Smyczki na Wojciechu - Krosno

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w czwartej edycji Smyczków na Wojciechu. Spotkanie z muzyką kameralną, tradycyjnie już wzbogaconą o instrumentarium inne niż smyczkowe, w zabytkowym, drewnianym kościele św. Wojciecha zaspokoi gusta tych, którzy są z nami od początku i tych, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym i w kolejnych wydarzeniach w ramach cyklu.

13 lipca 2018, godzina 19.00
Marko Miletic /Serbia/ - wiolonczela
Mihajlo Zurkovic /Serbia/ - fortepian

Marko Miletic
Wiolonczelista, studia licencjackie i magisterskie ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, w klasie profesora Imre Kalmana, zdobył dyplom Szkoły Muzycznej Uniwersytetu Columbus w USA, w klasie profesor Wendy Werner, jednej z najznakomitszych wiolonczelistek swojego pokolenia. Podczas studiów zdobywał nagrody w konkursach oraz biorąc udział w festiwalach zarówno jako solista, ale również członek składów kameralnych. Uczęszczał na kursy mistrzowskie, prowadzone przez sławnych solistów instrumentu, między innymi Arto Noras (Finlandia), Ivan Kucer (Ukraina), Orfeo Mandoci (Austria), Dmitry Levin (Niemcy) Mark Kosower (USA), Mark Copey (Francja), Alexander Kobrin (Rosja / USA), Sergio Schwartz (USA).
Kariera koncertowa artysty rozwijała się w zakresie solowym oraz w składach kameralnych, był pierwszym wiolonczelistą licznych orkiestr, koncertujących w kraju oraz Austrii, Francji, na Węgrzech, Słowenii, w USA, Chorwacji, Czarnogórze, Chinach, Belgii i Norwegii.
Jako solista koncertował ze światowej sławy orkiestrami, tj. Orkiestrą Smyczkową św. Jerzego, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, Orkiestrą Symfoniczną Voïvodina, Orkiestrą Kameralną Suborica, „Camerata Academica” w Nowym Sadzie. Pełni również rolę dyrektora artystycznego. „Camerata Academica” współtworzyła projekty koncertowe z wieloma artystami. Koncertował ze znakomitymi solistami: Wendy Warner, Alexandrem Kobrinem, Stefanem Milenkovichem, Gerardem Causse, Sergio Schwartzem. Jego wirtuozeria była uzupełnieniem licznych składów kameralnych, a od 2013 jest członkiem trio „Valmaro” z pianistą Valentinem Nenashevem i skrzypkiem Robertem Lakatosem.
Marko Miletic był pierwszym wiolonczelistą w orkiestrach na całym świecie: Orkiestrze Symfonicznej „La Grange”(USA), Orkiestrze Symfonicznej Vojvodina (Serbia), Orkiestrze Kameralnej Zebeljan i wielu innych, koncertując w Niemczech, Belgii, Czarnogórze, Słowenii, Bośni, Serbii oraz USA.
Obecnie artysta wykorzystuje swój talent w pracy pedagogicznej, prowadząc liczne kursy mistrzowskie w Serbii, Niemczech, USA. Uczniowie prowadzonych przez artystę kursów mistrzowskich są laureatami nagród w międzynarodowych konkursach muzycznych.
Nieustannie zdobywa nowe doświadczenia, przystępując do udziału w licznych międzynarodowych festiwalach: „Belgrade Cello Fest”, „Nomus”, „SOMUS”, Międzynarodowe Spotkania Kompozytorów w Belgradzie, Transeuropean Festival w Rouen, Grieg Festival w Bergen, Dni Kultury Węgierskiej w Budapeszcie, Piano Summer Festival we Vranje oraz „Smyczki Leskovac”.
Dokonał bardzo wielu nagrań w programach radiowych i telewizyjnych w Serbii oraz za granicą - jedne z ostatnich nagrań z Orkiestrą No Borders dla niemieckiej „Grammophon” oraz Oboe Classics z Orkiestrą Zebeljana.
Założył Orkiestrę Symfoniczną „2021” w Nowym Sadzie. Orkiestra skupia najlepszych muzyków z Vojvodiny i została powołana do życia specjalnie z okazji kampanii „Europejska Stolica Kultury”.
Marko Miletic jest uznawany za lidera wydarzeń związanych z muzyką klasyczną
w swoim mieście oraz szerzej w całym regionie. Wspiera młode talenty, stwarzając możliwości do spróbowania sił w orkiestrach, które sam prowadzi. Zakłada również orkiestry złożone wyłącznie z bardzo młodych muzyków.
Artysta nie ustaje także w procesie samokształcenia, podejmując studia doktoranckie w klasie profesora Ištvana Vargi na Akademii Sztuk w Nowym Sadzie (Serbia).

Mihajlo Zurkovic
Urodził się w 1978 roku w Somborze w Serbii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał specjalne stypendium dla wybitnych młodych talentów, w ramach którego został studentem Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie w klasie Jokuthon Mihailović, u której studiował do czasu otrzymania tytułu magistra. Obecnie Zurkovic jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie, które realizuje pod okiem Jokuthon Mihailović. Jest również zatrudniony na stanowisku docenta w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.
Zdobył wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, wśród których warto wymienić: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Petar Konjovic” (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri - Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina (Nowy Sad, 1997), Finalista Konkursu Dinu Lipattiego (Bukareszt - Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów - Ukraina, 2009).
Po raz pierwszy z recitalem solowym wystąpił w wieku 12 lat. Od tego czasu prezentował się ponad 300 razy podczas recitali, koncertów muzyki kameralnej oraz jako solista z orkiestrą. Jego podróże artystyczne zaprowadziły go do wielu krajów europejskich (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA.
W grudniu 2009 roku wystąpił z debiutanckimi recitalami w prestiżowych salach Nowego Jorku: dwa koncerty w Sali Koncertowej Bechsteina oraz w Symphony Space. W marcu 2010 roku po raz pierwszy zaprezentował się w Rosji, grając w największych salach Petersburga, takich jak: Mała Sala Rimskiego-Korsakowa, Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Petersburga - Zamku Szeremietiewów.
Dokonał nagrań dla Radia Swiss, Radia Vaticana, Radia i Telewizji Czarnogóry, MTV2 (węgierskiej telewizji narodowej) oraz telewizji serbskiej. W 2009 Zurkovic nagrał płytę CD live wyprodukowaną przez „Laza Kostic” - Centrum Kultury w Somborze przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Na płycie znalazły się utwory Schuberta, Brahmsa, Skriabina i Chopina.
---
WSTĘP WOLNY