Krośnieńska Jesień Muzyczna - Stanisław Soyka i Cracow Singers
Stanisław Soyka & Cracow Singers fot. z arch. RCKP w Krośnie

Krośnieńska Jesień Muzyczna - Stanisław Soyka i Cracow Singers

KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA 2017
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza – ul. Kolejowa 1 - Krosno
24 września /niedziela / 19.00
SOYKA & CRACOW SINGERS.
SHAKESPEARE A CAPPELLA
Bilet 80 zł, ulgowy 70 zł, balkon 65 zł *
* z Kartą mieszkańca bilety tańsze o 10 zł24 września 2017

400 lat po śmierci Szekspira nadal nie wiemy, jak wyglądał i kim naprawdę był. Im więcej o Szekspirze napisano, tym jakby mniej o nim wiadomo. Zastępom biografów, historyków i krytyków do dziś nie udało się ustalić tak podstawowych faktów jak to, czy był protestantem czy katolikiem, gejem czy hetero, ani jak właściwie wyglądał.
Był czy nie był?
Teorii, w tym spiskowych, jest co niemiara, a rok szekspirowski przyniósł ich kolejny plon. Tajemnice mnożą się, a coraz więcej pytań narasta wokół sonetów barda ze Stratfordu.

archiwum Biblioteki Narodowej Anglii

"Jest rzeczą naprawdę zdumiewającą, że cztery stulecia dzielące nas od momentu pojawienia się jednego z najsławniejszych dziś dzieł najsławniejszego pisarza naszej planety stanowią akurat w tym wypadku tak nieprzeniknioną przesłonę. Prawda, że i o samym Shakespearze wiadomo nam zdumiewająco mało. Sonety są jednak w jego biografii twórczej epizodem najbardziej tajemniczym"
"...czy warto roztrząsać sonety? Może po prostu zamiast je rozgrzebywać, analizować podteksty, doszukiwać się sensacji biograficznych, które osiągają szczyty absurdu, my, zwykli czytelnicy, smakujmy je, resztę pozostawiając biografom. Miłość tak, jak piękno, nie ma płci. Jest tutaj w różnym stopniu (od wierszy miernych poprzez dobre aż po genialne) opisane uczucie i ono liczy się w tych sonetach przede wszystkim, nawet jeśli istnieją podejrzenia, że nie wszystkie są autorstwa samego Williama Shakespeare’a."
Pisze najznakomitszy tłumacz i znawca twórczości – Stanisław Barańczak

Tematem „Sonetów” jest oczywiście miłość. A konkretniej: namiętność, zazdrość, miłość cielesna (ale też duchowa), przemijanie i śmierć, piękno, nienawiść, rozpacz, nadzieja.
Czytane, mówione, śpiewane – odkrywają wciąż na nowo swoje przedziwne piękno i tajemnice. Ze wzajemnej inspiracji Stanisława Soyki i Cracow Singers powstał unikatowy projekt i płyta. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, zarejestrowane zostały w dwóch wersjach językowych: oryginalnej – wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Autorem aranżacji jest Karol Kusz – kierownik artystyczny zespołu Cracow Singers. Prawdziwa uczta muzyczna dla smakoszy.