Pierwsze koncerty Festiwalu w Rzeszowskich Świątyniach

Pierwszy lipcowy weekend w Rzeszowie wypełni muzyka organowa, która zabrzmi w dwóch najważniejszych świątyniach miasta. Rozpoczyna się XXVI Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.

W sobotę 1 lipca o godzinie 19.30. w bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie wystąpią: organista Marek Stefański oraz puzonista Tomasz Stolarczyk. Na program koncertu złożą się solowe utwory organowe mistrzów niemieckiego baroku oraz utwory napisane na przestrzeni trzech stuleci (XVIII-XX wiek) w opracowaniu na puzon i organy.

Marek Stefański jest inicjatorem i dyrektorem Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Rzeszowie. Jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Tomasz Stolarczyk zaś należy do grona najznakomitszych polskich puzonistów, jest solistą Filharmonii Krakowskiej i cenionym pedagogiem tego instrumentu.

Dzień później, w niedzielę 2 lipca o godzinie 20.00 w rzeszowskiej Katedrze wystąpią: ponownie grający na organach Marek Stefański, a także znakomity wirtuoz fletni Pana Dumitru Harea z Mołdawii oraz Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka.  W programie koncertu będzie można usłyszeć muzykę chóralną, organową oraz opracowania utworów filmowych i folkowych w interpretacji na fletnię pana i organy.

Wstęp na festiwalowe koncerty jest wolny.

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie, przy współpracy Gminy Miasto Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego. Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Koncerty będą się ponadto odbywać w Jarosławiu oraz w Starej Wsi.