LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH KROSNA

Termin: czerwiec / sierpień 2023
Miejsce: kościoły krośnieńskiej starówki, Krosno, województwo podkarpackie
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Wstęp: wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w Letnich Koncertach w Świątyniach - cyklu koncertów odbywających się w kościołach krośnieńskiej starówki. W sezonie letnim odbędą się trzy wydarzenia z udziałem wybitnych artystów, z muzyką kameralną - zarówno instrumentalną, jak i wokalną - na żywo. W murach równie zachwycających, co gościnnych kościołów zabrzmią zabytkowe, kościelne organy, flet czy wokal sopranistki.

W czerwcu zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach: inauguracyjnym recitalu organowym w wykonaniu estońskiej artystki Kadri Ploompuu, który odbędzie się w Kościele Farnym oraz koncercie organowo-kameralnym. Na organach Kościoła oo. Kapucynów zagra Dariusz Bąkowski-Kois, a towarzyszyć mu będzie Wiesław Suruło, który zagra na flecie. W sierpniu - tradycyjnie - odbędzie się Koncert Maryjny. W Kościele oo. Franciszkanów wystąpią sopranistka Joanna Kurek oraz Jakub Kapała - grający na organach – o tegorocznym programie mówią organizatorzy.

Recital organowy
Kadri Ploompuu (Tallinn / Estonia)

Termin: 3 czerwca 2023, godz. 16.00
Miejsce: Bazylika Kolegiacka Fara

Kadri Ploompuu - od 1990 jest organistką ewangelickiej Archikatedry NMP w Tallinie, od 2013 jest również kierownikiem muzycznym tej świątyni. Od ponad 30 lat jest organizatorem wydarzeń artystycznych w Katedrze, m.in. cotygodniowych sobotnich półrecitali organowych, w ramach których występowali wirtuozi z całego świata. Występuje z koncertami jako solistka i kameralistka zarówno w licznych kościołach estońskich, jak i za granicą w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii. Jest stałą uczestniczką międzynarodowych festiwali w Tallinnie i Parnawie, a także Organowego Tygodnia w Visby w Gotlandii.

W 2004 wydała swą pierwszą płytę CD, zawierającą muzykę na organach Katedry w Tallinnie. Jej kolejne płyty to Strings of the Soul (2013) w wykonaniu tria Armonia (Oksana Sinkova - flet, Alina Sakalouskaya - mandolina) oraz Organy Katedry w Tallinie i 100 lat organów Ladegasta-Sauera (2014, z organistą Piretem Aidulo). W 2017 wraz ze skrzypkiem Urmasem Vulpem zrealizowała czwarte CD, zawierające kompozycje Maxa Regera.

RCKP 3 czerwca 2023 na zdjęciu Kadri Ploompuu 800                                              Kadri Ploompuu - organy, fot. ze zbiorów RCKP w Krośnie

Program

Mykola Kolessa (1903-2006)
Passacaglia

Tõnu Kõrvits (*1969)
Hümn sinisele taevale / Hymn do błękitnego nieba

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) /w 200. rocznicę urodzin/
II Sonata organowa e-moll O Filii
I. Prèlude. Allegro non troppo
II. Cantabile. Andante
III. Fuga. Allegro con fuoco

Johannes Brahms (1833-1897)
Fuga as-moll WoO8

Oskar Merikanto (1868-1924)
Passacaglia op. 80

 

Koncert organowo-kameralny
Dariusz Bąkowski-Kois - organy
Wiesław Suruło - flet

Termin: 24 czerwca 2023, godz. 16.00
Miejsce: Kościół oo. Kapucynów

Dariusz Bąkowski-Kois - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a kontynuował je w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien).

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak Archikatedra św. Piotra w Kolonii, (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote Kerk NMP w Bredzie, Archikatedra NMP w Tallinie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

Od 1999 jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

RCKP 24 czerwca 2023 Dariusz Bąkowski Kois 800                                                         Dariusz Bąkowski-Kois - organy, fot. ze zbiorów RCKP w Krośnie

Wiesław Suruło - ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu. Swoje umiejętności doskonalił w Wiedeńskim Konserwatorium. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Meinharta Niedermayra, Petera-Lukasa Grafa oraz kursach orkiestrowych Bachakademie Stuttgart pod kierunkiem Helmutha Rillinga oraz International Orchesterkurs Attergau prowadzonego przez sir Jehudi Menuhina. Jest laureatem II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Krakowie, wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy w kategorii kwintetu dętego i uczestnikiem II Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, dla którego dokonał nagrania wyboru utworów na flet kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Działa aktywnie jako pedagog, prowadząc liczne kursy i warsztaty metodyczne. Zasiada w jury wielu konkursów, również tych pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznych.

Brał udział w festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Zakopanem, Festiwal Barok na Spiszu, Przemyskiej Jesieni Muzycznej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Od roku 1994 jest solistą Opery Krakowskiej, a od roku 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z firmą Wm.S. Haynes jako Haynes Artist Ambassador Clinician, gra na 5% Gold Custom Wm.S. Haynes, wykonanym na zamówienie.

RCKP 24 czerwca 2023 Wiesław Suruło fot. J. Gałka J. Krzepkowska 800                                                     Wiesław Suryło - flet, fot. J. Gałka - J. Krzepkowska

Program

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Fuga Es-dur H 102, Wq 119 nr 6

Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Sonata g-moll op. 1 nr 2, HWV 360
Larghetto
Andante
Adagio
Presto

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) /w 200. rocznicę urodzin/
Offertoire de Noël
I. Choeur der bergers
IV. Adoration
V. Choeur [final]

Georg Friedrich Händel
Sonata F-dur op. 1 nr 11, HWV 369
Grave
Allegro
Alla Siciliana
Allego

Marcel Dupré (1886-1971)
Improwizacja Adeste fideles

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Koncert flautinowy a-moll RV 445
Allegro
Larghetto
Allegro

Koncert Maryjny
Joanna Kurek - sopran
Jakub Kapała - organy

Termin: 14 sierpnia 2023, godz. 18.15
Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów

Jakub Kapała - w 2022 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dr hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. Studiował również w klasie prof. Wolfganga Zerera w Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niemcy) w ramach programu Erasmus+ (2020-2021). Odnosi liczne sukcesy w ramach konkursów organowych, a do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się m.in. zajęcie I miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017), II miejsca na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam (Poznań 2018), II miejsca na IV Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym Vox Polonica Petropolitana (Petersburg, Rosja 2019), I miejsca i zdobycie nagrody specjalnej na IX Międzynarodowym Konkursie im. Hermanna Schroedera (Trewir, Niemcy 2021) oraz otrzymanie nagrody specjalnej na XII Międzynarodowym Konkursie im. Michaela Tariverdieva (Kaliningrad, Rosja 2021). Występował jako solista w prestiżowych miejscach, jak Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze (Niemcy), Katedra św. Kwintyna w Hasselt (Belgia), De Duif w Amsterdamie (Holandia), Bazylika Mariacka w Krakowie, Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie, Bazylika Farna w Poznaniu. Jego dokonania artystyczne były nagradzane stypendiami. Obecnie jest organistą Bazyliki NSPJ (oo. Jezuitów) w Krakowie.

RCKP 14 sierpnia 2023 Jakub Kapała 800                                                                    Jakub Kapała - organy, fot. ze zbiorów RCKP w Krośnie

Joanna Maria Kurek - mezzosopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (studia I stopnia) w klasie prof. Małgorzaty Ratajczak oraz klasy prof. dr hab. Zdzisława Madeja (studia II stopnia). Magister sztuki - absolwentka Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie dr hab. Macieja Tworka). Studiowała także na Akademii Muzycznej w Pradze. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie fortepianu. Przygodę ze śpiewem rozpoczęła od śpiewu w tarnowskim Dziewczęcym Chórze Katedralnym Puellae Orantes. Obecnie nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej I stopnia. Bierze czynny udział w wielu wydarzeniach muzycznych na terenie całej Polski (koncerty, projekty muzyczne, projekty edukacyjne, koncerty kameralne i operowe).

RCKP 14 sierpnia 2023 Joanna Maria Kurek 800                                        Joanna Maria Kurek - mezzosopran, fot. ze zbiorów RCKP w Krośnie

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fuga sopra il Magnificat BWV 733

Max Reger (1873-1916) /w 150. rocznicę urodzin/
Geistliche Lieder op. 137
IV. Am Abend
V. O Herre Gott, nimm du von mir
VI. Christ, deines Geistes Süßigkeit

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) /w 200. rocznicę urodzin/
Pièces diverses pour orgue
III. Sortie
IV. Capriccio

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Panie, gdy serce drży

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
Religiöse Gesänge op. 157
II. Ich bin des Herrn
V. Nachgebet
VI. Ave Maria

Jacques-Nicolas Lemmens
Pièces diverses pour orgue
VII. Fuga
VIII. Mélodie
IX. Sortie

Franz Schubert (1797-1828)
Ave Maria D. 839

Jacques-Nicolas Lemmens
Pièces diverses pour orgue
XIII. Benedicamus Domino (Fughetta)

Anton Dvořák (1841-1904)
Biblické písně op. 99
IV. Hospodin jest můj pastýř
V. Bože! Bože! Píseň novom