Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku
Organy w nawie głównej Bazyliki oo Bernardynów w Leżajsku fot.z arch. Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

PONIEDZIAŁEK 24 CZERWCA 2019 r. godz. 19.00

prof. Jarosław Wróblewski - organy

Program:

Christian Heinrich Rinck (1770-1846) - Flöten-Concert für die Orgel, op.55 - 1. Allegro maestoso - 2. Adagio - 3. Rondo

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga d-moll BWV 539

August Gottfried Ritter (1811-1885) - Sonate nr. 2 e-moll (op. 19)

Część kameralna:

Chopin Quartet

Program:

S. Moniuszko - I kwartet smyczkowy d-moll

S. Moniuszko - II kwartet smyczkowy F-dur

JAROSŁAW WRÓBLEWSKI kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988–1993 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina.

W latach 1993– 2002 kształcił się w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Heriberta Metzgera, który ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej” gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.

Brał udział w licznych konkursach organowych i został laureatem następujących z nich: • Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Średnich w Inowrocławiu (I miejsce), • Międzynarodowy Konkurs Organowy w Kamieniu Pomorskim (IV miejsce), • Międzynarodowy Konkurs Organowy w Gdańsku (wyróżnienie), • Konkurs Organowy „Bacha i Buxtehudego” w Szekszard (Węgry) (III miejsce), • Konkurs Organowy w San Elpido a Mare (Włochy) (runda finałowa). Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski).

Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina).

Działał również jako muzyk kościelny w kilku kościołach Salzburga (Pfarre Wals, Pfarre Parsch, St. Michaelkirche), następnie w kościele św. Anny w Piasecznie i Kolegiacie św. Anny w Wilanowie, kultywując organową muzykę liturgiczną oraz improwizację i kompozycję kościelną.

Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach.

Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie rozprawy „Źródła inspiracji kompozytorskich Antona Heillera (1923–1979) w świetle wybranych kompozycji organowych dojrzałego okresu jego twórczości”. W latach 2002–2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także jest nauczycielem organów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. W latach 2009–2010 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od roku 2012 pełni funkcję prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, hasła encyklopedyczne).

 Chopin Quartet powstał w roku 2010 z inicjatywy członków zespołu oraz dyrektora Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni - Agnieszki Brzezińskiej.

Główną ideą powstania zespołu jest promocja muzyki polskiej.

Członkowie kwartetu związani są ze środowiskiem artystycznym województwa kujawsko - pomorskiego, współpracując z czołowymi instytucjami kulturalnymi regionu.

Repertuar kwartetu obejmuje głównie utwory kompozytorów polskich, w tym twórczość F. Chopina, którą muzycy prezentują w odmiennej, aczkolwiek ciekawej atmosferze muzyki kameralnej.