwszej edycji jesiennego festiwalu w tym urokliwym miejscu. Zaplanowaliście ten Festiwal w pierwszej dekadzie listopada nieprzypadkowo.

    Łukasz Gaj: 4 listopada to historyczny dzień w Centrum Paderewskiego, bo rozpoczynamy nowy Festiwal „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”. Wybraliśmy listopad, bo 6 listopada przypadają urodziny Ignacego Jana Paderewskiego, a 11 listopada rocznica odzyskania niepodległości i takie miejsce jak Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej powinno w sposób szczególny uczcić te daty.

    Za chwilę rozpocznie się wieczór kameralny w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego, na który wstęp jest wolny dla wszystkich i sporo miejsc jest już zajętych przez publiczność, natomiast nie możemy już zaprosić Państwa na drugi koncert, który odbędzie się 10 listopada w Letniej Sali Koncertowej.

    Bilety „rozeszły się” bardzo szybko, bo w czasie trzech dni wszystkie zostały wyprzedane. Bardzo mnie cieszy, że ten Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzisiaj przygotowaliśmy Dworek na przybycie 150-ciu melomanów, możemy jeszcze dostawić maksymalnie 10 krzeseł, jeśli będzie taka potrzeba. Faktycznie większość miejsc jest już zajęta, ale myślę, że wszyscy chętni znajdą siedzące miejsca.

    W ramach tego festiwalu organizujecie nie tylko koncerty. Warto, aby także mieszkańcy Podkarpacia wiedzieli w Waszych inicjatywach.

    Mamy trzy wydarzenia towarzyszące Festiwalowi. Centrum Paderewskiego i Kąśnej Dolnej wydało książkę Franciszka Pulita „Ignacy Jan Paderewski - Obrońca wolności”, w której to pierwszy raz memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do Prezydenta Woodrowa Wilsona został przetłumaczony na język polski. Drugim wydarzeniem jest wystawa autorstwa Wiesława Dąbrowskiego „ Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego”, którą można również w Dworku oglądać, no i trzeci, bardzo ważny aspekt, to lekcje historyczne skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej w naszej Letniej Sali Koncertowej w formie przedstawienia o Ignacym Janie Paderewskim.

    Kiedy się będą odbywać te lekcje i kto może w nich uczestniczyć?

    Wysłaliśmy zaproszenia do okolicznych szkół, ale także do Krakowa, przyjedzie do nas szkoła z Rzeszowa. Jak już powiedziałem, lekcja będzie w formie spektaklu, który przygotowało Szkolne Koło Teatralne z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Idea jest taka, że młodzież swoim rówieśnikom opowiada o Ignacym Janie Paderewskim. Spektakl jest oparty na pamiętnikach Paderewskiego i będzie z pewnością bardzo ciekawy. Wszyscy uczestnicy dowiedzą się wiele o tym wspaniałym artyście i Polaku. Dodatkowym aspektem jest miejsce, w którym się te lekcje będą odbywać. W ciągu najbliższych czterech dni odwiedzi nas ponad tysiąc uczniów, ponieważ spektakle odbywać się będą w ciągu czterech dni od 6 do 9 listopada w Letniej Sali Koncertowej znajdującej się obok Dworku, w którym mieszkał Ignacy Jan Paderewski. Na każdym spektaklu będzie od 250 do 300 uczniów. Bardzo się cieszę, że z takim zainteresowaniem spotkała się ta nasza propozycja o bardzo intrygującym tytule „Z fortepianem w walizce”. Mistrz Paderewski zazwyczaj woził ze sobą drewnianą klawiaturę i podczas podróży koleją ćwiczył na niej.

    Te nurty mogą, a może nawet powinny być kontynuowane podczas kolejnych edycji Festiwalu.

    Pierwszy Festiwal „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc” wpisuje się już w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, której kulminacja przypadnie w 2018 roku. Nasz Festiwal jest częścią programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jestem przekonany, że impreza wpisze się na stałe w kalendarz Centrum Paderewskiego, ponieważ jesteśmy winni Ignacemu Janowi Paderewskiemu, aby świętowanie rocznic naszej niepodległości odbywało się tutaj - w Jego polskim domu, bo On przez wiele lat swojego życia robił wszystko, aby Polska była niepodległa.

    Z pewnością już Pan planuje drugą edycję Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”.

    Mamy już program II Festiwalu gotowy. Będzie to wyjątkowy rok – 100. rocznica odzyskania niepodległości. Nie zdradzę jednak szczegółów – mogę tylko powiedzieć, że w Centrum Paderewskiego zostanie wykonana opera „Manru” – jedyne dzieło operowe, które zostało skomponowane przez Ignacego Jana Paderewskiego i zarazem jedyna polska opera, która została wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To jedno z planowanych wydarzeń w przyszłym roku, natomiast w tym roku przed nami jeszcze spektakl opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej, w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu i sądzę, że będzie to też wielkie przeżycie dla wykonawców i publiczności.

Z Panem Łukaszem Gajem – Dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej rozmawiała Zofia Stopińska 4 listopada 2017 roku.