MODERN LULLABIES • KIELAR-DŁUGOSZ, PENA MONTOYA

Ostatnio w wolnych chwilach sięgam po płytę zatytułowaną MODERN LULLABIES, która ukazała się niedawno nakładem wytwórni DUX. Na płycie zamieszczonych jest piętnaście kołysanek, które są światowymi premierami fonograficznymi.

Płyta powstała z inicjatywy znakomitej flecistki Agaty Kielar-Długosz, która zaprosiła do tego projektu uznanego harfistę Carlosa Peñę Montoyę. Te dwa instrumenty na estradach koncertowych możemy usłyszeć dość rzadko, a szkoda, bo brzmią razem bardzo pięknie. Trzeba podkreślić, że w tym wypadku słuchamy mistrzowskich wykonań.

Kołysanki, które wywodzą się z tradycji ludowych pieśni użytkowych, z biegiem czasu stały się częścią poważnej literatury klasycznej. Pisali je m.in. Johannes Brahms, Fryderyk Chopin i Gabriel Faure.
Tworzą je także kompozytorzy naszych czasów, a najlepszym dowodem są zebrane na tej płycie piękne kołysanki : Pawła Mykietyna, Pawła Łukaszewskiego, Jerzego Kornowicza, Marcina Błażewicza, Piotra Mossa, , Janusza Bieleckiego, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Iwony Kisiel, Adama Wesołowskiego, Adama Sławińskiego, Joanny Bruzdowicz, Enjotta Schneidera, Igora Shcherbakova, Mendiego Mengjiqiego i Dai Bo.

Każda z kołysanek jest inna w zakresie wykorzystanego języka, estetyki, technik kompozytorskich, ale wszystkie brzmią pięknie w mistrzowskich kreacjach i w tym zestawieniu słucha się ich z wielką przyjemnością. Gorąco polecam płytę MODERN LULLABIES w wykonaniu Agaty Kieral-Długosz – flet i Carlosa Peñę Montoyę – harfa.

 Agata Długosz Kołysanki 2