„EINAUDI UNDISCOVERED”

WYBÓR UNIKALNYCH NAGRAŃ I NIEPUBLIKOWANYCH WCZEŚNIEJ UTWORÓW LUDOVICO EINAUDIEGO

        Od zarejestrowanych na żywo „La Nascita” czy „In Un’Altra Vita”, po remiks kompozycji „Experience” stworzony przez Starkeya, wraz z mniej znanym materiałem i dziełami muzyki filmowej – nowy album daje słuchaczom możliwość odkrywania na nowo muzyki tego wszechstronnego artysty. Wydawnictwo zawiera również rzadko prezentowaną wokalną wersję jego najpopularniejszej kompozycji, „Nuvole Bianche”, oraz temat główny z filmu „Trzecie morderstwo”, który wcześniej został wydany tylko w Japonii.

        Dzięki trwającej poand trzy dekady karierze, jego kompozycje stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, czyniąc go jednym z najpopularniejszych kompozytorów muzyki współczesnej. Jego siedem koncertów w sali londyńskiego Barbican Centre zeszłego lata zostało całkowicie wyprzedanych. Zajmuje on regularnie czołowe miejsca w światowych rankingach z muzyką klasyczną wraz ze swoimi niesamowicie pięknymi i sugestywnymi kompozycjami. Einaudi stał się najpopularniejszym w streamingu artystą klasycznym na świecie wszech czasów – jedno na dziesięć odtworzeń muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii to jego kompozycja. Przy ponad milionie odtworzeń dziennie artysta osiągnął oszałamiającą liczbę 2,4 miliarda odtworzeń.

        Na „Einaudi Undiscovered” kompozytor oddaje się refleksji na temat muzyki, która powstawała w trakcie jego całej kariery muzycznej. Jak wyjaśnia: „Za każdym razem, gdy słucham moich albumów, zauważam, że wszystkie one zawierają jeden lub więcej szczególnych momentów, które przykuwały uwagę słuchaczy bardziej niż inne. Niekiedy, niezależnie od moich intencji, niektóre z nich stały się ponadczasowymi klasykami, kiedy reszta pozostaje w cieniu. Mając to na uwadze, wybrałem kilka utworów z różnych albumów i partytur filmowych, które nie były tak eksponowane, jak inne, mając nadzieję, że odkryję dla publiczności niektóre z tych kompozycji, które uważam za ważną część mojego repertuaru”.

        Nazwany przez the Telegraph „pianistą z tendencjami boga rocka”, Einaudi wydał 14 albumów studyjnych, w tym innowacyjny „Seven Days Walking” (2019). Ponadto kompozytor udostępnił niedawno swój projekt „12 Songs From Home”, na który składają się utwory nagrane przez niego w czasie przymusowej izolacji w domowym zaciszu, po transmisji kilku koncertów w mediach społecznościowych bezpośrednio z jego salonu.

        Bez wątpienia Einaudi jest jednym z najbardziej płodnych artystów współczesnych naszych czasów. Po eksperymentach z rozmaitymi stylami, które pomogły mu rozwinąć charakterystyczne brzmienie, jego repertuar jest pełen ukrytych skarbów, jak i znanych klasyków, na które pianista rzuca nowe światło dzięki temu albumowi.

„Miło mi było spojrzeć wstecz, odświeżyć wspomnienia, dać się zaskoczyć i niejako odkrywać siebie na nowo, komponując naszyjnik z kamieni mojej przeszłości.”

Lista utworów

Fuori Dal Mondo
Other Nature with Robert & Ronald Lippok – Whitetree
Due Tramonti
In Un’Altra Vita – Live at La Scala (Milan, 2003)
Koepenik with Ronald Lippok – Whitetree
Main Theme from „The Third Murder”
Elegy for the Arctic
Giorni Dispari
Al Di Là Del Vetro – Live at La Scala (Milan, 2003)
Resta Con Me
Lady Jane – Live at La Scala (Milan, 2003)
La Nascita – Live at Berlin
Inizio
Choros
Mali Sajio with Ballaké Sissoko
Mercury Sands with Robert & Ronald Lippok – Whitetree
Taranta
Circles (Based on „Experience”) with Greta Svabo Bech
Nuvole Bianche with Alessia Tondo
Experience – Starkey Remix