„Koniunkcja Panufnik” – Cracow Singers, Cracovia Divertimenti, Karol Kusz

           U progu 2020 roku chce Państwu polecić najnowsze wydawnictwo zespołu wokalnego „Cracow Singers”, którego kierownikiem artystycznym jest pan Karol Kusz. Artysta pochodzi z Rzeszowa i w stolicy Podkarpacia zdobywał wykształcenie muzyczne i stawiał pierwsze kroki jako śpiewak.
Pan Karol Kusz przesłał mi także informacje o tej płycie zatytułowanej „Koniunkcja Panufnik”.

Jest to wydawnictwo, które jako pierwsze - wydane na polskim rynku muzycznym - łączy kompozycje Andrzeja Panufnika oraz córki Roxanny Panufnik.
Tytuł płyty jest nieprzypadkowy ponieważ słowo koniunkcja jest bezpośrednim nawiązaniem do terminu zaczerpniętego z astronomii - takiej konfiguracji dwóch ciał niebieskich podczas której dwie planety i obserwator znajdują się w jednej linii, tak i na tej płycie spotykają się trzy pokolenia rodziny Panufnik:
- Tomasz Panufnik - lutnik (do nagrania płyty użyte były skrzypce Polonia z 1935 roku zbudowane przez Tomasza Panufnika, ojca Andrzeja)
- Andrzej Panufnik - wybitny polski kompozytor, którego sytuacja polityczna skłoniła do emigracji z Polski. Ta decyzja spowodowała konsekwencje w postaci wieloletniej cenzury nazwiska Panufnik z polskich sal koncertowych - do dziś jest to kompozytor niedoceniany i mało znany w kraju
- Roxanna Panufnik - córka Andrzeja, która kontynuuje język kompozytorski ojca.

Okładka płyty również stanowi integralną część całego wydawnictwa. Roxanna, jako realna istniejąca kula odbija się w tafli stołu, tworząc odbicie jej ojca Andrzeja, razem tworzą cień dziadka. Kolorystyka okładki symbolizuje dualizm tonalny (nakładanie w jednym czasie akordów o trybie durowym i mollowym, które są wyraźnie słyszalne w kompozycji Andrzeja Panufnika, a które Roxanna - jak sama przyznaje - uwielbia stosować).

Na płycie znalazła się jedyna kompozycja Andrzeja Panufnika na chór a cappella oraz 5 kompozycji Roxanny Panufnik, z czego dwie z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego.

Lista utworów:
- Andrzej Panufnik – Song to the Virgin Mary
- Roxanna Panufnik – A kind of otherness
- Roxanna Panufnik – Olivia
- Roxanna Panufnik – Let me in
- Roxanna Panufnik – This Paradise
- Roxanna Panufnik – Two poems by Wendy

Wszystkie kompozycje Roxanny Panufnik stanowią premiery nagraniowe.
Kompozytorka, która uczestniczyła podczas sesji nagraniowych w Radiu Kraków powiedziała, że kompozycje wybrane na niniejszą płytę są jej najtrudniejszymi kompozycjami.

Wykonawcy:
Cracow Singers - zespół wokalny
Cracovia Divertimenti - kwartet smyczkowy (debiut nagraniowy)
Karol Kusz - kierownictwo artystyczne, prowadzenie

Nagrań dokonano w czerwcu 2019 roku w Krakowie w obecności kompozytorki Roxanny Panufnik.

Płyta jest dostępna nieodpłatnie na naszej stronie - umożliwiamy każdemu swobodny dostęp do niej.
https://www.cracowsingers.pl/pl/sklep/koniunkcja-panufnik/

Płytę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Poniżej link do wywiadu, jakiego udzieliliśmy na antenie TVP Kultura
https://vod.tvp.pl/video/studio-kultura-rozmowy,28112019-katarzyna-freiwald-karol-kusz,45255380

Jeszcze kilka zdań komentarza słuchacza.
Po raz kolejny z wielkim podziwem i ciekawością słucham płyty „Koniunkcja Panufnik” i pragnę jeszcze dodać, że producentem płyty jest Fundacja Equinum, nagrania zostały zrealizowane w czerwcu 2019 roku.
Wszystkie utwory stanowią dla wykonawców wielkie wyzwanie, bo są naprawdę bardzo trudne, ale jeśli słucha się ich w tak znakomitym wykonaniu, to traci się poczucie czasu i po ponad godzinie, po wybrzmieniu ostatniego przez chwilę oczekiwałam na kolejny utwór.
Cudowna, dostarczająca słuchaczowi wielu różnorodnych emocji muzyka w znakomitym wykonaniu.
Wielkie słowa uznania dla debiutującegona polu fonografii zespołu smyczkowego „Cracovia Divertimenti”, ale przede wszystkim dla zespołu wokalnego „Cracow Singers” i dyrygenta Karola Kusza za wspaniałe interpretacje.
Podkreślić należy także, że płyta jest także bardzo starannie, elegancko wydana i z przyjemnością się po nią sięga.
Gorąco polecam Państwu płytę „Koniunkcja Panufnik”.

Zofia Stopińska