Koncert kolęd w Łańcuckiej Farze
Połączone chóry „Gaudete” z parafii p.w. Św. Michała Archanioła i Chór Łańcuckiej Fary pod dyrekcją Dariusza Kosaka. Fot. Adam Kunysz

Koncert kolęd w Łańcuckiej Farze

W okresie Świąt Bożego Narodzenia, oraz w styczniu każdego roku odbywa się wiele koncertów kolęd i pastorałek. 6 stycznia br. kolędy i pastorałki rozbrzmiewały w Kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa w Łańcucie (Fara), w wykonaniu dwóch chórów parafialnych działających w tym mieście – Chóru „Gaudete” z Parafii p.w. Św. Michała Archanioła i Chóru Łańcuckiej Fary. Najpierw bardzo pięknie kolędowali goście – czyli Chór „Gaudete” z Parafii p.w. Św. Michała Archanioła pod kierownictwem Dariusza Kosaka.

To zespół działający od niedawna, ale już bardzo dobrze śpiewający i mający na swym koncie koncerty i sukcesy konkursowe. W drugiej części koncertu wystąpił Chór Łańcuckiej Fary pod dyrekcją Michała Horodeckiego, a w kilku kolędach towarzyszył zespołowi organista Jan Szydło. Chór Łańcuckiej Fary prowadzony z wielkim powodzeniem przez panów Jana Szydło i Michała Horodeckiego został reaktywowany we wrześniu 2002 roku i pracując wytrwale, z każdym rokiem powiększał swój repertuar, dzięki czemu aktualnie w programie znajdują się utwory różnych epok – od renesansu po współczesne. Śpiewają w nim miłośnicy śpiewu od szkoły podstawowej po osoby czynne zawodowo. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową i bierze udział w różnych festiwalach zdobywając liczne nagrody, z których wymienię tylko kilka:
- I miejsce w XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2009 roku,
- I miejsce i Złota strune w XII Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach o 2010 roku,
- I miejsce w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach w 2011 roku,
- I miejsce z XXI Myślenickim Festiwali Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w 2012 roku,
- I miejsce w kategorii chórów mieszanych z XVII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, oraz nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu w 2013 r.
- Grand Prix w IX Podkarpackim Przeglądzie Chórów Pieśni Pasyjne w Radymnie w 2015 roku.
6 stycznia w programie koncertu w swojej parafii, Chór Łańcuckiej Fary wykonał kilka bardzo znanych kolęd i pastorałek, ale znalazły się także nowe kolędy współczesnych twórców.
Na zakończenie koncertu bardzo pięknie zabrzmiały połączone chóry pod batutą Dariusza Kosaka z towarzyszeniem organów na których grał pan Jan Szydło. Bardzo interesująco opowiadał o utworach i o wykonawcach prowadzący koncert pan Krzysztof Szczepaniak.
Wypełniająca łańcucką Farę publiczność słuchała w skupieniu i nagradzała wykonawców gromkimi brawami, a długa owacja po zakończeniu koncertu była najlepszym dowodem na to, że występ bardzo się podobał.