Grupa MoCarta na finał Festiwalu w Jarosławiu
Grupa MoCarta podczas koncertu w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu fot. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Grupa MoCarta na finał Festiwalu w Jarosławiu

           Koncert w wykonaniu Grupy MoCarta, który odbył się w czwartek 7 marca 2019 roku, zakończył VIII Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej w Jarosławiu.
          Po bardzo pięknej inauguracji w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa i rewelacyjnym recitalu fortepianowym Piotra Palecznego, organizatorzy zaproponowali jarosławskiej publiczności występ kwartetu smyczkowego w klasycznym składzie, który zachwyca publiczność całego świata muzyką połączoną z humorem na najwyższym poziomie.

         Grupę MoCarta tworzą skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, altowiolista Paweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk (zastąpił zmarłego tragicznie 10 października 2000 r. Artura Reniona). Do tej pory często cytowane są słowa zmarłego członka zespołu, które bardzo trafnie określają sens istnienia zespołu, a brzmią one tak: „Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy nasza Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi.”
          Zespół zaprezentował w Jarosławiu specjalny program przygotowany z okazji 25-lecia swojej działalności, w którym przeważała muzyka smyczkowa z elementami wokalnymi, które w połączeniu z rekwizytami przykuwały uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku. Nie zabrakło także wspomnień podczas których niezwykle pomocne były elementy audiowizualne.
          Występ Grupy MoCarta zachwycał umiejętnością łączenia różnych gatunków muzyki, precyzją i lekkością oraz popisami kabaretowymi łączącymi na przykład grę na skrzypcach i rytmiczne odbijanie piłeczki ping-pongowej.
          Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Jarosławiu wypełniona była po brzegi publicznością, która nie szczędziła braw i na zakończenie owacji na stojąco. Z pewnością koncert na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy na nim byli.

           Organizatorem VIII Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej było Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, przy współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. To wspaniałe święto muzyki w Jarosławiu mogło się odbyć dzięki mecenatowi kilku instytucji i osób prywatnych.
Patronat honorowy na tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.
           Podczas finałowego wieczoru był także czas na podziękowania dla artystów, mecenasów, publiczności i organizatorów, które złożyli: Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót oraz dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu Grażyna Sereda.

          Padły też deklaracje, że kolejna edycja Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej w Jarosławiu odbędzie się za rok. Wspominając wspaniałe tegoroczne wydarzenia, Jarosławianie z niecierpliwością będą czekać na następne.

Zofia Stopińska