REGER DUO PLAYS YAGLING

To właśnie tacy muzycy, pełni oddania i odpowiedzialności za sztukę, są dzisiaj potrzebni światu. To jest ten rodzaj scenicznej kreatywności, który w uniesieniu jednoczy duszę twórcy z duszą odbiorcy, ukazując geniusz artysty. Wypowiedziane przez Vladimira Fedoseyeva pod adresem Victorii Yagling słowa obrazują ogromny szacunek, jakim w Rosji do dziś cieszy się ta kompozytorka i wiolonczelistka. Choć dziś Yagling kojarzona jest głównie jako fenomenalna artystka i pedagog, jej kompozytorska spuścizna, zwłaszcza w Rosji, cieszy się dużą popularnością. Zarejestrowany w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu album Reger Duo, który współtworzą znakomici muzycy: Krzysztof Karpeta i Michał Rot, obejmuje najbardziej reprezentatywne dzieła skomponowane na wiolonczelę i fortepian przez Yagling na przestrzeni niemal 40 lat.

Victoria Yagling
II Sonata wiolonczelowa (1965) Cello Sonata No. 2 (1965)616722
1. Moderato
[4:13]
2. Allegro moderato
[4:45]
3. Larghetto (1967)
[2:58]
4. Siciliana (1967)
[2:18]
Victoria Yagling
III Sonata wiolonczelowa (1980) Cello Sonata No. 3 (1980)616723
5. Allegro agitato
[4:04]
6. Presto
[4:22]
7. Vocalise (1985)
[2:47]
Victoria Yagling
IV Sonata wiolonczelowa (2002) 616724
8. Sostenuto
[7:17]
9. Veloce
[3:34]
10. Adagio
[5:27]
11. Vivace
[8:22]
Wykonawcy:   Krzysztof Karpeta - wiolonczela,  Michał Rot - fortepian

DUX 1528

Szanowni Państwo!

Tak się składa, że przed laty miałam szczęście poznać prof. Victorię Yagling, a nawet słuchać jej gry i zarejestrować wywiad z tą wspaniała artystką. Przez szereg lat prof Victoria Yagling zapraszana była na Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie, które odbywają się każdego roku w lipcu, a recitale odbyły sie w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie. Poznałam wówczas rewelacyjną wiolonczelistkę i wspaniałą nauczycielkę oraz ciepłą, piękną kobietę kochającą muzykę, sztukę i ludzi. Niewiele wiedziałam o jej kompozycjach, bo chyba tylko raz został wykonany podczas koncertu kameralnego uczestników Jej utwór. W ubiegłym roku (dokładnie 12 listopada 2018r.) w sali Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu w ramach XXXV Przemyskiej Jesieni Muzycznej odbył się koncert zatytułowany "Opowieść o życiu - Victoria Yagling". W programie znalazły się prawie wyłącznie ( oprócz J. Brahmsa - Gestillte Sehnsucht op.91) utwory Victorii Yagling - pieśni, miniatury wiolonczelowe oraz  IV Sonata na wiolonczelę i fortepian.  Wszystkie pieśni były światowymi prawykonaniami utworów Victorii Yagling. Zakochałam się w tej muzyce, bo po prostu jest piękna, chociaż momentami piekielnie trudna. Piękno muzyki Victorii Yagling ukazali publiczności rewelacyjni muzycy:Joanna Rot - mezzosopran, Michał Rot - fortepian i Krzysztof Karpeta - wiolonczela. Koncert został nagrodzony długimi owacjami i nie obeszło się bez bisów. Od 2008 roku Krzysztof Karpeta i Michał Rot tworzą Reger Duo, a kilka tygodni temu ukazała się płyta, którą mam przyjemność Państwu polecić. Wspaniała muzyka w mistrzowskich kreacjach.

Sporo w kompozytorce i wykonawcach mogą się Państwo dowiedzieć czytając wywiad, który nagrałam 12 listopada 2018 roku po koncercie w Przemyślu. Starczy kliknąć  w link https://www.klasyka-podkarpacie.pl/wywiady/item/1616-opowiesc-o-zyciu

Zofia Stopińska