Popisowe utwory fletowe oraz legendarna „Eroica”
Mario Carbota - flet fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Popisowe utwory fletowe oraz legendarna „Eroica”

AB 1 luty 2018r., PIĄTEK, GODZ. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI - dyrygent
MARIO CARBOTTA - flet

W programie:
G. Briccialdi – La Traviata – Fantazja na flet i orkiestrę (transkrypcja M. Carbotta)
F. Borne – Fantazja na tematy z opery "Carmen" G. Bizeta
S. Mercadante – Rondo russo z Koncertu e – moll na flet i orkiestrę smyczkową
L. van Beethoven - Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 "Eroica"

W programie znalazły się popisowe utwory fletowe oraz legendarna „Eroica” Ludwiga van Beethovena (1770 -1827). Koncert rozpocznie utwór „Paganiniego fletu” - Gulio Briccialdi (1818 -1881)był bowiem słynnym włoskim wirtuozem XIX stulecia, kompozytorem i uznanym nauczycielem. Młodszy od Briccialdiego Francuz - Francois Borne (1840 -1920) także zasłynął jako wybitny flecista oraz profesor Conservatoire the Musique w Tuluzie. Obie Fantazje oparte na motywach znanych oper wpisały się na stałe w kanon literatury fletowej pokazując wszystkie możliwości techniczne i wyrazowe tego niezwykle wszechstronnego instrumentu. A w drugiej części koncertu „Eroica” – przełomowe dla historii symfoniki dzieło mistrza z Bonn, które wymaga od zespołu orkiestrowego niemałych umiejętności. Rewolucyjna forma i ładunek emocjonalny dzieła przemawiają do wyobraźni każdego wrażliwego słuchacza.

MARIO CARBOTTA - flecista
Uczył się pod okiem takich nauczycieli jak M. Saletti, E. Egaddi, A. Danesin, M. Ancillotti w konserwatorium "G. Nicolini" w Piacenzy, a także doskonalił swoje umiejętności na kursach w szkole muzycznej w Fiesole.

Po otrzymaniu licznych nagród w konkursach interpretacji muzycznych, w tym w XII konkursie im. F. Cilea w Palmi, jako bardzo młody człowiek rozpoczyna działalność zawodową, grając na początku z Włoską Orkiestrą Symfoniczną, a następnie jako solista, koncertując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie - w tym w Musikverein w Wiedniu, w Rudolfinum w Pradze, w Tonhalle w Zurychu, w Operze Kairskiej, w Glenn Gould Hall w Toronto, w Seoul Arts Center - a także w Nowym Jorku, Montrealu, Tokio, Londynie, Pekinie, Genewie, Sofii, San Paulo, Stanbule, Bukareszcie, Teheranie oraz na festiwalach w Santander, Perelada, Ljublianie, Vlaanderen, Varajdon, Zagrzebiu.

Wykonywał wiele dzieł z repertuaru solowego przy akompaniamencie ponad 70 orkiestr symofonicznych i kameralnych, m.n.: European Union Chamber Orchestra, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich Wien, Israel Sinfonietta, Cairo Symphony Orchestra, Istanbul State Symphony Orchestra, Narodowej Meksykańskiej Orkiestry Symfonicznej; we Włoszech koncertował z orkiestrami w Mediolanie, Bari, Parmie, Sanremo, Palermo, L'Aquila, Anconie; w Niemczech z orkiestrami w Moguncji, Mannheim, Frankfurcie (Deutsches Kammerorchester), Oldenburgu, Sondershausen, Konstancji; w Polsce współpracował z filharmoniami w Bydgoszczy, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Katowicach; w Republice Czeskiej z filharmoniami w Czeskich Budziejowicach, Teplicach i Zlinie, współpracując z wybitnymi muzykami, m.in. ze Stefanem Asbury, Philippem Bernoldem, Massimilano Caldim, Enrico Dindo, Diego Fasolis, Angelo Persichilli, Janem Talichem, Johnatanem Webbem.

Wydał utwory wcześniej niepublikowane oraz nadzorował wydania krytyczne utworów na flet i orkiestrę, skomponowanych przez Fioroniego, Nardiniego, Lichtenthala, Mercadante, Rollę dla takich wydawców jak Suvini Zerboni, Carisch, Rugginenti i Bèrben.

Jego dyskografia, która do dziś liczy 21 płyt CD wydanych dla takich wytwórni płytowych jak Dynamic, Tactus, Brilliant, Nuova Era, wielokrotnie zdobywała uznanie międzynarodowej prasy branżowej. Obejmuje pierwsze współczesne nagrania koncertów i utworów kameralnych G. B. Viottiego, A. Rolli, S. Mercadante, M. Pilatiego, N. Roty, L. Cortese, F. Devienne, C. Fürstenau, G. Briccialdiego. Należy również wspomnieć zapis Koncertu i Ballady C. Reineckego z udziałem Podkarpackiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie.

Carbotta preferuje utwory kameralne, od XVIII-wiecznych do współczesnych, wśród których jest wiele utworów skomponowanych specjalnie dla niego.

Wielokrotnie występował jako dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej w Mediolanie, Orkiestry Symfonicznej z Sanremo, Metropolitalnej Orkiestry Symfonicznej w Bari, Regionalnej Orkiestry regionu Emilia Romagna "A. Toscanini" oraz Státny Komorný Orchester Zilina (Słowacja).

Jest nauczycielem gry na flecie w Wyższej Szkole Muzycznej "L. Boccherini" w Lucca, prowadził kursy i zajęcia w klasach mistrzowskich we Włoszech, w Austrii, Brazylii, Bułgarii, Polsce i USA.

Massimiliano Caldi

Massimiliano Caldi (Mediolan 1967), ma duże międzynarodowe doświadczenie w zakresie muzyki symfonicznej, opery, operetki i baletu oraz zainteresowania muzyką współczesną i powrotem dziewiętnastowiecznej opery. Wyróżnia się doskonałym przygotowaniem zawodowym, a także przejrzystym i linearnym stylem dyrygowania.

Caldi, laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga (1999), jest Głównym Dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz występującym gościnnie Pierwszym Dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Artysta był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Massarosie – 9 edycja (2018), prowadził mistrzowskie kursy dyrygenckie we Florencji (2015-2017), był Pierwszym Dyrygentem i Konsultantem Artystycznym Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki (2014-2017), Dyrektorem Artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej (Katowice, 2006-2010) oraz Pierwszym Dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Milano Classica” (1998-2009). 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournée po Izraelu, Omanie, Stanach Zjednoczonych, Chile, Brazylii, Niemczech, Austrii, Rosji oraz Turcji.

W ostatnim roku w zakresie opery Caldi dyrygował prologiem z Mefistofelesa autorstwa Boito (Gdańsk, czerwiec 2018 r.), Rycerskością wieśniaczą (wł. Cavalleria Rusticana)  Mascagniego w wersji koncertowej, Bastien i Bastienne Mozarta (Oliwa, sierpień 2018 r.). W zakresie muzyki symfonicznej artysta powrócił do Filharmonii Petersburskiej (kwiecień 2018) oraz na podium Orkiestry I Pomeriggi Musicali (maj 2018 r.) i Orkiestry Sinfonica Siciliana (wrzesień 2018 r.). Dyrygował również  Petite Messe Solennelle autorstwa Rossiniego w Warszawie  (wrzesień i październik 2018 r.).

W Polsce był zapraszany na międzynarodowe festiwale, a także regularnie pojawia się na podium najważniejszych filharmonii i orkiestr symfonicznych, takich jak na przykład Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra „Sinfonia luventus” w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie i Studio S-1 im. Lutosławskiego, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej im. Szymanowskiego, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Filharmonii w Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Olszynie i innych.

Caldi nagrał dla Acte Préalable, płytę CD Raul Koczalski – Koncerty fortepianowe (styczeń 2018 r. oraz dla Sony Classical, płytę CD koncerty wiolonczelowe Mario Castelnuovo-Tedesco, Gian Francesco Malipiero, Riccardo Malipiero (kwiecień 2018 r.).

Massimiliano Caldi to jedyny Włoch, który otrzymał nagrodę Gazetta Italia – edycja 2018 za wyróżniającą się postawę w promowaniu włoskiej muzyki w Polsce oraz polskiej muzyki we Włoszech.